Zespół Szkół w Paczkowie
Godło Orła Białego

Aktualności

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 5 kwietnia 2024 roku podsumowano marcową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Zofia Dyncer z klasy VIb.


Gratulujemy !!!
Jarosław Batkowski

           

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 6 lutego 2024 roku podsumowano styczniową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym został Oskar Ogrodowczyk  z klasy VIb.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 21 grudnia 2023 roku podsumowano grudniową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Anastazja Lemiesz z klasy VIb.

Gratulujemy !!!
Jarosław Batkowski

                

Z wizytą w bibliotece w ramach NPRCz

Uczniowie siedzą przy długim stole i pracuja nad własnymi komiksamiW dniu 17 listopada 2023 r. uczniowie klasy Va wraz z opiekunami odwiedzili Bibliotekę Publiczną  w Swarzędzu. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki znajdujące sie na półkach. Dzieci dowiedziały się co należy zrobić aby zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Rozmawialiśmy  o bibliotece, ulubionych książkach, a także o wartości czytania.

Uczniowie również uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedzieli się jak powstaje komiks. Zajęcia przybliżyły uczestnikom etapy tworzenia, elementy i materiały potrzebne do jego powstania. Dzieci przekonały się, że komiks to nie styl rysowania, ale sposób opowiadania historii. Zobaczyły, jak wiele jest gatunków komiksów i jak różnorodne są techniki, po które sięgają twórcy z całego świata, a na koniec ułożyły  własną historię.

                                                                                                                             Jarosław Batkowski

Bajkowa zakładka do książki – podsumowanie konkursu

Dnia 22 listopada 2023 roku podsumowano  wyniki konkursu plastycznego organizowanego
przez bibliotekę szkolną  dla klas I – III SP pod hasłem „ Bajkowa zakładka do książki"
w ramach NPRCz. Komisja konkursowa  w składzie :  wychowawca świetlicy – Anna
Księżopolska, nauczyciel – Małgorzata Felińska oraz  bibliotekarz – Jarosław Batkowski
przyznała następujące miejsca:
I miejsce Maria Lorencka klasa IIb
II miejsce Marianna Krzywoszyńska klasa IIb
III miejsce Franciszek Stasiak klasa IIa

Gratulujemy!!!
  Jarosław Batkowski

Akademia Przyrodnika Żubra Pompika

Uczniowie klasy Ia byli uczestnikami Akademii Przyrodnika Żubra Pompika – to program wsparcia dla pedagogów, który poprzez tematyczne zabawy motywuje dzieci do działania, do współpracy w grupie, ale też samodzielnego poszukiwania i odkrywania. Uczniowie zrealizowali zajęcia na podstawie 3 z 6 wyzwań Żubra Pompika odkrywając fascynujący świat przyrody.

Jeśli ktoś ma pokazać uczniom, dlaczego warto dbać o nasz świat, żyć w przyjaźni
i w symbiozie z naszymi mniejszymi braćmi, to nikt nie zrobi tego lepiej niż Żubr Pompik. To z jego pomocą Tomasz Samojlik od wielu lat przekazuje najmłodszym wiedzę przyrodniczą, a ich spotkaniom towarzyszy wspaniała zabawa.

                                                                              

Maria Bestry, Małgorzata Felińska, Jarosław Batkowski

MISTRZ CZYTELNICTWA

Dnia 21.06.2023 r. wybrano Mistrza Czytelnictwa, którym na rok szkolny 2022/23 została Gabriela Kowalska z klasy Ia.

                                                                                                                                             Gratulujemy!!!           

                                                                                                          Jarosław Batkowski

 

Wycieczka do Biblioteki  Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

W dniu 6 czerwca 2023 r. uczniowie klasy IVa oraz 16 czerwca 2023 r. uczniowie klasy VIIb wraz z opiekunami odwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Ekonomicznego  w Poznaniu. Celem naszym było poznanie nowoczesnej multimedialnej biblioteki naukowej, zaznajomienie ze sposobem funkcjonowania i poznanie jej historii.

Uczniowie udali się na wycieczkę po gmachu tej nowoczesnej instytucji. Zwiedzili Wypożyczalnię oraz Strefę Wolnego Dostępu, gdzie do dyspozycji czytelników są ułożone tematycznie książki i czasopisma,  miejsca do pracy naukowej, kabiny pracy indywidualnej i grupowej.

