W ostatnim tygodniu roku szkolnego na naszych korytarzach dało się słyszeć wielki hałas, muzykę i śpiewy, a wszystko za sprawą Pana Gasparda Conde. Kim był nasz tajemniczy gość? Mistrzem gry na afrykańskich bębnach! Uczniowie oddziałów wczesnoszkolnych i przedszkolnego mogli nauczyć się afrykańskich piosenek (“Malinke”) oraz gry na różnych bębnach- dun dun i djembe. Oprócz szalonej zabawy i gry mogliśmy poznać różne ciekawostki o prowadzącym i  kraju, z którego pochodzi- Gwinei w Afryce. Jedno zdziwiło nas najbardziej- Pan Gaspard powiedział, że język polski jest najtrudniejszym językiem, jakiego się uczył (a zna ich aż 5!)… Dziwne… Przecież dla nas jest najprostszy!       (więcej…)

                Zbliża się kolejny rok szkolny. Jednak nie będzie już z nami ubiegłorocznych klas ósmych, których uczniowie uroczyście ukończyli naukę w Szkole Podstawowej w Paczkowie dnia 24 czerwca br.

                Nie obyło się bez wzruszeń. Z dumą można powiedzieć, że wychowankowie rewelacyjnie ukończyli edukację Szkoły Podstawowej, ponieważ aż 21 uczniów otrzymało świadectwo z wyróżnieniem. Prymusami Szkoły Podstawowej zostali: Anna Poźlewicz oraz Oskar Grzesiak. Wpisy do Złotej Księgi otrzymało ośmiu uczniów:  Krzysztof Świtalski, Kacper Frąckowiak, Nataniel Matuszak, Anna Poźlewicz, Aleksandra Hetmańczyk, Oskar Grzesiak, Martyna Frankowska oraz Alicja Kurach; między innymi za wyróżniającą się postawę wobec innych ludzi i szanowanie wartości, zaangażowanie w życie szkoły i klasy.

                Uczniowie otrzymali piękne dyplomy oraz pamiątkowe albumy i tablo, w których nie zabrakło wielu zdjęć z życia szkolnego. Uczniowie obu klas przygotowali filmowe prezentacje, które również pozwoliły na wspomnienie wspólnie przeżytych chwil z całego etapu edukacji. (więcej…)

W dniu 16 czerwca 2021r w naszej szkole odbyła się część pisemna egzaminu na kartę rowerową. Uczniowie klasy 4a i 4b rozwiązywali test na kartę rowerową pod kontrolą Pana Komendanta Straży Miejskiej w Swarzędzu. Nie było łatwo… na 25 pytań można było popełnić tylko 4 błędy.  Druga część egzaminu – praktyczna, czyli umiejętność jazdy na rowerze po wyznaczonej drodze z zastosowaniem przepisów drogowych odbyła się 22 czerwca 2021r. 

Uczniowie wzorowo przygotowali się do egzaminu. Wszyscy mieli kaski i odpowiednio przygotowany rower. Było kilka poprawek, ale ostatecznie wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu uzyskali wynik pozytywny.

Gratulujemy i życzymy bezpiecznych wycieczek rowerowych! 

Gabriela Pawlicka kl.4a

Anna Prządak

W dniu 20.06. 2021 r., w Łochowie odbyły się Moje Małe Mistrzostwa Polski dziewcząt w unihokeju. UKS Kopla Paczkowo reprezentowały 2 zespoły. UKS Kopla Paczkowo1 wystąpił w składzie: Julia Kocierz, Lea Różańska, Emilia Duszyńska, Joanna Ziętkiewicz, Oliwia Fiszer i Jagoda Wolska. UKS Kopla Paczkowo 2 wystąpił w składzie: Natalia Dudzińska, Gabriela Dudzińska, Zuzanna Woda, Alicja Woda, Zofia Halczyńska i Nina Różańska. Turniej okazał się bardzo dużym sukcesem naszego klubu.

