Klasy 5b i 6a uczestniczyły w XXVII Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym i Uniwersytecie Ekonomicznym. Podczas różnych zajęć praktyczno- teoretycznych uczniowie zdobywali nowe wiadomości. Największym zainteresowaniem cieszył się wykład dotyczący PIENIĄDZA PRZYSZŁOŚCI, a także degustacja i proces przygotowawczy śniadaniowych lodów z buraka. Poza tymi tematami można było się dowiedzieć  dlaczego samoloty pasażerskie unoszą się w powietrzu, jak są zbudowane, dlaczego są takie drogie? Jaka jest przyszłość lotnictwa? A także sprawdzić, metodą drzewa decyzyjnego, czy  kolor oczu ma np. wpływ na to, że lubisz chipsy? Między wykładami była możliwość eksperymentować z ciekłym azotem, dowiedzieć się jak komunikować się z roślinami za pomocą nowoczesnych technologii, a także zgłębić wiedzę w temacie sokolnictwa, czy  chiropterologii.

Zafascynowani akademicką wiedzą, niektórzy przygotowali już swoje prezentacje i wygłosili wykład dla rówieśników.

Uczniwoei w kuchni rozmawiają ze sobąWydaje się niektórym, że  matematyka to tylko sala lekcyjna i niekończąca się ilość teoretycznych zadań do rozwiązania. I choć wielu chciałoby uciec od niej jak najdalej…. jest to zupełnie niemożliwe…matematyka jest wszędzie. Jest muzyką, poezją, podróżą…a także słodkim ciastkiem. Uczniowie podczas licznych zajęć kulinarnych tworzą prawdziwe smaczne i zdrowe dzieła sztuki, korzystając z wiedzy matematycznej. Ważą, mierzą i rachują, ile mąki potrzebują… 

W ramach innowacji pedagogicznej, matematyka przechodzi przez żołądek do głowy… i to jest celem naszego działania, bo matematyka wszechstronnie rozwija umysł, ucząc logicznego i abstrakcyjnego myślenia ułatwia po prostu nam życie!

Szkoła Podstawowa w Paczkowie zakończyła właśnie realizację ogólnopolskiego projektu „Klasa w Terenie”, który trwał od października do maja. Projekt ten miał na celu rozwijanie różnorodnych umiejętności i wiedzy uczniów poprzez bezpośredni kontakt z otaczającym ich światem. Główne cele innowacji obejmowały poszerzenie wiedzy o środowisku, rozbudzenie zainteresowań historią regionu, kształtowanie postawy szacunku wobec innych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i wykorzystania informacji oraz wyrabianie odpowiedzialności za powierzone zadania. Dodatkowo, projekt miał na celu integrację zespołu klasowego i rozwijanie umiejętności pracy w grupie, a także naukę przez zabawę.

W ramach projektu zrealizowano szereg ciekawych i edukacyjnych zadań. Uczniowie, głównie z klasy 2b, ale także z innych klas, aktywnie uczestniczyli w:

  1. Obserwacji przyrody – Dzieci uczyły się rozpoznawać różne gatunki roślin i zwierząt, obserwując je w naturalnym środowisku.
  2. Wyjściach w ciekawe miejsca – Wizyty w różnych miejscach regionu pomogły uczniom lepiej zrozumieć dziedzictwo kulturowe i naturalne ich okolicy, a także poznać specyfikę zawodów.
  3. Tworzeniu katalogu roślin – mini zielnika – Uczniowie zbierali i katalogowali różne gatunki roślin, tworząc własne zielniki, co rozwijało ich zdolności badawcze i przyrodnicze.
  4. Tworzeniu ptasich stołówek i dokarmianiu ptaków – Praktyczne działania na rzecz ochrony przyrody uczyły dzieci odpowiedzialności i troski o zwierzęta.
  5. Zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu – Aktywność fizyczna na łonie natury sprzyjała zdrowemu trybowi życia i integrowała grupę.

(więcej…)

Uczniowie pracują w grupach8 maja odbył się w szkole maraton matematyczny dla klas ósmych. Był on doskonałą okazją do powtórzenia  i utrwalenia wiedzy przed egzaminem ósmoklasisty. Uczniowie mieli możliwość pracy z różnorodnymi zadaniami – mogli w ten sposób sprawdzić swoje umiejętności. Atmosfera maratonu sprzyjała skupieniu i wspólnej nauce.

 

 

Uczennica prezentuje rysunek kredowy na boisku szkolnymW ramach projektu „Wiedza i umiejętności matematyczne w praktyce”, uczniowie klasy V a tworzyli na boisku szkolnym własne ogrody. Wykorzystując sznurek i miarkę, skonstruowali estetyczne kwietniki o geometrycznych kształtach. Do zarysowania idealnych kół, zamiast tradycyjnego cyrkla, posłużyli się techniką precyzyjnego rozkładania ramion. Ta praktyczna lekcja matematyki nie tylko uatrakcyjniła szkolne boisko, ale również pozwoliła uczniom na zastosowanie teorii geometrycznej w rzeczywistych warunkach.