Misją Biblioteki Głównej UEP jest dostarczanie wyspecjalizowanych źródeł i usług informacyjnych wspierających badania naukowe, działalność dydaktyczną, edukacyjną oraz usługową Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

                                                                                               Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 12 czerwca 2023 roku podsumowano majową edycję konkursu czytelniczego  „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym został Maciej Jasiński  z klasy VIIIa.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

Pasowanie na czytelnika

Uczniowie pozują do zdjęcia w bibliotece, trzymając w rękach otrzymane prezenty7 czerwca odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy Ia i Ib na czytelników biblioteki szkolnej. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.

 Dzieci z okazji przystąpienia do grona czytelników otrzymały na pamiątkę spotkania Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą: książka „ Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „ Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

 Naszym młodym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, które przez całe ich życie będą wyglądać z kart przeczytanych książek.

 

                                                                                              Jarosław Batkowski

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja w naszej bibliotece została zorganizowana  loteria „Czytam – Wygrywam”. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: przyboru szkolnego, książki, zakładki do książki, cukierka lub kamerkę internetową. Ilość wypożyczeń  jest dowodem na to, że przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród naszych czytelników.

                                Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 10 maja 2023 roku podsumowano kwietniową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Natalia Dudzińska z klasy Va.

Gratulujemy !!!
Jarosław Batkowski

  Ogłoszenie wyników naboru wniosków w ramach
Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.” w 2023 roku

    Z wielką radością informujemy, iż otrzymaliśmy dotację rządową w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Przyznana kwota dotacji wynosi 12000 zł. Przystępując do programu szkoła musi wnieść wkład własny w wysokości 3000 zł.  Oznacza to, że razem mamy do wydania w 2023 r. 15000 zł na zakup nowych książek do szkolnej biblioteki. 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.                                                                                                                                   

Jarosław Batkowski

      

     Konkurs Wielkanocny

Dnia 05.04.2023 roku  podsumowano wyniki konkursu wielkanocnego organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas VII-VIII pod hasłem  „Tradycje Świąt Wielkanocnych”.

Przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Julia Józefowska klasa VIIIb

II miejsce – Ania Sikora oraz Hania Krowicka klasa VIIb

III miejsce – Gabriela Dudzińska klasa VIIIa

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 5 kwietnia 2023 roku podsumowano marcową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Lena Szymczak  z klasy Va.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

Z wizytą w bibliotece


Uczniowie siedzą przy stole i rysują swoje komiksy
W dniu 17 marca 2023 r. uczniowie klasy Vb wraz z opiekunami odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Swarzędzu. To doskonała okazja, by zobaczyć odnowione po remoncie wnętrza, zapoznać się z zasadami funkcjonowania i korzystania ze zbiorów biblioteki. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki znajdujące się na półkach. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Rozmawialiśmy o bibliotece, ulubionych książkach, a także o wartości czytania.
Uczniowie również uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedzieli się jak powstaje komiks. Zajęcia przybliżyły uczestnikom etapy tworzenia, elementy i materiały potrzebne do jego powstania. Dzieci przekonały się, że komiks to nie styl rysowania, ale sposób opowiadania historii. Zobaczyły, jak wiele jest gatunków komiksów i jak różnorodne są techniki, po które sięgają twórcy z całego świata, a na koniec ułożyły własną historię.

Jarosław Batkowski

           

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 14 lutego 2023 roku podsumowano styczniową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym został Stanisław Ławnik  z klasy VIIIa.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

Konkurs Bożonarodzeniowy

Dnia 21.12.2022 roku podsumowano wyniki konkursu bożonarodzeniowego organizowanego
przez bibliotekę szkolną dla klas VII-VIII pod hasłem „Cud Bożego Narodzenia”.
Przyznano następujące miejsca:
I miejsce – Ania Sikora klasa VIIb
II miejsce – Klementyna Paluch klasa VIIb
III miejsce – Zofia Grządzielska klasa VIIb

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu

Dnia 20.12.2022 r. podsumowano wyniki konkursu plastycznego z okazji obchodów Jubileuszu 100 – lecia Szkoły pod hasłem: „ Zakładka na 100 – lecie”.
Przyznano następujące miejsca:
I miejsce Gabriela Pawlak klasa VIIb
II miejsce Zofia Snela klasa „0”
III miejsce Piotr Snela klasa Va
wyróżnienie:
Lena Pawłowska klasa IIb

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!
    Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 20 grudnia 2022 roku podsumowano grudniową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Hanna Parysek  z klasy VIIIa.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 08 grudnia 2022 roku podsumowano listopadową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym został Stanisław Ławnik  z klasy VIIIa.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

Światowy Dzień Pluszowego Misia – 25 listopada 2022 r.

