Zdjęcie wykonane z góry w holu szkoły. Dzieci siedzą na podłodze w kręgach i wystawiają kolorowe, różne skarpetki „nie do pary”.21-go marca, oprócz powitania wyczekiwanej Wiosny, obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

     Akcja „Dzień Kolorowej Skarpetki” zorganizowana w naszej szkole miała na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integrację z nimi. W holu szkoły powstała gazetka, dzięki której można było wzbogacić wiedzę na ten temat.

     Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. (więcej…)

26 marca Wojtek Waszkiewicz reprezentował naszą szkołę na Mistrzostwach Wielkopolski Szkół Podstawowych i Średnich w karate i zajął pierwsze miejsce.

Gratulujemy!

 

 

Uczniowie siedza przy stole i rysują swoje komiksy

W dniu 17 marca 2023 r. uczniowie klasy Vb wraz z opiekunami odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Swarzędzu. To doskonała okazja, by zobaczyć odnowione po remoncie wnętrza, zapoznać się z zasadami funkcjonowania i korzystania ze zbiorów biblioteki. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki znajdujące się na półkach. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Rozmawialiśmy o bibliotece, ulubionych książkach, a także o wartości czytania.
Uczniowie również uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedzieli się jak powstaje komiks. Zajęcia przybliżyły uczestnikom etapy tworzenia, elementy i materiały potrzebne do jego powstania. Dzieci przekonały się, że komiks to nie styl rysowania, ale sposób opowiadania historii. Zobaczyły, jak wiele jest gatunków komiksów i jak różnorodne są techniki, po które sięgają twórcy z całego świata, a na koniec ułożyły własną historię.

Jarosław Batkowski

Zapraszamy uczniów do oglądania wystawy fotografii pana Marcina Szafrańskiego .

Wystawa poświęcona jest przyrodzie powiatu poznańskiego, a w szczególności bogatej faunie okolic. Na efektownych fotografiach znalazły się sylwetki różnych gatunków dzikich zwierząt oraz ptaków, które nie tylko zamieszkują na tych terenach ale także trafiają tu w czasie swoich wędrówek. Autorowi, dzięki jego umiejętnościom, cierpliwości oraz refleksowi udało zatrzymać w kadrze różnorodnych przedstawicieli fauny, którzy są ilustracją jej prawdziwego piękna. Podziw  wzbudza nie tylko jakość i efekt wykonanych zdjęć, ale również fakt, ile poświęcenia wymagało ich zrobienie. Większość zwierząt została przedstawiona w ruchu, podczas wykonywania różnych czynności.

Zwierzęta niewątpliwie stanowią ciekawy temat do obserwacji. Są inspiracją dla artystów, naukowców, filmowców czy fotografów, jak i tych wszystkich, którzy podczas spacerów cieszą się ze spotkania z mieszkańcami lasu.  

                                                                                                                              Jarosław Batkowski

Dnia 14.03.2023 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pod hasłem „MOJA SZKOŁA W OBIEKTYWIE W 100-LECIU ISTNIENIA”. Nie było to jednak zwykłe rozdanie dyplomów, ponieważ w murach naszej szkoły zaszczycił nas swoją obecnością gość specjalny, a dokładnie mistrz fotografii oraz twórca lokalnego projektu Szwendacz Swarzędzki pan Remigiusz Błachnio.

W holu naszej szkoły można było podziwiać pięknie wyeksponowane prace konkursowe naszych młodych utalentowanych fotografów. A akcesoria fotograficzne, albumy, koszulki przywiezione przez naszego gościa dopełniły magię i atmosferę wydarzenia.

Spotkanie z panem Remikiem Błachnio było niesamowitym doświadczeniem dla wszystkich uczniów. Szwendacz Swarzędzki opowiadał o swoim ciekawym projekcie, niezwykłych pasjach, oczarował nas również fotografią i zaraził niejednego młodego pasjonata miłością do obiektywu. (więcej…)

Bal karnawałowy to wspaniałe wydarzenie, które jest niezapomnianym elementem dzieciństwa. Ta forma rozrywki dostarcza uczniom wielu przeżyć, radości, zadowolenia i możliwości rozładowania energii.