Bibliotekarz otoczony uczniami w biblioteceZ okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja w naszej bibliotece została zorganizowana loteria „Czytam – Wygrywam”. Każdy, kto w dniu loterii wypożyczył książkę, miał możliwość wylosowania nagrody rzeczowej: przyboru szkolnego, książki, zakładki do książki, cukierka lub kamerki internetowej.
Miłą niespodziankę zrobili uczniowie klasy IIb odwiedzając bibliotekę z życzeniami i słodkimi prezentami.

Jarosław Batkowski

Drużyna dziewczyn pozuje do zdjęciaW rozegranych w Puszczykowie Mistrzostwach Powiatu Poznańskiego w Lekkiej Atletyce nasze dziewczęta z klas siódmych i ósmych godnie reprezentowały naszą szkołę oraz gminę i wywalczyły 3 złote medale i jeden brązowy.

Na najwyższym stopniu podium stanęły: Maja Janowicz w biegu na 100 metrów, Kaja Biedermann w biegu na 300 metrów oraz sztafeta sprinterek, którą uzupełniły Maja Antkowiak i Laura Kurach.

Brązowy medal w biegu na 300 metrów zdobyła Oliwia Roszak.

Brawo dziewczyny!

Uczeń karmi zwierzę6 maja  klasa 1a oraz zerówka miała niezwykłą przyjemność odwiedzić Gościniec Marzymięta w miejscowości Kórnik- Czmoniec, gdzie królowały alpaki. Obserwowanie tych uroczych zwierząt i ich delikatnych reakcji na naszą obecność było niezwykle ujmujące. Dodatkowo, skorzystaliśmy z atrakcji w parku linowym, gdzie różne stopnie trudności dawały dużą motywację i wiele radości.  

To był dzień pełen uroku i odkryć!

Usmiechnięci uczniowie pozują na szlakuW dniach 6-7 maja klasy IV b i Va wyjechały na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Pierwszym celem naszego wyjazdu było zdobycie schroniska pod Śnieżnikiem na wysokości 1218 m n.p.m. W drugim dniu zwiedziliśmy Jaskinię Niedźwiedzią w Ķletnie, a po niej Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Zadowoleni i pełni wrażeń w godzinach wieczornych wróciliśmy do Paczkowa.

 

 

24-go kwietnia br. odbył się konkurs talentów dla klas 0-III, którego celem było wyłonienie różnorodnych umiejętności i talentów. Uczniowie prezentowali swoje zdolności w różnych dziedzinach takich jak taniec, śpiew, gra na instrumentach muzycznych gimnastyka artystyczna.
Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:
1. Tymon Szoszorek – perkusja
2. Arti Three (Marta Potocka, Maria Potocka, Zuzanna Włodarczyk) – akrobatyka
3 Alicja Fil – śpiew
Wszyscy uczestnicy byli cudowni i dostarczyli nam ogromu radości i pozytywnych wrażeń. Gratulujemy!
W dniach 27-28.04.2024 r. w Gdyni odbyły się Mistrzostwa Polski młodzików w unihokeju. W turnieju wzięło udział 12 najlepszych drużyn z całej Polski. W całym turnieju rozegraliśmy 8 meczów. Po pierwszym dniu zajęliśmy 3 miejsce w grupie i awansowaliśmy do grupy finałowej. Po 8 meczach (2 mecze wygrane, 2 remisy i 4 przegrane) zajęliśmy V miejsce! Chłopcy zagrali na bardzo wysokim poziomie. W 2022 r. zajęliśmy XII miejsce.
 
Robert Dopta

Uczennice pozują do zdjęcia przy wielkim akwariumKlasy 4 a oraz 6 b wybrały się do Łodzi. Mieliśmy okazję zobaczyć zoo i Orientarium. Miasto zachwyciło Aleją Gwiazd i ulicą Piotrkowską z plenerowymi rzeźbami Wielkich Łodzian, Juliana Tuwima, Władysława S. Reymonta, Artura Rubinsteina przy fortepianie oraz łódzkich fabrykantów. Uwieńczeniem wycieczki stała się słynna łódzka Manufaktura.

 

 

Zawodnicy ustawieni w rząd czekają na start bieguNasza drużyna w składzie: Wojtek Duszyński, Michał Matuszak, Maksymilian Plaskowski, Krystian Szudrowicz, Michał Szymczak oraz Maksymilian Wieczorek zajęła czwarte miejsce w Mistrzostwach Powiatu Poznańskiego w Trójboju Lekkoatletycznym i wywalczyła awans do zawodów rejonowych. Brawo!

