„Nie jest trudno być dobrym,

wystarczy tylko chcieć”

(Marian Żelazek)

Tegoroczna pracę rozpoczęliśmy od akcji reklamowej, zachęcając uczniów do włączenia się w prace Szkolnego Koła Wolontariatu.

Jak zawsze na początku roku przygotowywaliśmy papierowe motyle, które posłużyły nam jako „element rozpoznawczy” naszych działań na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu.

Włączając się w akcje Fundacji Humanitarnej Redemptoris Missio, ogłosiliśmy zbiórkę okularów, szczoteczek i past do zębów dla mieszkańców Afryki

Zebraliśmy  90 szczoteczek, 39 past i 67 okularów!!!!! DZIĘKUJEMY!!!. (więcej…)

Czy zdrowe odżywianie wpływa na pracę i wydajność mózgu? Czy nawet małe zmiany w naszej diecie mogą poprawić nasze samopoczucie? Podczas warsztatów prowadzonych przez szkolną psycholog, w ramach Projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” nasi uczniowie dowiedzieli się, że tak! Maliny, borówki i jeżyny pomogą nam skupić się na lekcjach i lepiej zapamiętać tabliczkę mnożenia, ryby poprawią naszą jakość snu, a orzechy sprawią, że wszystkie wirusy będą trzymać się od na z daleka! Uczniowie pracowali na warsztatach niezwykle aktywnie i już wiedzą, że odpowiednie produkty i świadoma, zdrowa dieta mogą znacznie poprawić nasze zdrowie. Nie tylko to fizyczne, ale i psychiczne!

                                                                                                                Anna Dunaj- Czyżewska

Kto kogo i za co ściga? Za kim rozesłano listy gończe? Kto obrabował bank? Dlaczego Szeryf aresztował panią Ewelinę Wdowiak? I jak to się stało, że sam wylądował za kratkami? I w końcu, co wspólnego z tym wszystkim miała pani Monika Czechowska? Na takie pytania szukaliśmy odpowiedzi w Silverado City – westernowym miasteczku w  Bożejewiczkach nieopodal Żnina w ostatnią środę roku szkolnego.

Sielską atmosferę słonecznego poranka na stacji Union Pacific przerwało nagłe pojawienie się samochodu Szeryfa. Kiedy wraz Maszynistą oraz Bankierem dzierżącym pod pachą worki z pieniędzmi, wysiedli z auta, wokół nastała cisza. Tylko gdzieś w dali słychać było wycie kojota. Podczas podróży kolejką pod czujnym okiem stróża prawa, w skupieniu słuchaliśmy informacji o historii Silverado. Wszystko do czasu, gdy rozległy się wystrzały. Nagle wokół nas pojawili się zamaskowani jeźdźcy na koniach i zrobiło się wielkie zamieszanie. (więcej…)

   Nasza szkoła, w ramach innowacji pedagogicznej „Języki obce aktywnie i twórczo”, realizowała w roku szkolnym 2021/2022 Międzynarodowy Językowy Projekt Teatralny „Drama at school” na platformie eTwinning. Głównym celem projektu było stworzenie własnego scenariusza na podstawie  bajki „Little Red Riding Hood” („Czerwony Kapturek”) w całkiem nowej interpretacji, a następnie  przygotowanie i nagranie przedstawienia na jego podstawie. W ramach projektu powstały cztery różne bajki, gdyż  zaprosiliśmy do współpracy partnerów z trzech szkół w Turcji. Zachęcamy do obejrzenia efektów naszej całorocznej pracy klikając w poniższe linki i ogłaszamy, że nasz projekt jeszcze się nie zakończył, gdyż planujemy już kolejne aktywności z naszymi partnerami z Turcji w nowym roku szkolnym. (więcej…)

Dzień Pustej Klasy rozpoczął się u nas od sprawdzenia nie tylko naszych umiejętności kodowania, ale i kondycji- bieganie po boisku szkolnym i szukanie kopert miało niezłe tempo! Podchody zakończyła nagroda- wyprawa do sklepu Dino na lody! Oczywiście zakupy nie mogły odbyć się bez waloru edukacyjnego- każdy uczeń zapłacił za swoje lody sam, musiał pamiętać o odebraniu reszty i sprawdzeniu, czy została dobrze wydana.