W holu szkoły pojawiły się poprzebierane za przeróżne postacie dzieci. Był kotek, Harry Potter, Joker, Czerwony Kapturek, Ninja, Myszka Miki, Wednesday oraz wielu innych znanych bohaterów.

W trakcie balu dzieci miały możliwość zjedzenia różnych kulinarnych specjałów. Zarówno tych słodkich, jak i tych podawanych na ciepło. Ten wyjątkowy czas umilili nam animatorzy, którzy zorganizowali  skoczną muzykę, konkursy oraz tańce. Największą atrakcją była ogromna ilość konfetti. (więcej…)

Dnia 10 marca 2023r. uczniowie klas IIIa i IIIb, w doskonałych nastrojach, wyruszyli na  Poznańskie Targi Książki.

Targi Książki to największe w kraju wydarzenie poświęcone promocji książek dla najmłodszych i dorastających czytelników. To ważne spotkanie kulturalne łączy zabawę z popularyzacją czytelnictwa kształtującego dziecięcą wyobraźnię, rozwój intelektualny i wrażliwość.

Celem Poznańskich Spotkań Targowych jest promocja książek i czytelnictwa wśród najmłodszych oraz pokazanie, jak obecność dobrych i mądrych lektur jest ważna w życiu. Adresatami targów są więc przede wszystkim dzieci, młodzież. Targi te są również ważnym miejscem spotkań dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, środowisk naukowych. (więcej…)

Dnia 26 lutego obchodzony był Dzień Dinozaura. Z tej okazji, przez cały poprzedzający to ważne święto tydzień, zerówkowicze omawiali temat dinozaurów. Okazało się, że nasi uczniowie mogą pochwalić się sporymi kolekcjami figurek tych prehistorycznych stworzeń. Klasę odwiedziły dinozaury małe i duże, a na półce zagościły książki, które pozwoliły nam zagłębić wszystkie tajemnice dotyczące dinozaurów. Każdego dnia dowiadywaliśmy się czegoś nowego, wszyscy chętnie dzielili się swoją wiedzą. Na koniec tygodnia wszyscy młodzi badacze otrzymali medale, a niejeden sześciolatek zamarzył, że w przyszłości zostanie paleontologiem.

Olga Ziębaczewska (więcej…)

W lutym dzieci z oddziału “0” zorganizowały wyjątkowe spotkanie dla tych, co “(…) zawsze ich słuchają i z kłopotów wybawiają”, czyli Babć i Dziadków. Całą uroczystość rozpoczął występ artystyczny, podczas którego zerówkowicze zaprezentowali swoje liczne talenty – recytację, śpiew, taniec, a nawet grę na Bum Bum Rurkach do utworu “Piziccato”. Spotkanie zakończyliśmy małym poczęstunkiem, podczas którego dziadkowie mogli zobaczyć naszą salę oraz poznać kolegów i koleżanki swoich wnucząt.

Cieszymy się, że takie spotkanie się odbyło i po tym pandemicznym czasie dzieci mogły poczuć ekscytację z powodu pierwszych występów na scenie, a kochane Babcie i Dziadkowie wzruszenie.     

Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji rodzicom dzieci z oddziału przedszkolnego.

Olga Ziębaczewska (więcej…)

Pasjonaci języków obcych z klas ósmych, zwycięzcy etapu szkolnego, wzięli udział 07 marca w  finale Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu, w którym uczestniczyli uczniowie z 17 szkół podstawowych. Adepci językowi mieli możliwość przetestować swoje umiejętności, jak również sprawdzić się przed egzaminem ósmoklasisty.

Miło nam poinformować, iż w konkursie języka angielskiego dwie uczennice naszej szkoły zajęły zaszczytne wysokie noty:  Zofia Halczyńska zajęła III miejsce, a tuż za podium na IV miejscu uplasowała się Gabriela Dudzińska.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wysokich zdolności językowych.

Nauczyciele języków obcych

Ewelina Staszak

Mateusz Radomski

Franek z dyplomem pozuje przed ekranem prezentującym szczegóły konkursuDnia 1 marca 2023 roku uczeń klasy szóstej Franciszek Zamiara reprezentował naszą szkołę w Gminnym Konkursie Czytelniczym z Języka Angielskiego organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Swarzędzu. Zadania konkursowe dotyczyły głównie treści lektury ,,Welcome to the UK”. Niezmiernie miło nam ogłosić, że Franciszek otrzymał wyróżnienie wykazując się dużą wiedzą na temat Wielkiej Brytanii.

