Dzień 22 czerwca 2023 roku pozostanie na długo w pamięci przede wszystkim 55 uczniów klas ósmych. Tego dnia w uroczystej atmosferze odbyło się pożegnanie ósmoklasistów, którzy ukończyli naszą szkołę.

Wyróżniono wszystkich uczniów, gdyż każdy z nich zasłużył na słowa wdzięczności i wyrazy szacunku. Ponadto wręczono nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz, odznaczono wybitnych sportowców, uhonorowano wolontariuszy szkolnego Motylego Wolontariatu oraz uznano ósmoklasistów zaangażowanych w Samorząd Szkolny. Za szczególne osiągnięcia edukacyjne i zaangażowanie społeczne wpisano zasłużonych absolwentów do Złotej Księgi Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II.

Podczas uroczystości nie zabrakło wspomnień, refleksji, serdecznych podziękowań i życzeń dla grona pedagogicznego, wychowawców oraz rodziców. Nie obyło się bez łez i wzruszeń.

Ostatnie chwile spędzone w murach naszej szkoły były dowodem na to, jak dobrze uczniom było razem i jak wiele mieli do zaoferowania podczas swojej edukacyjnej podróży.

Francuski pisarz Wiktor Hugo, powiedział: „Życie składa się z przywitań i pożegnań”. Dla uczniów klas ósmych zakończył się właśnie pewien okres w ich życiu. Wielu z nich pójdzie w swoją stronę, zaczynając nowy etap w wybranej przez siebie szkole średniej. Od tej chwili czekają ich nowe wyzwania oraz przygody, a z każdym dniem będą wchodzić w świat ludzi dorosłych.

Szkoła to nie tylko budynek, ławki, krzesła, tablice, sala gimnastyczna, biblioteka. Szkoła to przede wszystkim uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. To oni wszyscy i każdy z osobna tworzą niepowtarzalny klimat szkoły. Każdy z ósmoklasistów współtworzył naszą szkołę, sprawiał, że jest ona właśnie taka, a nie inna. Każdy z nich zostawia tu kawałek siebie. Każdy z nich kawałek naszej szkoły zabiera też ze sobą – na całe życie.

Nie mówimy Wam żegnajcie, mówimy … Do zobaczenia!

Wychowawcy

klasa IIIa z opiekunami pozuje pod pomnikiem KopernikaW tym roku minęła 550 rocznica urodzin naszego wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika, dlatego uczniowie klasy III a i III b tuż przed zakończeniem roku szkolnego wybrali się do Torunia, aby spacerując uliczkami tego urokliwego miasta odkrywać ślady tego, który „Wstrzymał Słońce- ruszył Ziemię”.  

Naszym wędrówkom sprzyjała piękna pogoda. Na początek sprawdziliśmy, czy krzywa wieża w Toruniu jest naprawdę krzywa. Od Pana Rafała – naszego przewodnika, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia toruńskich mieszczan.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem seansu w toruńskim Planetarium, a niektórzy już zaczęli zastanawiać się, czy może w przyszłości zajmą się gwiazdami i wszechświatem. Podobno na milion mieszkańców Ziemi przypada tylko jeden astronom. Może warto rozważyć taką możliwość? (więcej…)

dziewczynka i dwóch chłopców gają w "dobble";Uczniowie klasy III a, już jako pierwszoklasiści marzyli o wspólnym przeżyciu nocy w murach naszej szkoły. Niestety, obostrzenia związane z pandemią skutecznie przeszkadzały w realizacji tego pomysłu. Ale na szczęście marzenia się spełniają. Świetną okazją ku temu stało się wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i degustacją przeróżnych smakołyków zorganizowane przez naszych wspaniałych Rodziców w piątek 16 czerwca.

Kiedy Tatusiowie dokładali drew do ognia i pilnowali, by kiełbaski zostały słusznie przyrumienione, Mamusie rozkładały przygotowane co nieco na słodko i słono. Wspaniałe sałatki królowały wśród wypieków, których kosztowaliśmy z wielkim zapałem. Krążyły słuchy, że jedno z ciast, sam Tatuś Ninki uczynił.  A smaczne było nad wyraz.

