Czy zdrowe odżywianie wpływa na pracę i wydajność mózgu? Czy nawet małe zmiany w naszej diecie mogą poprawić nasze samopoczucie? Podczas warsztatów prowadzonych przez szkolną psycholog, w ramach Projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” nasi uczniowie dowiedzieli się, że tak! Maliny, borówki i jeżyny pomogą nam skupić się na lekcjach i lepiej zapamiętać tabliczkę mnożenia, ryby poprawią naszą jakość snu, a orzechy sprawią, że wszystkie wirusy będą trzymać się od na z daleka! Uczniowie pracowali na warsztatach niezwykle aktywnie i już wiedzą, że odpowiednie produkty i świadoma, zdrowa dieta mogą znacznie poprawić nasze zdrowie. Nie tylko to fizyczne, ale i psychiczne!

                                                                                                                Anna Dunaj- Czyżewska

Nasza szkoła należy do placówek, które promują zdrowy tryb życia. Program, do którego przystąpiliśmy ma na celu uświadomienie uczniom korzyści płynących ze zdrowego odżywiania, aktywności ruchowej, poczucia bezpieczeństwa i dbania o swoje zdrowie.
W związku z powyższym kilka tygodni temu ogłosiliśmy konkurs na najciekawszą gazetkę w ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie.
Dnia 3 czerwca jury odwiedziło wszystkie sale lekcyjne, by ocenić przygotowane gazetki. Pod uwagę wzięto przede wszystkim treści tematyczne, estetykę ale również wkład pracy zespołowej.

Tym samym przyznano: (więcej…)

„Łyżka i widelec”  tym pięknie wyrecytowanym wierszem, Kaper Szwarc wprowadził nas  w temat zdrowego odżywiania. Po wysłuchaniu utworu Tadeusza Kubiaka dowiedzieliśmy się, które pokarmy dostarczają organizmowi dużo energii oraz cenne witaminy. W kolejnych dniach zapoznaliśmy się z informacjami, że aby rosnąć i prawidłowo się rozwijać należy jak najwięcej się ruszać, zjadać urozmaicone posiłki i pić dużo wody. Poznaliśmy, które pokarmy powinniśmy jeść najczęściej, a jakich mamy unikać. Nie pierwszy raz usłyszeliśmy, że należy wystrzegać się jedzenia słodyczy i picia słodzonych napojów. (więcej…)

Przy stole stoi czworo uczniów. Jedna z uczennic siedzi na nim i zapisuje na kartce odkodowane litery hasła. Druga wskazuje kolorowe figury kodu i trzyma kartkę z legendą. Chłopiec i trzecia dziewczynka przyglądają się kartkom.Z okazji Dnia Zdrowia, w ramach Projektu “Szkoła Promująca Zdrowie”, uczniowie klasy 1b mogli spędzić dzień nauki w trochę inny sposób- wzięli udział w grze “Owocowy Escape Room”. Aby zdobyć nagrodę przygotowaną przez nauczyciela, musieli rozwiązać różne zadania, które sprawdzały  wiedzę, jaką dotychczas zdobyli na lekcjach. Wszystkie zmagania nawiązywały do głównego tematu dnia- zdrowego odżywiania.

Każdy uczeń został przydzielony do stanowiska w różnych kolorach. Przy stanowisku żółtym uczniowie musieli odkodować hasło (“Zdrowe jedzenie to moje paliwo!”) i głośno je wykrzyczeć. Stanowisko zielone sprawdzało wiedzę ze znajomości piramidy żywienia- uczniowie mieli za zadanie ją uzupełnić. Stanowisko czerwone było matematyczne- dzieci musiały rozwiązać zadania z dodawania i odejmowania, a potem na podstawie wyników uzupełnić kod QR. Przy ostatnim stanowisku zadaniem było ułożenie puzzli i odkrycie hasła. (więcej…)

Fotografia przedstawia uczniów z klasy 1b, którzy w dłoniach trzymają naczynia z sałatkami owocowymi. Dzieci są zadowolone, ponieważ samodzielnie wykonały zdrowe II śniadanie. W tle można zauważyć radosną cebulkę i truskawkę, zachęcające do zdrowego odżywiania.Zdrowie człowieka jest wartością, darem i zasobem, o które powinniśmy dbać każdego dnia. Dzięki niemu  możemy realizować swoje marzenia, zamierzenia, aspiracje, rozwijać się,  tworzyć dobra kulturalne i materialne. Zdrowie ogólne warunkuje również prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, natomiast edukacja zdrowotna jest prawem każdego człowieka. Jednym z kluczowych działań, które powinna podejmować szkoła, staje się promowanie zdrowia i prowadzenie edukacji prozdrowotnej. Można stwierdzić, że są to czynności, które mają na celu pokazanie dzieciom i młodzieży, w jaki sposób mogą dbać o zdrowie swoje i innych, oraz wskazują, jakie działania warto podejmować w razie utraty pełnego dobrostanu czy zapadnięcia na różne choroby.