 Gratulujemy!

uczniowie po spektaklu„Jeśli chcesz zmienić przyszłość, cofnij się i wróć do przeszłości. Podróż w czasie otworzy ci oczy i inaczej spojrzysz na swoje życie” – dnia 1marca 2023r. na taką podróż w czasie zaprosili uczniów kl. VIb, VIIa i VIIb autorzy spektaklu muzyczno – dydaktycznego „Nazywam się…Powrót do przeszłości. Czy mogę zmienić świat?”.

Uczniowie mieli okazję spotkać Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego oraz Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską – Curie i Fryderyka Chopina, którzy słowem, piosenką i tańcem opowiedzieli o sobie i swoim zaistnieniu w historii, nauce oraz poezji. Spektakl dodatkowo został wzbogacony o efekty i iluminacje świetlne

Przedstawienie, które było zgodne z treściami podstawy programowej, służyło wskazaniu młodzieży, w jaki sposób można poszerzać swoje horyzonty. Uczniowie dowiedzieli się również, że warto rozwijać swoje talenty, mieć marzenia oraz dążyć do wyznaczonego celu.

Było to widowisko muzyczne z elementami dobrego humoru, które skłoniło młodych widzów do refleksji nad planowaniem swojej przyszłości. Spektakl teatralny miał na celu uświadomienie, że jeśli chcą zmienić przyszłość, muszą cofnąć się i wrócić do przeszłości. Podróż w czasie pozwala inaczej spojrzeć na własne życie. Z przedstawienia wypływa przesłanie, że warto mieć marzenia.

W życiu należy kierować się sercem i robić to, co się kocha.

                                                                                                                            Monika Czechowska

Grupa dziecie wraz z sierżantem Pyrkiem pozuje do zdjęciaW piątkowy poranek 24 lutego 2023 w szkole im. Św. Jana Pawła II w Paczkowie złożył wizytę wyjątkowy gość. Na zaproszenie dzieci przybył – „Sierżant Pyrek” z Powiatowej Komendy Policji w Poznaniu. „Sierżant Pyrek” przeprowadził pogadankę edukacyjną skierowaną do wszystkich dzieci na temat bezpiecznej zabawy w domu i w szkole. Poruszane były także kwestie związane z zadaniami poruszania się na przejściach dla pieszych. Ponadto dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się Policja, jak unikać obcego oraz jak zachować się przy spotkaniu z groźnym psem. Uczniowie przypomnieli sobie również obowiązujące telefony alarmowe. Wszyscy osobiście poznali „Sierżanta Pyrka” oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie z pewnością na długo zostanie w pamięci najmłodszych.

Katarzyna Markiewicz 

Młodzi artyści z klasy 3b śpiewają swoją pierwszą piosenkę „Dziewczynka z zapałkami”. Dzieci ubrane są w stroje postaci, które grają. W dłoniach trzymają równe, złote lampiony.Dnia 24 stycznia 2023 roku w holu SP w Paczkowie miało miejsce nie lada wydarzenie. Otóż na ten dzień, My rodzice i nasi rodzice, czyli dziadkowie dzieci z klasy IIIb, wszyscy zostaliśmy zaproszeni przez wychowawcę klasy panią Ewelinę Wdowiak i uczniów na Spotkanie Noworoczne do szkoły. Przed godziną 17- stą zasiedliśmy na przygotowanej w auli widowni i z niecierpliwością czekaliśmy na występ naszych dzieci.
I zaczęło się! W przepięknej grudniowej scenerii, w półmroku panującym na scenie, kolejno zaczęli pojawiać się mali aktorzy. Dzieci, dzierżąc w dłoniach zapalone lampiony i nadając tym samym magiczny klimat sztuce, rozpoczęły spektakl, wykonując niezwykle przejmujący i wzruszający utwór Marcina Saktury pt.: „Dziewczynka z zapałkami”. To nadzwyczaj smutna opowieść, na kanwie baśni Hansa Christiana Andersena, o małej, biednej sierotce, która w sylwestrowy, mroźny wieczór próbowała sprzedać zapałki. Niestety, nikt tego dnia nie zwracał uwagi na tę małą zziębniętą do szpiku kości dziewczynkę. Nieczułość ludzi sprawiła, że tytułowa bohaterka zmarła z zimna i wyczerpania. Odeszła na zawsze zasilając niebiańskie grono… (więcej…)