Dalszą część dnia poświęciliśmy również na zadania związane z pieniędzmi- rozpoznawanie ich nominałów, obliczenia pieniężne, a wszystko pod cieniem naszego szkolnego drzewa. Zajęcia zakończyliśmy rozmowami na temat tego, co możemy kupić za pieniądze, a co nie. Pomysłom nie było końca! (więcej…)

Dzień Dziecka w naszej szkole nie mógł odbyć się bez sportowej atrakcji, czyli turnieju w “Zbijaka” klas I- III. Od samego rana, na płycie boiska stworzonego do tej gry w sali gimnastycznej, po kolei pojawiali się zawodnicy z młodszych klas. Tym razem nie było jednak rywalizacji między klasami- drużyny były mieszane.

Na pierwszy ogień poszły trzecie klasy- rozgrywki były tutaj bardzo zacięte i trwały najdłużej- uczestnicy wytrwale bronili się przed atakiem piłki. Potem pojawiły się pierwszaki, wśród których doping był niesamowicie gorący, a zawodnicy zaciekle walczyli do samego końca. Na sam koniec do gry stanęły klasy drugie i popisały się prędkością i siłą, jakiej pozazdrościłyby im niejeden zawodnik triathlonów! (więcej…)

na zdjęciu widać cztery dziewczynki, które stoją obok poletka roślin. Dwie patrzą na rośliny, a dwie w obiektyw. Jedna z nich trzyma żółtą konewkę. Z tyłu za dziewczynkami widać chłopca zrywającego kwiaty.W naszym ogrodzie jest kolorowo i wesoło. Dlaczego? Dlatego, że oprócz warzyw, które pięknie rosną, mamy też kwiaty. Wyhodowane przez dzieci aksamitki, piękne goździki i cudowną łąkę kwietną. Kwitnie len i już wytwarza nasiona. Dojrzewa zboże. Mamy też poidełka dla ptaków i owadów. To wszystko sprawia, że ogródek tętni życiem i cieszy nasze zmysły. Nad łąką fruwają różne owady, a do poideł przylatują ptaki, które częstują się też nasionami naszych zbóż. Na zdrowie! (więcej…)

W ramach innowacji „ Kobieca historia dziejów świata” chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 7 im. Mikołaj Kopernika w Toruniu oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Uczniowie wykonali lapbooki na temat wybranej kobiety, która zasłynęła w historii świata, Polski lub jest postacią ważną dla danego regionu.

Spośród 60 nadesłanych prac z 10 szkół jury wybrało laureatów. Ku naszej wielkiej radości okazało się, że wszystkie 3 miejsca zajęli uczniowie z Paczkowa!

 

Gratulujemy!

Joanna Szulc

Czy to kwiatek z ziareneczka? Nie, to przecież Calineczka…

 W czwartkowe popołudnie 9 czerwca uczniowie klasy IIa zaprosili swoich bliskich do szkoły, aby wspólnie delektować się urokiem fantastycznego świata baśni Hansa Christiana Andersena. Kilka tygodni temu omawialiśmy baśń pt. „Calineczka”  jako lekturę. Od słowa, do słowa powstał pomysł, aby zorganizować przedstawienie teatralne.

Grupa dzieci uczęszczających na kółko artystyczne z wielkim entuzjazmem zabrała się do pracy. Z zapałem i aktorskim zacięciem co tydzień trenowaliśmy role do „Calineczki”. Pozostali uczniowie chętnie włączyli się do projektu jako narratorzy. I choć byliśmy lekko stremowani, wszystko się pięknie udało.

I tak Wiktoria Niemir, jako biedna Wdowa, która marzyła o córeczce, poprosiła o pomoc Wróżkę – Olę Cichosz. Julia Teraźniewska z prawdziwym aktorskim kunsztem wprowadziła nas w troski i kłopoty maleńkiej Calineczki. Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie zła Ropucha, w którą wcieliła się Weronika Szymańska. (więcej…)

W II półroczu kończącego się roku szkolnego odbył się Ogólnopolski Konkurs Językowy z języka angielskiego.  Do konkursu przystąpiło 18 –stu uczniów z klas IV, V i VI. W czerwcu otrzymaliśmy wyniki, z których wynika, że troje uczniów otrzymało tytuł Laureata V stopnia, a są to:  Hanna Grzesiak i  Ignacy Zamiara z klasy IV b oraz Franciszek Zamiara z klasy V a. Laureatami IV stopnia zostali uczniowie: Emilia Wieloch i Hanna Motylak z klasy IV b oraz Julia Maniara i Aleksandra Jasik z klasy VI b. Natomiast tytuł Laureata I stopnia uzyskał Feliks Kostowiecki z klasy VI b z wynikiem 96 punktów.