07 kwietnia 2022 roku, w dniu obchodów Światowego Dnia Zdrowia, zorganizowaliśmy w murach naszej szkoły prozdrowotną akcję pt. „Zdrowe śniadanko – bo zdrowie jest czadowe!” Nadrzędnym celem kampanii było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania, roli pełnowartościowego śniadania w diecie dziecka oraz promowanie prawidłowego żywienia wśród społeczności naszej szkoły, jak i w środowisku lokalnym. (więcej…)

Wyrabianie własnych chlebówZ okazji Światowego Dnia Zdrowia (obchodzonego 7 kwietnia) oraz realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie” uczniowie klasy 7b wybrali się na warsztaty pieczenia chleba.

Zajęcia odbyły się w Autorskiej Piekarni „Kromka” w Swarzędzu. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową piekarni: https://www.facebook.com/piekarnia.kromka/

Warsztaty poprowadziła p. Joanna Heller, założycielka i autorka wszystkich wyrobów i wypieków piekarni. Przedstawiła uczniom cały proces powstawania zdrowego chleba. Podkreśliła walory polskich, naturalnych składników, które wykorzystuje do produkcji pieczywa, a także zalety manufaktury.

Zajęcia rozpoczęły się degustacją oraz ciekawymi faktami o mące i chlebie. Młodzież dowiedziała się m.in. co to siatka glutenowa, gdzie rośnie orkisz oraz jak wygląda gryka. Poznali również rodzaje zbóż i stopnie zmielenia mąk. Jednak najwięcej emocji wśród nastolatków wzbudziła możliwość pieczenia własnego chleba. (więcej…)

Prace dzieciDnia  29 marca 2022 roku  podsumowano  wyniki konkursu plastycznego organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas I – IV SP pod hasłem  „Moja książka prozdrowotna”. Komisja konkursowa  w składzie :  wychowawca świetlicy  – Anna Księżopolska,   nauczyciel – Małgorzata Felińska oraz  bibliotekarz – Jarosław Batkowski przyznała następujące miejsca:

I miejsce Kacper Klimczak  klasa IIb

II miejsce Hanna Świerczyńska klasa IIb  oraz Agata Kamińska klasa IIIb            

III miejsce Piotr Snela klasa IVa  oraz Wiktor Komorowski klasa IIIb

Gratulujemy!!!

                                                                       Jarosław Batkowski

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, daje nam możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz…” 

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia skupia globalną uwagę na problemie zanieczyszczonej planety, kryzysie klimatycznym i zdrowotnym, nasilających się chorobach oraz pandemii. Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia  jest:  „Our planet, our health – Nasza planeta, nasze zdrowie”.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia organizujemy w naszej szkole prozdrowotną akcję pt. „Zdrowe śniadanko – bo zdrowie jest czadowe!”  Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli, by w tym dniu przygotowali zdrowe i pożywne drugie śniadanie (sałatki, warzywne szaszłyki, kolorowe kanapki, koktajle itp.) Czekamy na Wasze prozdrowotne pomysły na zdrowe posiłki – pochwalcie się w tym dniu podczas przerwy od 9.55 do 10.05 Waszymi czadowymi śniadankami! Rodziców zapraszamy do przesłania zdjęcia na adres mailowy mradomski@szkolapaczkowo.pl (więcej…)

Fotografia przedstawia uczniów z klasy 8a, którzy z zainteresowaniem słuchają prelekcji zaproszonego gościa, dietetyka Pani Weroniki  na temat świadomego odżywiania.  Spotkanie wzbogacone jest o prezentację multimedialną, na którą uczniowie spoglądają. 9 i 10 marca w ramach realizacji projektu „Szkoły Promującej Zdrowie” Naszą Szkołę odwiedziła sympatyczna Pani Dietetyk. Pani Weronika Kasperczak wytłumaczyła nam jak świadomie i zdrowo się odżywiać, a także jakich dodatków do żywności unikać. Pokazała nam również zdrowe zamienniki popularnych produktów o znacznie lepszym składzie. Poznaliśmy kilka przepisów. Pod koniec zajęć każdy z nas otrzymał kartki z informacjami  o czym powinniśmy pamiętać przy robieniu świadomych zakupów. Świetną alternatywą są dwie darmowe aplikacje, którymi wystarczy skanować kody kreskowe produktów,  a wyświetli nam się jego skład. Pani dietetyk odpowiedziała na wszystkie pytania, zaspokoiła tym naszą ciekawość.

