Uczniowie siedzą przy długim stole i pracuja nad własnymi komiksamiW dniu 17 listopada 2023 r. uczniowie klasy Va wraz z opiekunami odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Swarzędzu. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki znajdujące się na półkach. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Rozmawialiśmy  o bibliotece, ulubionych książkach, a także o wartości czytania.

Uczniowie również uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiedzieli się, jak powstaje komiks. Zajęcia przybliżyły uczestnikom etapy tworzenia, elementy i materiały potrzebne do jego powstania. Dzieci przekonały się, że komiks to nie styl rysowania, ale sposób opowiadania historii. Zobaczyły, jak wiele jest gatunków komiksów i jak różnorodne są techniki, po które sięgają twórcy z całego świata, a na koniec ułożyły  własną historię.

  Jarosław Batkowski

Dnia 22 listopada 2023 roku podsumowano  wyniki konkursu plastycznego organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas I – III SP pod hasłem „ Bajkowa zakładka do książki” w ramach NPRCz. Komisja konkursowa  w składzie:  wychowawca świetlicy – Anna Księżopolska, nauczyciel – Małgorzata Felińska oraz  bibliotekarz – Jarosław Batkowski
przyznała następujące miejsca:
I miejsce Maria Lorencka klasa IIb
II miejsce Marianna Krzywoszyńska klasa IIb
III miejsce Franciszek Stasiak klasa IIa

Gratulujemy!!!
  Jarosław Batkowski

Na zdjęciu widoczna sala lekcyjna, uczniowie siedzą w  ławkach i słuchają funkcjonariusz policji.W naszej szkole odbyły się pierwsze  spotkania z funkcjonariuszem policji dot. odpowiedzialności karnej/prawnej dla nieletnich.

Tematy spotkań dotyczyły relacji koleżeńskich, przemocy fizycznej, nękania w sieci i nagrywania i publikowania treści w Internecie. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce z okazji Dnia Pluszowego Misia.

Dary zostały przekazane do Hospicjum Palium w Poznaniu. Sprawią dzieciom ogromną radość!            

DZIĘKUJEMY ZA WASZĄ WRAŻLIWOŚĆ!

 

uczniowie pozują na tle regałów bibliotecznychDnia 23 listopada klasa VI B uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych o Japonii. Zajęcia odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu edukacyjnego „W kraju Kwitnącej Wiśni”. Podczas zajęć uczniowie poznali kulturę, tradycje i obyczaje Japonii. Dowiedzieli się między innymi ilu alfabetów używają Japończycy, jak przygotowuje się okonomiyaki oraz dlaczego mangi i Pokemony stały się światowym fenomenem. Uczniowie mieli okazję oglądać różne przedmioty przywiezione z podróży do Japonii, a na zakończenie zajęć próbowali opanować trudną sztukę jedzenia pałeczkami. Dla wszystkich były to niezapomniane chwile.

uczeń ubrany w kurtkę, czapkę i szalik prezentuje wykonany karmnik na tle szkołyZima to trudny czas dla ptaków. Niskie temperatury i brak dostępu do pożywienia sprawiają, że wiele gatunków ma trudności w przetrwaniu. Jednak uczniowie klasy 2B postanowili działać i pomóc naszym pięknym skrzydlatym przyjaciołom. Podczas ostatnich zajęć klasy w terenie, dzieci postanowiły przygotować karmniki i ptasie stołówki. To było nie tylko doskonałe ćwiczenie z przyrody, ale również świetna okazja do obserwowania ptaków w ich naturalnym środowisku. Po skończeniu prac, uczniowie wyruszyli w teren, aby umieścić swoje dzieła w odpowiednich miejscach. Karmniki zostały zawieszone na drzewach. Dzieci starannie wybrały miejsca, które były bezpieczne i łatwo dostępne dla ptaków. Cała klasa była podekscytowana i pełna radości, obserwując ptaki przychodzące do karmników. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele różnych gatunków, takich jak wróble, sikorki, sójki czy zięby. Dzieci dokładnie obserwowały ptaki. Ta zajęcie nie tylko pomogło uczniom rozwinąć ich zainteresowanie przyrodą, ale również pokaże im, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i zwierzęta. Poprzez własne działania, dzieci nauczyły się, że małe gesty i działania mogą mieć ogromne znaczenie dla innych istot. Klasa 2B przypomniała nam wszystkim, że każdy z nas może zmieniać świat poprzez proste czyny. Wszystko, czego potrzebujemy to trochę zaangażowania i chęci. Dzięki ich działaniu, nie tylko ptaki miały więcej pożywienia w trudnym czasie, ale również cała klasa zyskała cenne doświadczenie i wspomnienia na całe życie.