UKS KOPLA PACZKOWO 2 ZAJĄŁ V MIEJSCE !!!  (więcej…)

 
W dniu 13.06. 2021 r., w Gdańsku odbyły się półfinały Mistrzostw Polski młodziczek w unihokeju.
UKS Kopla Paczkowo rozegrał w tym dniu 2 mecze. W półfinale przegraliśmy z późniejszym mistrzem Polski Interplastic Olimpią Osowa Gdańsk 1:12. W meczu o III miejsce przegraliśmy z UKS Bankówka Zielonka 2:6.
Po każdym meczu zostały wyróżnione najlepsze zawodniczki. Z naszego zespołu takie wyróżnienia dostały: Lea Różańska i Julia Kocierz.
Turniej okazał się największym sukcesem naszego klubu.
 
UKS KOPLA PACZKOWO ZAJĄŁ IV MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POLSKI MŁODZICZEK W UNIHOKEJU !
Robert Dopta

Grupa 16 osób stoi przed kwitnącymi krzakami i wysokimi drzewami w Arboretum Kórnickim 14 czerwca, w poniedziałek, klasa 8a była na wycieczce w Kórnickim Arboretum. Podziwialiśmy cudne rośliny (kwitnące magnolie, rododendrony, jaśminy i wiele naprawdę ładnych krzewów ozdobnych), dowiedzieliśmy się  poznaliśmy ciekawe informacje o zamku w Kórniku, jego historii, a także o roślinach rosnących w parku. Nasz szlak wytyczyły zadania gry edukacyjnej “Wielkopolskie Questy Arboretum Kórnik”. Kiedy już zwiedziliśmy ogród okalający zamek udaliśmy się na spacer wzdłuż brzegu, znajdującego się po drugiej stronie drogi jeziora Kórnickiego. (więcej…)

Laureatka Emilia Łaszkiewicz w białej bluzeczce z nadrukiem Myszki i w spódnicy jasnoróżowej, uczennica klasy 1b pozuje do zdjęcia na tle kolorowych szafek. W prawej ręce trzyma otrzymany tablet, natomiast w lewej Dyplom. Dziewczynka jest szczęśliwa i uśmiechnięta.Żyjemy w czasach, w których wszystko jest opakowane: mleko w kartonie, woda w plastiku, warzywa w folii – i wszystko jednorazowe: towar zużywa się, opakowanie wyrzuca do kosza i już… Po kłopocie? Nie do końca. Kłopot zostaje: nieprzetworzone śmieci będą zalegać na „dzikich” wysypiskach przez dziesiątki, setki a nawet tysiące lat! Niektóre – jak szklane butelki – nie znikną „nigdy”.

W celu uświadamiania konieczności dbania o naszą Matkę Ziemię od najmłodszych lat, Samorządy gmin powiatu poznańskiego: Kleszczewo, Kostrzyn, Pobiedziska oraz Swarzędz wspólnie z firmą FBSerwis SA ze Swarzędza ogłosiły konkurs ekologiczno- plastyczny „Narysuję jak pięknie segreguję” dedykowany dla uczniów klas 1-4. Uczestnicy mieli stworzyć plakat przedstawiający zasady prawidłowej segregacji odpadów lub korzyści płynące z segregacji i recyklingu. Wykonane prace można było podziwiać w wirtualnej galerii, gdzie każdy mógł oddać głos na najładniejszą pracę (głosowanie trwało od 23 kwietnia do 9 maja). (więcej…)

Tablica korkowa zprzywieszonymi pracami konkursowymi dotyczącymi konkursu "Lawendowy zakątek"Pszczołom i owadom zapylającym zawdzięczamy bardzo dużo – to fundament naszego ekosystemu. Bez ich zapylania rośliny nie mają jak kwitnąć i wydawać plonów.   A prawidłowe funkcjonowanie przyrody jest niezbędne do przetrwania naszego gatunku.