                                                                                                                        Uczennica klasy 7a
                                                                                                                       Kornelia Burzyńska (więcej…)

        Większość dzieci od najmłodszych lat dowiaduje się, co należy jeść, by być zdrowym i prawidłowo się  rozwijać, a czego powinno się unikać.

        W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie kl. 2a stworzyli „Zdrowisię” i „Niezdrowitka”. Zajęcia zaczęliśmy od omówienia sposobu odżywiania, uświadomienia jakie produkty należy kupować i spożywać, w jaki sposób czytać etykiety i oczywiście czego nie powinno się jeść. Poprzez wybór produktów i naklejanie na postaci, dzieci stworzyły zdrową i szczupłą dziewczynkę – Zdrowisię, i otyłego chłopca – Niezdrowitka.

Miejmy nadzieję, że stworzone postaci uświadomiły wszystkim dlaczego warto odżywiać się zdrowo i jakie wybierać produkty, by być silnym i zdrowym.      

 

                                                                                                                              Monika Czechowska

W ramach realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie” biblioteka szkolna wzbogaciła się o pozycje książkowe dotyczące  edukacji  prozdrowotnej. Zapraszam Czytelników do zapoznania się z  ofertą literatury prozdrowotnej, której lektura zaowocuje wzrostem świadomości w tak ważnej dziedzinie naszego życia, jaką jest zdrowie.

 

                                                                                                              Jarosław Batkowski

Pani Danuta Szymaniak prezentuje w klasie na tablicy multimedialnej rysunek aktualnej piramidy żywienia- na samym jej dole znajduje się aktywność fizyczna (włączając w to również spacery), następnie w kolejności: owoce i warzywa, zboża, nabiał, mięso i na samym szczycie tłuszcze.Czy wiecie, jak ważna jest rola śniadania w diecie młodego człowieka? A może znacie odpowiedź na to, jak komponować śniadanie w zależności od pory roku? Nasi uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego mogą pochwalić się, że mają tę wiedzę w “małych paluszkach”! W ramach Projektu “Szkoła Promująca Zdrowie” mieli oni okazję wysłuchać prelekcji przeprowadzonej przez naszą szkolną pielęgniarkę- Panią Danutę Szymaniak, pod tytułem “Rola śniadania w żywieniu dzieci”.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda aktualna piramida żywienia, jakie składniki i w jakich ilościach powinny składać się na pożywne, zdrowe śniadanie oraz jak jeść by dostarczać organizmowi energii nie tylko do zabawy, ale i nauki. Na szczególną pochwałę zasługuje oddział zerówki- najmłodsi uczniowie wiedzieli tak dużo o zdrowym odżywianiu i piramidzie żywienia, że zaskoczyli samą Panią pielęgniarkę! W spotkaniu z zespołem 2b również uczestniczyła Pani Wicedyrektor- Dorota Jagielska- Ryszczyńska, której temat zdrowego odżywiania i trybu życia jest bardzo bliski. (więcej…)

Zapraszam uczniów klas I-IV do udziału w konkursie plastycznym „Moja książka prozdrowotna”. .Zaprojektuj okładkę swojej  książki o tematyce prozdrowotnej. Nie sugeruj się okładką istniejącej już publikacji, stwórz własną wizję, Twoją interpretację treści. Konkurs organizowany w ramach realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.          

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO                                                                                    

Jarosław Batkowski

gazetka na której są opakowania po słodyczach wraz z ilością cukruKlasa IIa chcąc przekonać się, ile każdego dnia pochłaniamy nieświadomie ilości cukru zawartego w ulubionych produktach postanowiła przeprowadzić mały eksperyment.
W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie stworzyliśmy tablicę „Ile cukru jest w…”? Odczytane etykiety i zważony cukier zobrazowały nam, ile dostarczamy naszym organizmom niezdrowej substancji. Ilość robiła ogromne wrażenie i większość z nas nie sięgnie tak szybko po ulubionego batonika czy żelki.  A Ty czytasz etykiety i wiesz co jesz?