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!

Klaudia Czerniak

W dniach 7-8.06.2022 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy Ia i Ib na czytelników biblioteki szkolnej. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Dzieci z okazji przystąpienia do grona czytelników otrzymały na pamiątkę spotkania Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą: książka „ Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „ Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.
Naszym młodym czytelnikom życzymy przeżywania cudownych przygód, które przez całe ich życie będą wyglądać z kart przeczytanych książek.

Jarosław Batkowski

Drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej zajęli nasi uczniowie w IV Memoriale im. Zenona Baranowskiego w biegach sprinterskich. Impreza odbyła się 10 czerwca 2022 roku na Stadionie Miejskim, a uczestnikami byli uczniowie 9 swarzędzkich szkół podstawowych.

W klasyfikacji indywidualnej zdobyliśmy 3 złote medale: Joanna Ziętkiewicz w biegu na 200 metrów, Maksymilian Kopera również w biegu na 200 metrów oraz Dawid Dorosz w biegu na 300 metrów. Drugie miejsca zajęły Zuzanna Woda na 200 metrów oraz Zofia Parysek na 300 metrów, a brązowe medale zdobyły Oliwia Fiszer w biegu na 60 metrów oraz Lea Różańska na 200 metrów. Do samego końca zawodów toczyła się zacięta rywalizacja o zwycięstwo, a decydujące znaczenie miała sztafeta 10×100 metrów w której nasi reprezentanci zajęli drugie miejsce. (więcej…)

Dnia 6 czerwca uczniowie klasy IV B udali się do Kórnika. Spacerując po ścieżkach pięknego Arboretum podziwialiśmy wspaniałą roślinność. W Arboretum można zobaczyć jedną z najstarszych i największych kolekcji drzew w Polsce. Najpiękniej jest to tu, gdy kwitną magnolie i rododendrony. Dzięki questowi o kórnickich ogrodach wiedzieliśmy, którymi ścieżkami podążać, by zobaczyć jak najwięcej i chyba na resztę życia zapamiętaliśmy, jak wygląda cypryśnik błotny. Nie wspominając o satysfakcji, gdy znaleźliśmy skrytkę ze skarbem i mogliśmy oficjalnie wbić sobie pieczątkę w questową kartę. Spacerując alejkami parku, uczniowie mogli też podziwiać zamek, jego delikatne, eleganckie łuki i ozdobne wieżyczki. (więcej…)

Wraz z początkiem tego roku szkolnego, uczniowie klasy 2b razem ze swoją wychowawczynią, Panią Eweliną Wdowiak, postanowili założyć kronikę klasową. W wyniku demokratycznego głosowania kronikarzami zostali Filip Magda i Hanna Świerczyńska.  Celem kroniki było opisywanie najważniejszych wydarzeń klasowych. Kronikarze przez cały rok z zapałem wykonywali swoje obowiązki i skrupulatnie zapisywali wszystkie wspólnie spędzone chwile. W klasie działo się bardzo dużo, a kronika to doskonała pamiątka, która przypomina nam nasze najfajniejsze momenty z klasowego życia. Jest także dowodem na to, że można uczyć się i poznawać otaczający świat w atmosferze dobrej zabawy i koleżeństwa! Dzieci z tego zespołu, mimo swojego młodego wieku, to osoby radosne, empatyczne, uczuciowe i bardzo pomocne. (więcej…)

„Chemiczne doświadczenia drugoklasistów”W piątek 20 maja, uczestnicząc w warsztatach „Kolorowe Laboratorium”, poczuliśmy się jak prawdziwi chemicy. Tego dnia nasza sala zamieniła się w prawdziwe laboratorium, wyposażone w menzurki, pipety oraz inne naczynia chemiczne. Ubrani w białe fartuchy i okulary ochronne, pod okiem  doświadczonych specjalistów, przystąpiliśmy do wykonywania eksperymentów.