Dzieciaki nasze do zmroku dokazywały na placu zabaw, co zwiastowało szybkie ich zaśnięcie. Jednak kto miał taką nadzieję, grubo się pomylił, bo Gzuby jedne, ponoć po południu, w domu specjalnie spać się położyły, by w szkole nocne harce odprawić. Jednak nie z takimi sytuacjami w naszej szkole radzić sobie trzeba, dlatego wraz z Panią Moniką Czechowską podeszłyśmy   do tego całkiem spokojnie. W końcu już opadły emocje i ogromna ekscytacja związana z nowym miejscem noclegu i każdy miał już przygotowane posłanie. Zaczęła się nocna zabawa. Gdy chłopcy grali w gry planszowe, dziewczynki z wielkim przejęciem poddały się zabiegom upiększającym. Jak w prawdziwym SPA mogły zadbać o delikatność cery nakładając na twarz rozmaite maseczki. Manicure dostały w gratisie. Wszystko się świetnie udało, ale największą atrakcją okazało się zwiedzanie szkoły po ciemku i zabawa w „chowanego” w nieoświetlonym holu naszej szkoły. Przy pomocy latarek dzieci szybko przemieszczały się wyszukując ciekawe kryjówki. Na szczęście nikt się nie zgubił a zabawa była fantastyczna. W końcu przyszedł czas na nocny seans oraz popcorn, jak w prawdziwym kinie. (więcej…)

16 czerwca 2023 roku w słoneczne przedpołudnie spotkali się najszybsi biegacze ze swarzędzkich szkół, aby rywalizować w V Memoriale im. Zenona Baranowskiego w biegach sprinterskich. Po uroczystym otwarciu imprezy przez burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz oraz zapaleniu znicza memoriału przez uczennicę naszej szkoły Joannę Ziętkiewicz rozpoczęły się zawody. Nasi sprinterzy walczyli bardzo dzielnie i w ogólnej punktacji drużynowej zajęli 3 miejsce.

Indywidualnie swoją konkurencję bieg na 300 metrów wygrała Asia Ziętkiewicz. Kaja Biedermann oraz Maja Janowicz zajęły 3 miejsca w biegach na 200 metrów oraz 100 metrów. Ostatnią konkurencją zawodów był bieg sztafetowy 10×100 metrów, w którym nasi uczniowie zajęli 2 miejsce za co otrzymali drugi okazały puchar.

Tymi zawodami zakończyliśmy zmagania w tym roku szkolnym, który obfitował w wiele sportowych sukcesów.

                                                                                Marek Kierzek

My, uczniowie klasy 3b w Szkole Podstawowej w Paczkowie dostaliśmy innowacyjne zadanie domowe:  podczas czytania lektury szkolnej, naszym zadaniem było przygotować i ozdobić pudełko w taki sposób, aby jego wygląd nawiązywał do treści książki.

W pudełku miała się także znaleźć metryczka z podstawowymi informacjami dotyczącymi lektury.

Każdy trzecioklasista umieścił w nim przedmioty związane z lekturą oraz te, które najbardziej spodobały się mu podczas czytania.

W pudełkach znalazły się zwierzęta, strzykawki, statki, mapy oraz reklama zachęcająca do czytania książki.  Wreszcie nadszedł czas na prezentowanie swoich dzieł na forum klasy, uzasadniając swoje wybory.

Mieliśmy wrażenie,  że my również odbyliśmy wspólnie wspaniałą podróż do Afryki oraz poznaliśmy fakty i mity związane z Czarnym Lądem.

Dumnie i  odważnie prezentowaliśmy swoją wyobraźnię i niekończącą  się kreatywność.

W imieniu klasy 3b Hanna Świerczyńska

(więcej…)

Uczniowie klasy Ia byli uczestnikami Akademii Przyrodnika Żubra Pompika – to program wsparcia dla pedagogów, który poprzez tematyczne zabawy motywuje dzieci do działania, do współpracy w grupie, ale też samodzielnego poszukiwania i odkrywania. Uczniowie zrealizowali zajęcia na podstawie 3 z 6 wyzwań Żubra Pompika odkrywając fascynujący świat przyrody.

Jeśli ktoś ma pokazać uczniom, dlaczego warto dbać o nasz świat, żyć w przyjaźni i w symbiozie z naszymi mniejszymi braćmi, to nikt nie zrobi tego lepiej niż Żubr Pompik. To z jego pomocą Tomasz Samojlik od wielu lat przekazuje najmłodszym wiedzę przyrodniczą, a ich spotkaniom towarzyszy wspaniała zabawa.