Monika Czechowska

Dzieci pokonują przeszkody ustawione na szkolnym boisku27 września 2021 roku, odbył się w naszej szkole IV Jesienny Bieg z Przeszkodami dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz oddziału przedszkolnego. Celem zawodów była popularyzacja biegów jako najprostszej formy ruchu wśród dzieci, integracja zespołów klasowych, a przede wszystkim dobra zabawa. Przed rozpoczęciem biegu wszystkie dzieci wzięły udział w tanecznej rozgrzewce, po czym zawodnicy przystąpili do konkurencji biegowej, podczas której musieli pokonać przeszkody: skok przez skrzynię, bieg przez płotki oraz przeczołganie się przez tunel. Wszyscy startujący uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i dobrą sprawnością fizyczną. Po zakończeniu wyścigów dzieciom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz smaczne jabłko ufundowane przez Pana Roberta Prządaka.

Anna  Bagińska

Uczeń klasy 2b,  Kacper Szwarc wykonuje wydzierankę czerwonego jabłka z kolorowego papieru. Możną już dostrzec wykonany zielony listek i brązowy ogonek. Chłopiec ma na głowie opaskę z owocem. Na twarzy dziecka maluje się delikatny uśmiech. Uczeń ubrany jest w pomarańczową bluzę z zielonym jabłkiem. W tle widać drugą część sali i Jana Gallusa skupionego na zadaniu.28 września obchodzony jest Światowy Dzień Jabłka. Pamiętaliśmy o tym w naszej szkole. Jednak tak bardzo lubimy jabłka, że jeden dzień to zdecydowanie za krótko. Postanowiliśmy świętować przez kolejne dni, jednocześnie promować jedzenie jabłek i ich przetworów. Wiedząc, że jabłka są bogatym źródłem witamin i stanowią ważny element zdrowego odżywiania świętowaliśmy pod hasłem:

„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie” .

Świętowanie zaczęliśmy już 27 września. Tego dnia dzieci klas 0-3 wzięły udział w biegu z przeszkodami zorganizowanym na naszym Orliku. Nagrodami za udział w biegu były oczywiście jabłka z dyplomem. (więcej…)

Do naszej szkoły w ramach PROGRAMU SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE na specjalne zaproszenie, zawitał dietetyk Pani Magdalena Wanat. Na spotkaniu uczniowie klas VI, VII i VIII dowiedzieli się przede wszystkim jakie są prawidłowe nawyki żywieniowe, po jakie produkty warto sięgać, jak powinna wyglądać ich dieta oraz o skutkach stosowania niewłaściwej diety. Dowiedzieli się o skutkach picia niedostatecznej ilości wody, natomiast infografika z nieoczywistymi źródłami cukru wzbudziła szczególne zainteresowanie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w szkoleniu, które miało charakter warsztatów, chętnie opracowywali w grupach właściwy jadłospis dostosowany do ich wieku, wypowiadali się i zadawali mnóstwo pytań. Całe spotkanie wzbogacone było o materiały przedstawione w prezentacji multimedialnej. Serdecznie dziękujemy pani za przybycie i wiedzę przekazaną dzieciom. Wiedza ta na pewno zaprocentuje w przyszłości i przyniesie same dobre korzyści.

Krzysztof Żurawicki, klasa VII b (więcej…)

Uczniowie klasy IIa w ramach projektu „Jem zdrowo” przygotowywali samodzielnie kanapki. Ubrani w fartuszki z chęcią kroili warzywa, wymieniali się produktami i dekorowali pieczywo. Niektórzy zaraz po pracy zjadali zdrową kanapkę, tak szybko, że pani nie była w stanie zrobić pamiątkowego zdjęcia;-) Najważniejsze, że wszyscy dobrze się bawili! W galerii zdjęcia naszych kochanych drugoklasistów! 😉

Maja Malinowska

We wtorek, 24 września 2019 roku, na terenie Miejskiego Stadionu Sportowego w Swarzędzu odbyły się Mistrzostwa Miasta i Gminy Swarzędz w sztafetowych biegach przełajowych (rocznik 2007 oraz młodsi). Nadrzędnym celem zawodów było doskonalenie wytrzymałości biegowej oraz zwiększanie wydolności uczniów, zachęcanie do spędzania czasu wolnego poprzez aktywny wypoczynek w formie biegów, przestrzeganie zasad sportowego współzawodnictwa, respektowania przepisów i ustaleń, zgodne i umiejętne współdziałanie w grupie, a nade wszystko wyłonienie zwycięskich zespołów, które zakwalifikują się do etapu powiatowego. (więcej…)

Następna strona »