7B PIECZE CHLEB!!!

Wyrabianie własnych chlebówZ okazji Światowego Dnia Zdrowia (obchodzonego 7 kwietnia) oraz realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie” uczniowie klasy 7b wybrali się na warsztaty pieczenia chleba.

Zajęcia odbyły się w Autorskiej Piekarni „Kromka” w Swarzędzu. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową piekarni: https://www.facebook.com/piekarnia.kromka/

Warsztaty poprowadziła p. Joanna Heller, założycielka i autorka wszystkich wyrobów i wypieków piekarni. Przedstawiła uczniom cały proces powstawania zdrowego chleba. Podkreśliła walory polskich, naturalnych składników, które wykorzystuje do produkcji pieczywa, a także zalety manufaktury.

Zajęcia rozpoczęły się degustacją oraz ciekawymi faktami o mące i chlebie. Młodzież dowiedziała się m.in. co to siatka glutenowa, gdzie rośnie orkisz oraz jak wygląda gryka. Poznali również rodzaje zbóż i stopnie zmielenia mąk. Jednak najwięcej emocji wśród nastolatków wzbudziła możliwość pieczenia własnego chleba.

Jak widać na zdjęciach, uczniowie samodzielnie dzielili i ważyli ciasto, formowali chleby i dodawali różne składniki, np. pestki dyni lub słonecznika, siemię lniane, płatki owsiane, itp. Kiedy chleby się piekły, pomagali w sprzątaniu piekarni. Warsztaty zakończyły się degustacją własnych i pysznych wypieków.

Zgodnie z mottem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, w znakomitych nastrojach wróciliśmy do Paczkowa.

Opiekunowie: Sylwia Jahnz-Bolewska

Joanna Tomicka-Cichowlas

Degustacja wyrobów piekarni.

Degustacja wyrobów piekarni. Pre-lekcja, czyli wszystko o mace i chlebie.Wyrabianie własnych chlebów.Przygotowanie chlebów przed włożeniem do pieca.Uczniowie i opiekunowie przed piekarnią Kromka z własnymi wypiekami.