                                                                              

Maria Bestry, Małgorzata Felińska, Jarosław Batkowski

Dnia 21.06.2023 r. wybrano Mistrza Czytelnictwa, którym na rok szkolny 2022/23 została Gabriela Kowalska z klasy Ia.

                                                                                                                                             Gratulujemy!!!           

                                                                                                          Jarosław Batkowski

 

16 czerwca na pływalni „ Wodny Raj” Centrum Sportu i Rekreacji w Swarzędzu odbyły się zawody pływackie. W zawodach wzięli udział uczniowie klas III. Z naszej szkoły zostało powołanych 8 uczniów (Hania, Kasia, Marcelina, Maja, Maks, Kacper, Antek, Miłosz), którzy dzielnie reprezentowali Szkołę Podstawową w Paczkowie. Uczniowie sprawdzili swoje umiejętności w dwóch konkurencjach: 25 metrów stylem grzbietowym oraz 25 metrów stylem dowolnym. Każda szkoła wystawiła również swoich uczniów do reprezentacji w wyścigu sztafetowym na dystansie 4X25 metrów stylem dowolnym.
        Był to dzień pełen emocji i rywalizacji. Dopingowali nas rodzice oraz wychowawca klasy 3 B Pani Ewelina Wdowiak, która wytrwale trzymała za nas kciuki. Nad przebiegiem zawodów czuwała wykwalifikowania kadra sędziów. Zawody zakończyły się wręczeniem nagród przez Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz.
 
W imieniu Trzecioklasistów Kacper Szwarc

W dniu 6 czerwca 2023 r. uczniowie klasy IVa oraz 16 czerwca 2023 r. uczniowie klasy VIIb wraz z opiekunami odwiedzili Bibliotekę Uniwersytetu Ekonomicznego  w Poznaniu. Celem naszym było poznanie nowoczesnej multimedialnej biblioteki naukowej, zaznajomienie ze sposobem funkcjonowania i poznanie jej historii.

Uczniowie udali się na wycieczkę po gmachu tej nowoczesnej instytucji. Zwiedzili Wypożyczalnię oraz Strefę Wolnego Dostępu, gdzie do dyspozycji czytelników są ułożone tematycznie książki i czasopisma,  miejsca do pracy naukowej, kabiny pracy indywidualnej i grupowej.

Misją Biblioteki Głównej UEP jest dostarczanie wyspecjalizowanych źródeł i usług informacyjnych wspierających badania naukowe, działalność dydaktyczną, edukacyjną oraz usługową Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

                                                                                               Jarosław Batkowski (więcej…)

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się według poniższego harmonogramu:

  • klasy VIII – 22 czerwca, godz. 17.00 (sala gimnastyczna),
  • klasy 0-III – 23 czerwca, godz. 9.00 (hol),
  • klasy IV-VII – 23 czerwca, godz. 11.00 (hol).

Uczniowie klasy IIIb w oryginalny sposób postanowili uczcić Jubileusz naszej szkoły, uczestnicząc w projekcie czytelniczym. Każde  dziecko, uczęszczające do klasy zobowiązało się, że w ciągu 20 dni, przez 12,5 minuty, w wyznaczonym okresie, będzie głośno czytało dowolną książkę, co po przemnożeniu ilości dzieci w klasie i  czasu poświęconego przez nas na czytanie, miało dać łączny wynik, 100 czytelniczych godzin!!!

Dzieci sumiennie czytały, a następnie każdorazowo kolorowały  cegiełkę  brązowym kolorem. Cegiełki  posłużyły później do zbudowania wizerunku naszej szkoły.  Ilustrację tę, wykonał klasowy plastyk Filip Broński, a efekty  wspólnego dzieła można podziwiać w części edukacji wczesnoszkolnej budynku.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak niezwykłym, historycznym wydarzeniu i bardzo  szczęśliwi, że  właśnie podczas naszej  edukacji, miała miejsce  ta doniosła chwila, a łącząc przyjemne z pożytecznym, dołożyliśmy cegiełkę, by świętować ten Wielki Jubileusz, wpisując się przy tym na kolejnych kartach historii Naszej  Szkoły.