Propagując znaczenie roślin miododajnych i owadów zapylających Urząd Miasta i Gminy  w Swarzędzu ogłosił konkurs plastyczny „Lawendowy zakątek” przeznaczony dla uczniów z edukacji wczesnoszkolnej. Naszą szkołę reprezentowało 9 dzieci. Jury szkolne w składzie: Pani Dorota Jagielska- Ryszczyńska, Pani Anna Księżopolska, Pani Ewelina Wdowiak wyłoniło 3 laureatów reprezentujących SP Paczkowo:  Emilia Łaszkiewicz (kl. 1b), Jan Adamczak (kl. 1b) i Kacper Klimczak (kl. 1b). (więcej…)

 Ostatni majowy poranek przywitał wszystkich ciepłym blaskiem słońca, o które tak trudno było w ostatnim czasie.

Dla klasy Ia słoneczko było zamówione w pakiecie wraz z innymi atrakcjami.  Dzieci szybko wypełniły plecaki prowiantem, wzięły pod pachę kocyki, a w kieszenie zapakowały dobry humor. Tak wyposażone powędrowały na piknik na skraju lasu. Przy okazji posłuchały, co w trawie piszczy, przyjrzały się pracy mrówek, dowiedziały się, że niektóre roślinki mogą leczyć i poszukały skarbów na leśnych ścieżkach, wsłuchując się w ptasie trele. (więcej…)

W maju Gabriela Dudzińska wzięła udział w dwóch konkursach historycznych.

Pierwszy z nich dotyczył Unii Europejskiej i organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie. Konkurs o zasięgu gminnym realizowany był w ramach projektu „Erasmus” oraz z okazji 17 rocznicy wejścia Polski do UE. Zadaniem uczniów klas IV- VI było przygotowanie prezentacji „Polska i  inne kraje w Unii Europejskiej”. Gabrysia przygotowała bardzo ciekawą animację i zajęła w swojej kategorii I miejsce.

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła  się V Seria Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Toruń z Historią Za Pan Brat”. Uczniowie mieli przygotować lapbook zawierający: okoliczności powstania Konstytucji 3 Maja (tło historyczne), osoby związane z jej uchwaleniem, wprowadzone zasady. Należało również określić znaczenie Konstytucji 3 Maja dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Lapbook Gabrysi okazał się najlepszy wśród ponad 80 prac z całej Polski!

Gratulacje!

Joanna Szulc

Okazuje się, że nasz szkolny sport, którym jest unihokej zainteresował nie tylko uczniów z Kolumbii. Odezwał się do nas nauczyciel z Ankara ABC Schools w Turcji i zorganizowaliśmy kolejne spotkanie online, które poprowadziły uczennice z klasy 6a: Hanna Parysek, Gabriela Dudzińska, Zofia Halczyńska i Maja Polus. Dziewczyny opowiedziały o zasadach unihokeja i sukcesach całej drużyny. Przygotowaliśmy też interaktywną grę drużynową, w której rozpoznawaliśmy różne sporty i nazywaliśmy je oczywiście w języku angielskim. Uczniowie z Turcji opowiedzieli między innymi o swoich starożytnych sportach konnych, którymi są CIRIT, GOKBORU, czy CAVGAN. Nasi goście pokazali nam zdjęcia oraz filmiki, które sprawiły, że na chwilę przenieśliśmy się do czasów starożytnych.  (więcej…)

Gabrysia w mundurze harcerskim stoi na scenie i trzyma mikrofon w prawej ręce, za nią ciemne tło29 maja 2021r. uczennica klasy VIa, Gabriela Dudzińska, wzięła udział w 2 Harcerskim Festiwalu Piosenki „Bez gitary ani rusz”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Kole. Organizatorem festiwalu są Druhny i Druhowie, instruktorzy „Manufaktury Piosenki Harcerskiej WARTAKI” – Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wielkopolskiej Chorągwi ZHP, a sam festiwal, pomimo krótkiej historii, ma już charakter ogólnopolski. Warunkiem udziału w konkursie był „żywy” akompaniament i turystyczno-harcerska tematyka przynajmniej jednej z dwóch prezentowanych piosenek. Nasza uczennica zaśpiewała piosenki skomponowane przez swojego tatę i odniosła wielki artystyczny sukces, zdobywając w grupie wiekowej 11-14 lat „Złotą Strunę”, czyli pierwszą nagrodę w swojej kategorii wiekowej. Gabrysi gratulujemy udanego występu!

