Dzień Kosmosu w świetlicy

Grupka dzieci kuca pod ścianą, na której przeywieszone są ich prace dotyczące kosmosuCzas poznać parę ciekawostek:

  1. We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na wszystkich plażach na Ziemi, czyli co najmniej miliard bilionów.
  2. Słońce jest największym obiektem w Układzie Słonecznym. Jest większe od Ziemi aż o 109 razy!
  3. Kosmos ma zapach, choć oczywiście człowiekowi trudno go poczuć, bo poza stacją kosmiczną zawsze musi znajdować się w skafandrze. Zapach ten jest jednak wyczuwalny po tym, gdy otworzy się śluzę powietrzną, np. z powodu spaceru kosmicznego. Astronauci przyrównują go do rozgrzanego metalu czy zapachu grilla. Za tę woń odpowiada ozon. 
  4. Kosmos jest próżnią, w której nie słuchać żadnych dźwięków.
  5. Wenus jest szczególną planetą w Układzie Słonecznym. Jako jedyna obraca się bowiem w przeciwną stronę, czyli wstecznie do kierunku Słońca. 
  6. Najbardziej wietrzną planetą naszego układu słonecznego jest Neptun. Wiatr wieje tam z prędkością 2575 km/h, czyli 9 razy szybciej niż najsilniejszy wiatr na ziemi. 
  7. Kiedy obserwujemy gwiazdy, obraz, który widzimy, tak naprawdę pochodzi sprzed wielu lat – tylu, o ile lat świetlnych oddalona jest od nas dana gwiazda. Jeśli gwiazda oddalona jest od ziemi o 50 lat świetlnych, to oznacza, że światło potrzebuje 50 lat, by do nas dotrzeć – czyli oglądamy jej obraz sprzed 50 lat.

Źródło: https://www.planetarobotow.pl/post/ciekawostki-o-kosmosie

Tego dnia nie zabrakło zajęć w świetlicy szkolnej, których głównym celem było zdobycie wiadomości o przestrzeni kosmicznej.

Na koniec wykonaliśmy w grupach ciekawe prace plastyczne, które oczywiście można podziwiać w naszej sali 🙂

Anna Księżopolska