Uczestniczki konkursu stojące na scenieDnia 25 stycznia 2023 roku sześć uczennic naszej szkoły: Antonina Morawska z klasy 5a, Lena
Szymczak z klasy 5a, Kaja Biedermann z klasy 6b, Gabriela Dudzińska z klasy 8a, Zofia Halczyńska z klasy 8a i Oliwia Wittke z klasy 8a, reprezentowało naszą szkołę na Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kleszczewie.
Konkurs zorganizował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie we współpracy z Zespołem Szkół w Kleszczewie. W przepięknej, świątecznej scenerii sali ośrodka mogliśmy wysłuchać ponad 30 uczestników, prezentujących różnorodne kolędy i pastorałki.
Nasze uczennice znakomicie się zaprezentowały i odniosły ogromny sukces.
W kategorii klas IV-VI – Kaja Biedermann z klasy 6b zajęła I miejsce, a Antonina Morawska z klasy 5a
otrzymała wyróżnienie.
W kategorii klas VII-VIII – Gabriela Dudzińska zajęła I miejsce, a Zofia Halczyńska – II miejsce.
Serdecznie gratulujemy laureatkom, a wszystkim uczestniczkom dziękujemy za udział w konkursie i
życzymy kolejnych sukcesów !

Magdalena Halczyńska i Iwona Kubiak

W ramach obchodów SETNEJ rocznicy powstania naszej szkoły zorganizowany został karnawałowy Bal Stulecia. Wśród tańców i zabaw odbyła się także aukcja, na której licytowano różne prace, produkty i przedmioty. Wszystkim ofiarodawcom oraz uczestnikom biorącym udział serdecznie dziękujemy. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na organizację głównej uroczystości na 100-lecie, która odbędzie się 3 czerwca. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy i jeszcze raz dziękujemy.

Z karnawałowym pozdrowieniem Rada Rodziców

Egzamin ósmoklasisty tuż, tuż. Jest to wyzwanie dla młodego człowieka, który podczas wielogodzinnego skupienia oraz wysiłku poznawczego doświadcza silnego stresu oraz napięcia mięśni. Gdy nasilony, przedłużający się stres nie zostanie zredukowany – zaawansowane funkcje psychiczne, czyli m.in. planowanie, posługiwanie się językiem, logiczne myślenie-  wyłączą się. Uaktywni się tzw.” mózg gadzi”, który odpowiada za podstawowe funkcje życiowe i automatyczne procesy związane  m.in. z oddychaniem, metabolizmem czy regulowaniem pracy serca.

Co zrobić, żeby temu zapobiec? Poprosić o radę specjalistę, a najlepiej zaprosić go do szkoły w Paczkowie. Tak też się stało 11 stycznia br. Naszą szkołę odwiedziła pani Teresa Adamska-Handl – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Murowanej Goślinie. Pani Teresa od lat pracuje zarówno „z głową”, jak  i „z ciałem”. Podczas spotkania z dziewczętami z klas ósmych prężnie poprowadziła warsztaty relaksacyjne, podczas których dziewczęta oprócz wiedzy teoretycznej w postaci krótkiego wykładu, nauczyły się,  jak w praktyce osiągać stan odprężenia psychicznego oraz fizycznego za pomocą konkretnych metod i ćwiczeń. Nie obyło się bez strojów sportowych, piłek, muzyki oraz śmiechu i świetnej zabawy. Dziewczęta zmobilizowały organizm do pracy, aby uzyskać stan odprężenia, spowolnienia psychofizycznego oraz wewnętrznego spokoju. Efekt okazał się na tyle zadowalający, że pani Teresa ponownie odwiedzi naszą szkołę w maju. Czekamy z niecierpliwością!

Anna Dunaj-Czyżewska

Następna strona »