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony na cześć pierwszego na świecie pluszowego misia, który w 2002 roku obchodził swoje setne urodziny. Przez te lata Pluszowy Miś stał się jedną z ważniejszych ikon współczesnej kultury; bohaterem książek, filmów, kreskówek.

Miś jest niczym przyjaciel, który jest zawsze wtedy, kiedy go najbardziej potrzebujemy. Taki,  który nigdy nie zdradzi, nie zrani i nie zawiedzie. On pocieszy, doda otuchy i do niego przytulamy się zasypiając. Miły, ciepły, kochany.

W tym roku  dzieci z oddziałów  Ia i Ib usłyszały „ Historię pluszowego misia” , barwnie opowiadały o swoich ukochanych misiach,  wykonały kolorowe prace plastyczne pt. ”Mój przyjaciel miś”. Uczniowie poznali również gatunki niedźwiedzi, ciekawostki o ich życiu. Mogli przeglądać książki o misiach, pożyczać je do domu. Ogłoszono także plebiscyt na największego i najmniejszego oraz najstarszego misia spośród tych przyniesionych przez dzieci.

 Szkoda, że Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest tylko raz w roku. Dziękujemy wszystkim za udział do zobaczenia za rok!

               Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 08 listopada 2022 roku podsumowano październikową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Zuzanna Woda z klasy VIIIa.
Gratulujemy !!!

Jarosław Batkowski

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

gazetka biblioteczna

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej bibliotece została zorganizowana cotygodniowa środowa loteria „Czytam – Wygrywam”. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: przyboru szkolnego, książki, zakładki do książki, cukierka. Ilość wypożyczeń w październiku jest dowodem na to, że przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród naszych czytelników.

                                Jarosław Batkowski

MISTRZ CZYTELNICTWA

Dnia 24.06.2022 r. wybrano Mistrza Czytelnictwa, którym w roku szkolnym 2021/22 została
Barbara Pomin z klasy IIb.

Gratulujemy!!!
Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 21 czerwca 2022 roku podsumowano czerwcową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Natalia Dudzińska z klasy IVa.

Gratulujemy !!!
Jarosław Batkowski

Pasowanie na czytelnika

W dniach 7-8.06.2022 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy Ia i Ib na czytelników biblioteki szkolnej. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Dzieci z okazji przystąpienia do grona czytelników otrzymały na pamiątkę spotkania Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą: książka „ Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „ Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.
Naszym młodym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, które przez całe ich życie będą wyglądać z kart przeczytanych książek.
Jarosław Batkowski

 

HARMONOGRAM ZWROTU PODRĘCZNIKÓW 2022

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 6 czerwca 2022 roku podsumowano majową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Zofia Parysek  z klasy VIIIa.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

           

Podsumowanie konkursu

Dnia 03.06.2022 r. podsumowano wyniki konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas 0 – III SP pod hasłem: „ Nie zaginaj rogów, czyli zrób sobie zakładkę do książki”.

Przyznano następujące miejsca:

I miejsce Iga Kurp klasa IIIa

II miejsce Emilia Łaszkiewicz klasa IIb

III miejsce Kacper Klimczak klasa IIb

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

    Jarosław Batkowski

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja w naszej bibliotece została zorganizowana  loteria „Czytam – Wygrywam”. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: przyboru szkolnego, książki, zakładki do książki, cukierka lub Słodziaka. Ilość wypożyczeń  jest dowodem na to, że przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród naszych czytelników.

                                Jarosław Batkowski

 

 Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 6 maja 2022 roku podsumowano kwietniową edycję konkursu czytelniczego  „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Nina Różańska  z klasy IVa.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

                                          

Konkurs Wielkanocny

Dnia 13.04.2022 roku  podsumowano wyniki konkursu wielkanocnego organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas VII-VIII pod hasłem  „Tradycje Świąt Wielkanocnych”.

Przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Agata Kaczmarek klasa VIIIb

II miejsce – Alicja Hetmańczyk klasa VIIIa

III miejsce – Gabriela Dudzińska klasa VIIa oraz Wiktoria Ludwiczak klasa VIIIb

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 2 marca 2022 roku podsumowano lutową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Kornelia Burzyńska  z klasy VIIa.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

Moja książka prozdrowotna – podsumowanie konkursu

Prace dzieciDnia  29 marca 2022 roku  podsumowano  wyniki konkursu plastycznego organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas I – IV SP pod hasłem  „Moja książka prozdrowotna”. Komisja konkursowa  w składzie :  wychowawca świetlicy  – Anna Księżopolska,   nauczyciel – Małgorzata Felińska oraz  bibliotekarz – Jarosław Batkowski przyznała następujące miejsca:

I miejsce Kacper Klimczak  klasa IIb

II miejsce Hanna Świerczyńska klasa IIb  oraz Agata Kamińska klasa IIIb            

III miejsce Piotr Snela klasa IVa  oraz Wiktor Komorowski klasa IIIb

Gratulujemy!!!

                                                                       Jarosław Batkowski

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 2 marca 2022 roku podsumowano lutową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Alicja Woda z klasy IVa.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

Edukacja prozdrowotna w bibliotece

W ramach realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie” biblioteka szkolna wzbogaciła się o pozycje książkowe dotyczące  edukacji  prozdrowotnej. Zapraszam Czytelników do zapoznania się z  ofertą literatury prozdrowotnej, której lektura zaowocuje wzrostem świadomości w tak ważnej dziedzinie naszego życia, jaką jest zdrowie.        

Jarosław Batkowski

 

    Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 2 grudnia 2021 roku podsumowano listopadową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Kornelia Burzyńska z klasy VIIa.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

                                   

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 2 listopada 2021 roku podsumowano październikową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym został Michał Matuszak z klasy IIb.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

         

   Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 22 czerwca 2021 roku podsumowano czerwcową edycję konkursu czytelniczego  „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Jadwiga Świergiel z klasy Ib.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

MISTRZ CZYTELNICTWA

Dnia 22.06.2021 r. wybrano Mistrza Czytelnictwa, którym na rok szkolny 2020/21 została Hanna Grzesiak z klasy IIIb.                                                                                                                                            

Gratulujemy!!!           
                                                                                                          Jarosław Batkowski

 

            Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 8 czerwca 2021 roku podsumowano majową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym został Maksymilian Wieczorek z klasy Ib.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

                     

Tydzień Bibliotek

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2021 jest „Znajdziesz mnie w bibliotece”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Z tej okazji polecam poradnik upowszechniania czytania  Supermoc książek, , objętego patronatem honorowym Biblioteki Narodowej, autorstwa prezeski Fundacji Powszechnego Czytania Marii Deskur. 

Supermoc_Ksiazek_Poradnik

                                

     Podsumowanie konkursu

Dnia 19.03.2021 r. podsumowano wyniki konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas 0 – III SP pod hasłem: „ Nie zaginaj rogów, czyli zrób sobie zakładkę do książki”. Komisja konkursowa  w składzie :  wychowawca świetlicy – Lucyna Wdowczyk, nauczyciel – Małgorzata Felińska oraz  bibliotekarz – Jarosław Batkowski przyznała następujące miejsca:

I miejsce Piotr Snela klasa IIIa

II miejsce Kacper Szwarc klasa Ib

III miejsce Wojtek Kędziora klasa „0”

Wyróżnienia:

– Miłosz Andryszak klasa IIa

Kacper Klimczak klasa Ib

Alicja Woda klasa IIIa

–  Urszula Krowicka klasa „0”

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

    Jarosław Batkowski

 

Pluszowy Miś – najlepszy przyjaciel dziecka

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzimy 25 listopada polecam prezentację:

Misiowe_urodziny

 

PAŹDZIERNIKOWA EDYCJA KONKURSU CZYTELNICZEGO

Dnia 4 listopada 2020 roku podsumowano październikową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Amelia Bartocha z klasy VIa.
Wręczenie nagrody nastąpi po powrocie do szkoły.
Gratulujemy !!!
Jarosław Batkowski

 

Bezpieczne wakacje

Na wolny czas od nauki, polecam prezentację omawiającą różne aspekty bezpieczeństwa w trakcie wakacji: nad wodą, w lesie, na rowerze itd.

Bezpieczne wakacje

 

MISTRZ CZYTELNICTWA

Dnia 25.06.2020 r. wybrano Mistrza Czytelnictwa, którym na rok szkolny 2019/20 została Maria Nowicka z klasy IIb.

                                                                                                                                             Gratulujemy!!!           

                                                                                                          Jarosław Batkowski

 

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 29 maja 2020 roku podsumowano marcową edycję konkursu czytelniczego   „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym został Miłosz Andryszak z klasy Ia.

Wręczenie nagrody nastąpi po powrocie do szkoły.

Gratulujemy  !!!