Wśród licznych doświadczeń, które mieliśmy okazję wykonać, mogliśmy sprawdzić jakie substancje mogą spowodować pienisty, chemiczny wybuch.

Przy użyciu, kolorowych barwników spożywczych, tworzyliśmy na mleku kolorowe plamki, a potem przy pomocy patyczka zamoczonego w płynie do naczyń, tworzyliśmy w mleku piękne, wielobarwne mozaiki. W ten oto sposób powstawały prawdziwe arcydzieła. (więcej…)

na zdjęciu widać mężczyznę w okularach, który siedzi przed drewnianą chatą przy stole. Na stole leżą instrumenty wykonane z drewna i z rogu.  Pan pokazuje dzieciom róg bawoli. W le widać drewniane domy.2 czerwca uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę kończącą rok szkolny. Autokarem pojechali do Żnina. Tam wsiedli do wagonów kolejki wąskotorowej, która jadąc pośród pól dowiozła ich do Biskupina. Przejazd kolejką był wielką atrakcją. W Biskupinie dzieci miały okazję spotkać się z ludźmi wykonującymi dawne zawody. Dowiedziały się o sposobach wykonywania instrumentów drewnianych i wysłuchały mini koncertu. Potem poznały historię odkrycia dawnej osady w Biskupinie. Następnie zobaczyły, jak mieszkali nasi przodkowie. Dzieciom bardzo spodobały się nary, czyli dawne łóżko wysłane słomą, na którym kiedyś spała cała rodzina. Potem wizyta w Rogowie, spotkanie z dinozaurami i plac zabaw oraz labirynt. (więcej…)

Dnia 03.06.2022 r. podsumowano wyniki konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas 0 – III SP pod hasłem: „Nie zaginaj rogów, czyli zrób sobie zakładkę do książki”.

Przyznano następujące miejsca:

I miejsce Iga Kurp klasa IIIa

II miejsce Emilia Łaszkiewicz klasa IIb

III miejsce Kacper Klimczak klasa IIb

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

    Jarosław Batkowski

W dniach 3-5.06.2022 r., w Elblągu, odbyły się Mistrzostwa Polski SZS Igrzysk Dzieci dziewczyn.
W turnieju Igrzysk Dzieci dziewczyn uczestniczyło 17 najlepszych zespoły z Polski. Zespół dziewczyn Szkoły Podstawowej z Paczkowa wygrał kolejno z : SP Sidzina 13 : 0, SP 1 Trzebiatów 7 : 0, SP 73 Warszawa 5 : 1, SP Bukowsko 7 : 1, SP Salezjanie Poznań 7 : 2, SP Orzysz 9 : 0, półfinał – SP Godkowo 7 : 2 i finał – ponownie SP Orzysz 9 : 3. Wygraliśmy wszystkie 8 kolejnych meczów. Bilans bramkowy 64 : 9.
SZKOŁA PODSTAWOWA Z PACZKOWA ZŁOTYMI MEDALISTKAMI MISTRZOSTW POLSKI W IGRZYSKACH DZIECI DZIEWCZYN!
 
W najlepszej trójce turnieju znalazły się dwie nasze zawodniczki: Joanna Ziętkiewicz (zdobywczyni największej ilości bramek) i Julia Kocierz ( najlepszy bramkarz).
W naszej drużynie wystąpiły: Gabriela Dudzińska, Emilia Duszyńska, Oliwia Fiszer, Zofia Halczyńska, Julia Kocierz, Hanna Parysek, Lea Różańska, Zuzanna Woda i Joanna Ziętkiewicz.
SP PACZKOWO: W GRUDNIU 2021 R. – MISTRZ WIELKOPOLSKI, W CZERWCU 2022 R.- MISTRZ POLSKI.
W czasie naszej podróży i w przerwach między meczami, wspólnie ze SP Salezjanie Poznań, zwiedziliśmy Zamek i Katedrę w Kwidzyniu i Elbląg.
W przyszłym tygodniu jedziemy na klubowe Mistrzostwa Polski do Orzysza jako UKS Kopla Paczkowo.
Robert Dopta
 
 
 
Następna strona »