wychowawca klasy VIa

Uczniowie klasy 5a bawią się na placu zabawW Dniu Dziecka klasa 5a była na wycieczce w Poznaniu. Był seans filmowy, lody i zabawa na placu zabaw. Uczniowie poznali też kilka historycznych faktów przy okazji oglądania pomników: Powstańców Wielkopolskich, Cyryla Ratajskiego, Starego Marycha, św. Jana Nepomucena, Bamberki. Na Starym Rynku obejrzeli i dowiedzieli się, jakie było przeznaczenie fontann (w ich miejscu w średniowieczu były studnie) oraz dlaczego właśnie w tym miejscu stał pręgierz.

To był bardzo intensywny dzień, pełen wrażeń. Podczas wędrówki  przez miasto pokonaliśmy około 8 km. Wszyscy dali radę!

Anna Prządak

24 maja odbyło się niesamowite spotkanie w ramach projektu ,,Nice to e-meet you”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Paczkowie z klasy 6a oraz uczniowie z Ameryki Południowej z Liceo Campestre Thomas de Iriarte w  Kolumbii opowiedzieli sobie o sportach. Miesiąc wcześniej uczniowie wymienili się własnoręcznie napisanymi listami i tak też rozpoczęła się ta nowa znajomość  Maja Polus, Hanna Parysek, Gabriela Dudzińska i Zofia Halczyńska zaprezentowały swój ukochany sport, którym jest unihokej. Uczniowie z Kolumbii z zaciekawieniem słuchali zasad oraz oglądali prezentację, w której uczennice pokazały niezbędny sprzęt, medale oraz zdjęcia drużyny z zawodów, którymi z pewnością mogą się pochwalić. Nie zabrakło też uznania dla trenera – pana Roberta Dopty. Kolumbijscy uczniowie nie znali wcześniej unihokeja i zareagowali bardzo entuzjastycznie gratulując dotychczasowych sukcesów. Chętnie zagraliby z nami! (więcej…)

Dnia 14 maja 2021 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy Ia i Ib na czytelników biblioteki szkolnej. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.

 Dzieci z okazji przystąpienia do grona czytelników otrzymały na pamiątkę spotkania Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą: książka „ Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „ Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

 Naszym młodym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, które przez całe ich życie będą wyglądać z kart przeczytanych książek.

                                                                                              Jarosław Batkowski

Dzięki inicjatywie Rady Sołeckiej czerwony pojemnik w kształcie serca przeznaczony do zbierania nakrętek stanął przy szkole w Paczkowie! Wielkie serce czeka na Wasze nakrętki. Jest to nie tylko proekologiczne przedsięwzięcie, ale przede wszystkim mające pomóc najbardziej potrzebującym.

Jakie nakrętki wrzucać do specjalnego kosza?

Kosz w kształcie serca przeznaczony jest na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W koszu-sercu zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki – trzeba je usunąć przed wyrzuceniem.

Grupka dzieci kuca pod ścianą, na której przeywieszone są ich prace dotyczące kosmosuCzas poznać parę ciekawostek:

 1. We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na wszystkich plażach na Ziemi, czyli co najmniej miliard bilionów.
 2. Słońce jest największym obiektem w Układzie Słonecznym. Jest większe od Ziemi aż o 109 razy!
 3. Kosmos ma zapach, choć oczywiście człowiekowi trudno go poczuć, bo poza stacją kosmiczną zawsze musi znajdować się w skafandrze. Zapach ten jest jednak wyczuwalny po tym, gdy otworzy się śluzę powietrzną, np. z powodu spaceru kosmicznego. Astronauci przyrównują go do rozgrzanego metalu czy zapachu grilla. Za tę woń odpowiada ozon. 
 4. Kosmos jest próżnią, w której nie słuchać żadnych dźwięków.
 5. Wenus jest szczególną planetą w Układzie Słonecznym. Jako jedyna obraca się bowiem w przeciwną stronę, czyli wstecznie do kierunku Słońca. 
 6. Najbardziej wietrzną planetą naszego układu słonecznego jest Neptun. Wiatr wieje tam z prędkością 2575 km/h, czyli 9 razy szybciej niż najsilniejszy wiatr na ziemi. 
 7. Kiedy obserwujemy gwiazdy, obraz, który widzimy, tak naprawdę pochodzi sprzed wielu lat – tylu, o ile lat świetlnych oddalona jest od nas dana gwiazda. Jeśli gwiazda oddalona jest od ziemi o 50 lat świetlnych, to oznacza, że światło potrzebuje 50 lat, by do nas dotrzeć – czyli oglądamy jej obraz sprzed 50 lat.

(więcej…)

 

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ogłoszony przez ONZ, by przypominać ludzkości, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym przede wszystkim pszczoły. 

Czy wiecie, że… 

 • ponad 87% gatunków roślin jest zapylana przez pszczoły, które to są dla człowieka głównym źródłem pokarmu; 
 • na świecie żyje w ok.20 tys. gatunków pszczół, z czego w samej Polsce mamy ich 470, z których najbardziej znana jest pszczoła miodna; 
 • aż 222 spośród nich zagrożonych jest w Polsce wyginięciem; 
 • przyczynę ich ginięcia upatruje się w utracie ich siedlisk w wyniku nieprzemyślanej działalności człowieka oraz poprzez stosowanie nawozów sztucznych. 

(więcej…)

rysunki dzieci zawieszone na korkowej tablicy. Rysunki pokazują okładki różnych książek.Bardzo lubimy czytać i informujemy, że podczas nauki on-line udało nam się przeczytać sporo nowych, ciekawych książek.

Polecamy: „Koziołek Matołek”, „Lasse i Maja”, „Bolek i Lolek zwiedzają Polskę”, „Julka moja przyjaciółka”, „Dziennik: zagadkowa podróż”, „Najfutbolniejsi. Tajemnica nieziemskiego bramkarza”, „Kłopoty małego liska”, „Koala, który się trzymał”, „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, „Nowe szaty cesarza”, „Morski przygodnik. 365 dni pod wodą z Nelą”, „Morze opowieści”, „Nowe szaty cesarza”.

            Polecamy także: K. Łapiński „Dzik Dzikus”, E. Piotrowska „Ciocia Jadzia na wsi”, M. Altes „Nowy w mieście”, M. Parr „Bramkarka i morze”.

 

Życzymy przyjemnej lektury!

2 a z wychowawczynią

Zawodniczki drużyny UKS Kopla PaczkowoW dniu 15.05.2021 r., w Brudzewie, odbył się III turniej eliminacyjny będący Finałem Wielkopolskiej Ligi Unihokeja młodziczek.

UKS Kopla Paczkowo zajął I miejsce !!! 

UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY KOPLA PACZKOWO ZOSTAŁ MISTRZEM WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO WIELKOPOLSKIEJ LIGI UNIHOKEJA 

W turnieju uczestniczyły 4 zespoły z Wielkopolski . UKS Kopla Paczkowo wygrał wszystkie mecze: z UKS Salezjanie Poznań 6:1, z MKS Kołaczkowo 3:0 i z GKS Kasztelania Brudzew 7:3.

UKS Kopla Paczkowo wystąpił w składzie: Amelia Bartocha, Kornelia Burzyńska, Emilia Duszyńska, Oliwia Fiszer, Zofia Halczyńska, Julia Kocierz, Hanna Parysek, Maja Polus, Zuzanna Woda i Joanna Ziętkiewicz (z przyczyn osobistych, w naszym składzie zabrakło jeszcze dwóch zawodniczek, które miały duży wkład w nasz sukces – Gabrieli Dudzińskiej i Lei Różańskiej). (więcej…)

Następna strona »