wystawa prac uczniów dotyczących tabliczki mnożenia17 listopada obchodziliśmy w szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Ten dzień miał na celu promowanie nauki matematyki oraz rozwijanie umiejętności mnożenia u dzieci. Tabliczka mnożenia jest podstawowym narzędziem w matematyce, które przyspiesza obliczenia i rozwija logiczne myślenie.

Uczniowie wykonali własne plakaty dotyczące tabliczki mnożenia, które rozwieszone zostały na szkolnych korytarzach. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia stał się okazją do wspólnej zabawy, nauki i rozwijania umiejętności matematycznych. Nauczyciele na lekcje matematyki przygotowali różne łamigłówki i zadania matematyczne, które miały pomóc utrwalić wiedzę, a krótki test z tabliczki mnożenia pozwolił wyłonić mistrza mnożenia w każdej klasie. Gratulujemy Wszystkim Ekspertom Tabliczki Mnożenia 🙂

Pamiętajmy, że matematyka to nie tylko dziedzina szkolna, ale również praktyczne narzędzie do codziennego życia.

Izabela Poźlewicz

Szkoła jest miejscem, w którym uczniowie spędzając wspólnie czas JEDNOCZĄ SIĘ. Szkoła to również tradycje. Jedną z nich jest Dzień Patrona.

W dniu 25 października 2023 r. kolejny już raz obchodziliśmy to nasze święto – święto społeczności szkolnej.

Młodzież przypomniała wszystkim postać św. Jana Pawła II, jego dzieciństwo w Wadowicach, początki kapłaństwa, drogę wiodącą do Watykanu, a także naukę i wielkie oddanie Bogu. Wielu wzruszeń dostarczyły uczestnikom zdjęcia i fragmenty filmów o życiu i działalności Papieża prezentowane na dużym ekranie. Sceny z życia papieża przeplatały pieśni związane z Janem Pawłem II, w tym Jego ulubiona “Barka”, którą zaśpiewali wszyscy uczestnicy uroczystości.

Kilka dni później, 7 listopada w ramach wizytacji parafii naszą szkołę odwiedził ks. biskup Zdzisław Fortuniak oraz proboszcz ks. Wojciech Waszkiel. Nasza młodzież miała możliwość ponownego wystąpienia i zaprezentowania swoich umiejętności przed dostojnymi gośćmi. Występ ten również przysporzył wielu wzruszeń i emocji.

Izabela Poźlewicz

uczniowie ubrani na galowo stoją na baczność i śpiewają hymn narodowyW dniu 11 listopada, uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły zebrali się, aby uczcić Święto Niepodległości – jedno z najważniejszych świąt w naszej historii. Apel patriotyczny był nie tylko okazją do złożenia hołdu bohaterom narodowym, ale także do kultywowania wartości patriotycznych, rozwijania świadomości historycznej i budowania wspólnoty szkolnej.

Na scenie pojawiły się młode talenty, które z pasją i zaangażowaniem wykonały pieśni, które od lat są nieodłącznym elementem polskiej tradycji patriotycznej. Ich głosy niosły treści historyczne, budząc uczucia dumy, miłości do kraju i szacunku dla tych, którzy oddali życie za wolność.