                                                                                      W imieniu klasy IIIb Emilia Łaszkiewicz (więcej…)

W ramach realizacji programu Erasmus + oraz  projektu eTwinning ,,Drama at school” nasi goście z Turcji zapoznali nas z metodą ,,green screen”, jako alternatywą tradycyjnego teatru. W trakcie pobytu uczniów z Turcji w naszej szkole, razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zalasewie poznaliśmy program do tworzenia cyfrowych kompozycji i montażu video, dzięki możliwościom jakie daje właśnie ,,green screen”.  Efektem międzynarodowej współpracy międzyszkolnej jest wspólnie nagrana bajka pt. ,,Little Red Riding Hood”, czyli ,,Czerwony Kapturek”. Zapraszamy do obejrzenia cyfrowego teatru z udziałem naszych uczniów.

https://drive.google.com/file/d/1H2sh_Q9vwUj2_ZBRu7lLs2iliM897trb/view?fbclid=IwAR3zruCyJ9D8QgOph4HPdcrla_Y3zPW7nISJmzgMnOvz2-b_2BzAN47luo8&pli=1

Ewelina Staszak

Klaudia Czerniak

Hania Krowicka, uczennica klasy siódmej, trenuje koszykówkę i jest zawodniczką klubu sportowego UKS MOSKAWA ŚRODA WIELKOPOLSKA.
W tym sezonie jako Młodziczka Starsza rozegrała 23 mecze, zdobywając wraz z zespołem tytuł V-ce Mistrza Wielkopolski w koszykówce kobiet U13. Dało to dziewczynom awans do rozgrywek strefowych, które zakończyły występem na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w koszykówce kobiet.
Hania uczestniczyła również w zgrupowaniu Kadry Wielkopolski Młodziczek Starszych.
Na zakończenie sezonu będzie reprezentowała swoją drużynę na międzynarodowym turnieju BASKETBALL PRAGUE GAMES 2023.

Gratulujemy!

1 czerwca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Dzień ten był pełen słońca, radości i wspaniałej zabawy. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Rada Rodziców przy współpracy z Panią Dyrektor, nauczycielami i pracownikami naszej szkoły.

 

 

 

Uczniowie klas 5-8 wzięli udział w Europejskim Konkursie The Big Challenge. Wyzwanie językowe odbyło się w szkolnej pracowni komputerowej w formie online. Test konkursowy składał się z pytań na rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstu czytanego. Nasi uczniowie przystąpili do zmagań językowych na czterech poziomach. Oto zwycięzcy:

Poziom 1 – Natalia Dudzińska – klasa 5a

Poziom 2 – Kaja Biedermann – klasa 6b

Poziom 3 – Szymon Maciejewski – klasa 7b

Poziom 4 – Matylda Chałasiak – klasa 8a.

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom!

Ewelina Staszak

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu zwraca się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej potrzeb i potencjału mieszkańców Gminy Swarzędz w zakresie realizacji działań (usług) społecznych( poniżej link do ankiety oraz ankieta w wersji do wydruku). Jej wyniki zostaną wykorzystane do działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Gminy. Ankieta jest poufna a jej wyniki będą prezentowane jedynie zbiorczo w raporcie z diagnozy. Planowane działania wynikają z Ustawy z dnia 19 lipca 2019r o realizowaniu usług społecznych przez Centrum Usług Społecznych i są związane z realizacją pozakonkursowego projektu partnerskiego pn. „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych” na lata 2023-2026, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, Działanie FEWP.06.13 Usługi społeczne i zdrowotne.”

Ankieta:

https://forms.gle/cAhLF6C9d2d1pAAu9

 

Podobno „Ani bowiem talent bez wiedzy, ani wiedza bez talentu nie mogą stworzyć doskonałego mistrza”. W holu szkoły można zaobserwować przepiękne prace naszych mistrzów z klas VIa, VIb, VIIa, VIIb. Najpiękniejsze prace plastyczne wykonane podczas całego roku szkolnego na lekcjach plastyki można podziwiać każdego dnia i czerpać inspiracje. Artystom dziękujemy za dostarczenie wizualnych wrażeń i gratulujemy talentu. 

Monika Czechowska

Uczniowie pozują do zdjęcia w bibliotece, trzymając w rękach otrzymane prezenty7 czerwca odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy Ia i Ib na czytelników biblioteki szkolnej. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.

 Dzieci z okazji przystąpienia do grona czytelników otrzymały na pamiątkę spotkania Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą: książka „ Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „ Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

 Naszym młodym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, które przez całe ich życie będą wyglądać z kart przeczytanych książek.

                                                                                              Jarosław Batkowski

Następna strona »