Święto Jabłka w naszej szkole

Uczeń klasy 2b,  Kacper Szwarc wykonuje wydzierankę czerwonego jabłka z kolorowego papieru. Możną już dostrzec wykonany zielony listek i brązowy ogonek. Chłopiec ma na głowie opaskę z owocem. Na twarzy dziecka maluje się delikatny uśmiech. Uczeń ubrany jest w pomarańczową bluzę z zielonym jabłkiem. W tle widać drugą część sali i Jana Gallusa skupionego na zadaniu.28 września obchodzony jest Światowy Dzień Jabłka. Pamiętaliśmy o tym w naszej szkole. Jednak tak bardzo lubimy jabłka, że jeden dzień to zdecydowanie za krótko. Postanowiliśmy świętować przez kolejne dni, jednocześnie promować jedzenie jabłek i ich przetworów. Wiedząc, że jabłka są bogatym źródłem witamin i stanowią ważny element zdrowego odżywiania świętowaliśmy pod hasłem:

„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie” .

Świętowanie zaczęliśmy już 27 września. Tego dnia dzieci klas 0-3 wzięły udział w biegu z przeszkodami zorganizowanym na naszym Orliku. Nagrodami za udział w biegu były oczywiście jabłka z dyplomem.

Kulminacyjnym momentem obchodów Światowego Dnia Jabłka był dzień 28 września. Tego dnia jabłka towarzyszyły nam dosłownie wszędzie. Uczniowie upodobnili się do jabłek ubierając się w stroje: czerwone, żółte lub zielone. W salach lekcyjnych oraz w holu pojawiły się gazetki z naszym bohaterem w roli głównej.

Koleżanki z klasy 6a: Małgosia i Daria wraz z uczniami klasy 2b: Basią, Kasią i Jankiem, gościli we wszystkich klasach i przekonywali do spożywania tego pysznego i zdrowego owocu recytując wiersze własnego autorstwa:

 „Jabłko smaczne jest i zdrowe,

umyj je i już gotowe.

W polskim sadzie dojrzewało,

Gdzie je słonko ogrzewało,

Skrywa zdrowe witaminki,

Dla chłopczyka i dziewczynki,

A więc szepnę ci na uszko,

chcesz być zdrowy, zjedz jabłuszko!” – napisała Basia.

Z kolei Janek radził:

„Mówią wszyscy córkom, jedzcie jabłka ze skórką.

Mówią wszyscy synom, jedzcie je szczególnie jesienią i zimą.

Wspomagają odporność, poprawiają wydolność, bo mają witaminę C.

Przekonują o tym Basia, Kasia i Janek z 2b”

Natomiast Kasia, prezentowała znany nam utwór Jana Brzechwy „Entliczek pentliczek…”.

Jabłko gościło tego dnia nie tylko w liryce, ale i plastyce: uczniowie klas 6a i 6b rysowali jabłka z zaznaczeniem światłocienia, a uczniowie klasy 2b wykonali z kolorowego papieru wydzieranki jabłek. W klasie 1b pojawiła się jabłoń  z jabłkowymi wyrazami. Na korytarzu szkolnym uczniowie jak prawdziwe modelki i modele pozowali do zdjęć w jabłkowej fotobudce.

Uczniowie klasy 2a postawili na prozę i stworzyli pracę pisemną na temat właściwości jabłek.

Przez kolejne dni w szkole unosił się zapach jabłkowego ciasta. Przypominał nam nie tylko o tym, jak pyszne są jabłka, ale także o tym, jak wiele sposobów ich wykorzystania istnieje. Uczennice klasy 4a upiekły babeczki z jabłkami, a uczennice i uczniowie klasy 5a ciasteczka francuskie z jabłkiem.

Towarzyszące nam przez ten czas smaczne owoce zostały ufundowane przez firmę Ogrodnictwo i Sadownictwo Pana Roberta Prządaka. Serdecznie dziękujemy!

Wielkie świętowanie i akcja zachęcająca do jedzenia jabłek koordynowana była w ramach realizacji projektu „Szkoła Promująca Zdrowie”.

Niech moc jabłek będzie z Wami przez cały ten zimowy czas!

                                                                             

Jan Adamczak, Barbara Pomin, Katarzyna Koralewska -uczniowie klasy 2b

                                    Wychowawca Ewelina Wdowiak

Na fotografii widoczni są radośni uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcą Eweliną Wdowiak. Uczennica Barbara Pomin trzyma w dłoniach emblemat czerwonego jabłka, natomiast Jan Adamczak transparent nawołujący do spożywania owocu. W tle można dostrzec kolorową gazetkę wykonaną przez uczniów klasy 6b w okazji Święta Jabłka. Wszyscy uczestnicy fotografii ubrani są w kolory jabłek i mają przyczepione zielone emblematy owocu.

Fotografia przedstawia dzieci z oddziału przedszkolnego, którzy goszczą na swoich zajęciach przedstawicieli uczniów z klasy 2b. Uczniowie klasy 2b stoją obok nauczyciela pani Agnieszki Gronowskiej. Uśmiechnięte dzieci w oddziału przedszkolnego siedzą, a na swoich bluzeczkach mają przyczepiony owoc jabłka lub trzymają w ręku. W tle można dostrzec meble znajdujące się w sali.

Fotografia przedstawia ucznia klasy 6a, Kamil Miński, który wykonuje pracę plastyczną. Chłopiec na kartce papieru ma narysowane jabłko, wykonane techniką cieniowania. Uczeń ubrany jest w czarną bluzę, a na piersi przyczepiony jest zielony emblemat. Na ławce można jeszcze zauważyć piórnik, kredki, blok i czerwony owoc.

Fotografia przedstawia gazetkę z pracami plastycznymi uczniów klasy 6b. Prace zostały wykonane kredkami na białej kartce papieru formatu A4. Każda praca przedstawia owoc, według indywidualnego pomysłu autora. Na gazetce widnieje 15 prac.

Fotografia przedstawia drzewo wykonane na arkuszu szarego papieru. Pień drzewa oraz konary narysowane zostały pisakiem. Na drzewie umieszczono jabłka w trzech kolorach- żółtym, czerwonym i zielonym. Każde jabłko zawiera wyraz określające ten owoc, który wcześniej posłużył uczniom klasy 1b do globalnego czytania.

Fotografia przedstawia fotobudkę dużego czerwonego jabłka wykonanego z dużego arkusza papieru z wyciętym otworem na twarz. W fotobudce pozuje nauczycielka świetlicy, pani Anna Księżopolska, która delikatnie uśmiecha się. Na emblemacie owocu można dostrzec dwa zdziwione robaczki, a cały owoc zawieszony jest na ciemnej nitce do poręczy schodów.