Nagrody w konkursie

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej bibliotece została zorganizowana cotygodniowa środowa loteria „Czytam – Wygrywam”. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: przyboru szkolnego, książki, zakładki do książki, cukierka lub kamerkę internetową. Ilość wypożyczeń w październiku jest dowodem na to, że przedsięwzięcie cieszyło się dużym powodzeniem wśród naszych czytelników.

                                Jarosław Batkowski

Po zajęciu I miejsca w półfinale awansowaliśmy do dalszych rozgrywek. W dniu 27.10.2023 r., w Baranowie, odbył się turniej finałowy powiatu poznańskiego. Uczestniczyły w nim 4 zespoły z eliminacji półfinałów. Awans do dalszych gier mogły wywalczyć dwie drużyny z I i II miejsca. Zespół ze SP z Paczkowa przegrał pierwszy mecz ze SP nr 2 Skórzewo 1:2. Dwa następne mecze wygraliśmy: z SP z Radzewa 4:1 i z SP z Baranowa 4:2. Bilans bramkowy 9 : 5. Do wyłonienia zwycięzcy była potrzebna mała tabela, która pozwoliła nam zająć I miejsce. Chłopcy zagrali w każdym meczu na bardzo wysokim poziomie. CHŁOPCY ZAJĘLI I MIEJSCE I ZDOBYLI ZŁOTE MEDALE POWIATU POZNAŃSKIEGO! AWANSOWALIŚMY DO REJONU POZNAŃ TEREN ZACHÓD!

Robert Dopta

wystawa prac uczniowskichW październiku odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „W krzywym zwierciadle – karykatura ulubionego nauczyciela”. Uczniowie wykazali się dużym talentem tworząc karykatury, sprawiając nauczycielom ogromną radość i wywołując uśmiech na ich twarzach. Prace konkursowe można było podziwiać w holu szkoły.

Spośród 82 prac Jury przyznało miejsca:

Kl. 0-III

Maja Kostowiecka – kl. IIIb

Nikodem Prządak – kl. IIb

Julia Bura – kl. Ib (więcej…)

Dzieci przygotowujące dyniowe babeczki w kuchni szkolnej30 października odbyło się wielkie pieczenie babeczek dyniowych w świetlicy. Dzieci dzielnie pracowały, a zapachy wydobywające się z kuchni ogarnęły całą szkołę. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie dzieci i ich rodziców, którzy dopilnowali, by ich pociechy miały odpowiednie składniki.

Duże brawa dla jednej z mam, która podarowała nam dynie. Bez nich nie byłoby tej wspaniałej dyniowej przygody!

Uczniowie klas siódmych  mieli niezwykłą okazję przenieść się w świat słynnego artysty Vincenta van Gogha. W ramach edukacyjnego projektu kulturalnego, uczniowie wyruszyli na fascynującą podróż po barwnym świecie jednego z najwybitniejszych malarzy wszech czasów.

Wystawa interaktywna „Van Gogh: Barwy Emocji” jest unikalnym projektem, który zjednuje sobie serca zarówno miłośników sztuki, jak i tych, którzy zwykle nie są zbyt zaznajomieni z malarskim światem. Głównym celem tej niezwykłej ekspozycji jest ukazanie nie tylko samych dzieł van Gogha, ale także jego wewnętrznych emocji i inspiracji, które prowadziły go podczas tworzenia.

Wizyta rozpoczęła się od wprowadzenia do życia i twórczości van Gogha za pomocą fascynującej prezentacji multimedialnej. Uczniowie dowiedzieli się o burzliwym życiu artysty, jego pasji, zmaganiach z depresją i niesamowitych osiągnięciach artystycznych. To wstępna lekcja historii sztuki i biografii, stanowiła solidną podstawę do zrozumienia kolejnych etapów wystawy.