Jarosław Batkowski

 

Zwrot podręczników

HARMONOGRAM ZWROTU PODRĘCZNIKÓW

PROCEDURY – BIBLIOTEKA-COVID

 

Rok św. Jana Pawła II

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci, a 18 maja 100. rocznicę urodzin papieża. Z tej okazji polecam dwie prezentacje:

Jan Paweł II do młodzieży – prezentacja zawierająca podstawowe informacje na temat papieża oraz cytaty kilku przesłań dla młodych ludzi

Jan Paweł II – kalendarium– bardziej szczegółowy zapis życia

 

 

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci, dlatego warto przypomnieć, jak posługiwać się komputerem bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.

Bezpieczny internet

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja proponuje materiały promujące czytelnictwo w domach – prezentację oraz grę dla całej rodziny.

1.     Prezentacja dla uczniów – Dlaczego warto czytać?

Zawiera kilkanaście argumentów, które są w stanie przekonać młodego człowieka do czytania, porusza kwestie interesujące nastolatków, jak atrakcyjność, pewność siebie, relaks, stres czy lektury.

2.     Gra dla całej rodziny – Literackie bingo

Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana wersja jest nieco przerobiona i rozbudowana. W załączniku znajduje się plansza, którą można wydrukować lub wyświetlić na tabletach lub smartfonach.

Zasady:

1.     Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.

2.     W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.

3.     Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.

4.     Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.

 

 

Święta majowe

Z okazji  majowych świąt przedstawiam dwie prezentacje.

Pierwsza prezentacja Majowe święta zawiera informacje na temat Święta Pracy, Dnia Flagi RP oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

Majowe swieta

Druga prezentacja  poświęcona jest  w całości Konstytucji 3 maja. Prezentacja zawiera informacje na temat tła historycznego, uchwalenia, autorów, obchodów i znaczenia.

Swieto Narodowe 3 maja

 

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Poniżej znajduje się prezentacja z okazji Światowego Dnia Książek i Praw Autorskich zawierająca cytaty słynnych pisarzy na temat książek.

Slynni_pisarze_o_ksiazkach

 

Czytanie książek

Szanowni Rodzice!

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.

Z wyrazami szacunku

Jarosław Batkowski

Czytanie

 

Podsumowanie konkursu

Dnia 11.03.2020 r. podsumowano wyniki konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas 0 – III SP pod hasłem: „ Nie zaginaj rogów, czyli zrób sobie zakładkę do książki”. Komisja konkursowa  w składzie :  wychowawca świetlicy – Lucyna Wdowczyk, nauczyciel – Małgorzata Felińska oraz  bibliotekarz – Jarosław Batkowski przyznała następujące miejsca:

I miejsce Michalina Stasiak klasa Ia

II miejsce Ignacy Krowicki klasa Ib

III miejsce Julka Kowalska klasa Ia

Wyróżnienia:

– Zuzanna Krupka klasa Ia

– Natalia Dudzińska klasa IIa

– Antonina Kurp klasa IIIb

Wręczenie nagród nastąpi po powrocie do szkoły.

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

    Jarosław Batkowski

 

Poznańskie Targi Książki  – Spotkania z wyobraźnią

 

Dnia 6 marca 2020 r. uczniowie klas IIIa i IIIb wyruszyli  na Poznańskie Targi Książki.

Targi Książki to największe w kraju wydarzenie poświęcone promocji książek dla najmłodszych i dorastających czytelników. To ważne spotkanie kulturalne łączy zabawę  z popularyzacją czytelnictwa kształtującego dziecięcą wyobraźnię, rozwój intelektualny  i wrażliwość.

Celem Poznańskich Spotkań Targowych jest promocja książek i czytelnictwa wśród najmłodszych oraz pokazanie, jak obecność dobrych i mądrych lektur jest ważna w życiu. Adresatami targów są więc przede wszystkim dzieci, młodzież. Targi te są również ważnym miejscem spotkań dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, środowisk naukowych.

Targi Książki w Poznaniu odwiedzają największe sławy polskiej literatury dziecięcej, wybitni ilustratorzy oraz znani przyjaciele dzieci. Miłośnicy czytelnictwa mogą spotkać się z ulubionymi pisarzami i ilustratorami.

Na targach mieliśmy okazję zapoznać się z aktualną ofertą i nowościami wydawniczymi oraz dokonaliśmy samodzielnych zakupów.

                                                                                                          Jarosław Batkowski

 

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc – ebook o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale

YouTube.
Polskie Radio Dzieciom
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.