Następnie uczniowie przeszli do głównej sali, gdzie otoczeni byli nie tylko obrazami van Gogha, ale także dźwiękami, światłami i interaktywnymi instalacjami. Dzieła artysty ożyły, ukazując każdy pociąg pędzący przez pola, migoczące gwiazdy nocą czy rozkwitające słońce nad kolorowymi domkami. Dla uczniów było to jak przeniesienie się w czasie i przestrzeni, wprost do miejsc, które zainspirowały van Gogha do stworzenia swoich niezapomnianych arcydzieł. (więcej…)

Uczniowie pozują do zdjęcia razem z autorem Markiem KamińskimDnia 02.10.2023 r. uczniowie klasy Vb udali się do Domu Kultury „Bajka” w Poznaniu na spotkanie  autorskie z panem Markiem Kamińskim – znanym podróżnikiem, zdobywcą obu biegunów Ziemi. Marek Kamiński opowiadał o swoich wyprawach, motywował młodzież do spełniania swoich marzeń, a także odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. Po spotkaniu była możliwość zakupu książki, uzyskania autografu i zrobienia pamiątkowego zdjęcia czy zamienienia z podróżnikiem kilku słów.

                                                                                   Małgorzata Parysek, Jarosław Batkowski

31 października uczniowie zostali zaproszeni do udziału w grze „Znajdź Świętego”. Gra polegała na odczytaniu w jak najkrótszym czasie 12 QR kodów skrywających postacie Świętych i Błogosławionych.

Podczas lekcji religii QR kody także cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Iwona Kubiak

 

Jednym ze sposobów radzenia sobie z sytuacjami lub przeżyciami dla każdego dziecka jest terapia przez literaturę, czyli bajkoterapia.

W klasie II b odbywają się cykliczne spotkania z bajkoterapią, do których zapraszamy m.in. rodziców, starsze koleżanki i kolegów, bądź panie, które za pomocą przybliżenia przeżyć bohaterów bajek pomagają w rozumieniu oraz radzeniu z własnymi problemami.

 

Po wygraniu zawodów gminnych awansowaliśmy do półfinału powiatu poznańskiego. W dniu 18.10.2023 r., w Paczkowie, odbył się turniej półfinałowy A będący eliminacjami do Finału powiatu poznańskiego.
Uczestniczyły w nim 4 zespoły z eliminacji gminnych. Awans do dalszych gier mogły wywalczyć dwie drużyny z I i II miejsca.
Zespół SP z Paczkowa wygrał 2 mecze: SP z Rogalinka 5:1 i  SP nr 2 ze Skórzewa 4:1. Przegraliśmy z SP z Baranowa 5:8.
Bilans bramkowy 14:10. Brawo dziewczyny!
Dziewczyny zagrały na wysokim poziomie i wszystkie mecze były wyrównane!
DZIEWCZYNY ZAJĘŁY II MIEJSCE I AWANSOWAŁY DO FINAŁU POWIATU POZNAŃSKIEGO!!! 
Robert Dopta
Po wygraniu zawodów gminnych awansowaliśmy do półfinału powiatu poznańskiego. W dniu 17.10.2023 r., w Gułtowach, odbył się turniej półfinałowy A będący eliminacjami do Finału powiatu poznańskiego.
Uczestniczyło w nim 5 zespołów z eliminacji gminnych. Awans do dalszych gier mogły wywalczyć dwie drużyny z I i II miejsca.
Zespół SP z Paczkowa wygrał 4 mecze: z SP z Gułtów 9:1, z SP z Napachania 15:1, z SP z Radzewa 12:0 i z SP z Kicina 10:0. Bilans bramkowy 46: 2. Brawo chłopcy!
Chłopcy zagrali, w każdym meczu, na bardzo wysokim poziomie.
CHŁOPCY ZAJĘLI I MIEJSCE I AWANSOWALI DO FINAŁU POWIATU POZNAŃSKIEGO!!! 
Robert Dopta
Następna strona »