 

 

Uczniowie siedzą przy stole i przygotowują kubki z gliny Klasa 7b w ramach lekcji plastyki tworzyła kubki z gliny w Pracowni ceramiki Ewy Wanat w Swarzędzu. Czekamy na efekt końcowy, czyli wypalenie i szkliwienie i… będziemy mogli się cieszyć naszymi osobistymi dziełami sztuki użytkowej.

 

 

 

Dwie uczennice z ubraniami na wieszakach odgrywają scenkę zakupówW naszej szkole lekcje języka angielskiego to nie tylko zwykłe zajęcia z podręcznikiem. Ostatnio piątoklasiści podzieleni na grupy odgrywali różne scenki zakupowe, wykorzystując w praktyce nowo poznane słownictwo i zwroty związane z kupowaniem ubrań. Od dobierania rozmiarów po pytania o kolory i styl, nasi uczniowie doskonale radzili sobie w symulacji prawdziwych sytuacji z życia codziennego.

Ta interaktywna lekcja nie tylko umożliwiła uczniom praktykę języka angielskiego w naturalnym kontekście, ale także rozbudziła ich kreatywność i pewność siebie w komunikowaniu się po angielsku.

Good job!

Najważniejszym punktem zajęć była wędrówka ścieżką przyrodniczo-leśną, podczas której uczniowie poznawali przyrodę wszystkimi zmysłami. Zadania, które były wykonywane w grupach, pozwalały na utrwalenie wiedzy nt. warstwowej budowy lasu, rozpoznawanie roślin i przyporządkowania ich do poszczególnych pięter lasu. Uczniowie analizowali zależności między organizmami w lesie, a także funkcję lasu w ekosystemie. Lekcja przyrody w lesie była także okazją do wyrabiania poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.

Zwycięzcy konkursuW czwartek 21.03.2024 r. w VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się konkurs układania Kostki Rubika „8LOxStrefaKostek Speedcubing”, który został objęty patronatem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Po eliminacjach szkolnych, w konkursie uczestniczyło ponad 60 uczniów ze szkół podstawowych z Poznania oraz powiatu poznańskiego.
Konkurs został przeprowadzony  pod nadzorem reprezentacji Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu tj. Mistrza Polski w kategorii 3x3x3 najmniejsza liczba ruchów Wojciecha Rogozińskiego oraz Kamila Przybylskiego.

Kamil Miński Mistrzem Kostki Rubika z najniższym czasem 11,894 s oraz średnim czasem z 5 rund 12,856 s.

Ogromne brawa dla naszego zwycięzcy!!!

Uczniowie pozują do zdjęcia na stadionieTrójbój lekkoatletyczny dla uczniów 11-letnich i młodszych to kolejne zawody, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Po wewnątrzszkolnych eliminacjach najlepsi młodzi lekkoatleci wystartowali w zawodach gminnych 12 kwietnia 2024 roku na Stadionie Miejskim w Swarzędzu. W skład trójboju wchodzi bieg na 60 metrów, skok w dal oraz rzut piłeczką palantową. Nasi uczniowie odnieśli ogromny sukces zajmując pierwsze miejsce w kategorii chłopców oraz drugie miejsce w kategorii dziewcząt.

Dziewczyny:

Klasyfikacja ogólna:

1. SP 2 Swarzędz 568 pkt

2. SP Paczkowo 545 pkt

3. SP 4 Swarzędz 543 pkt

4. SP 1 Zalasewo 486 pkt

5. SP 3 Swarzędz 476 pkt

6. SP 5 Swarzędz 463 pkt

7. SP 2 Zalasewo 456 pkt

8. SP 1 Swarzędz 415 pkt

Klasyfikacja indywidualna:

1. Zofia Pędzierska SP 2 Swarzędz 167 pkt

2. Alicja Rumiewicz SP Paczkowo 151 pkt

3. Mia Krawiec SP 4 Swarzędz 149 pkt

Chłopcy:

Klasyfikacja końcowa:

1. SP Paczkowo 522 pkt

2. SP 1 Zalasewo 462 pkt

3. SP 1 Swarzędz 430 pkt

4. SP 5 Swarzędz 425 pkt

5. SP 3 Swarzędz 405 pkt

6. SP 4 Swarzędz 404 pkt

7. SP 2 Zalasewo 364 pkt

9. SP 2 Swarzędz 33 pkt

Klasyfikacja indywidualna:

1. Adrian Szramkowski SP 4 Swarzędz 159 pkt

2. Krystian Szudrowicz SP Paczkowo 144 pkt

3. Tymoteusz Katarzyński SP 5 Swarzędz 138 pkt

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za świetną sportową rywalizację i gratulujemy bardzo dobrych wyników.

Opiekunom dziękujemy za pomoc w organizacji przebiegu oraz gratulujemy wspaniałej pracy z dziećmi.

Uczniowie stoją w rzędach na boisku. 8 kwietnia 2024 roku reprezentacja uczniów klas piątych i szóstych rywalizowała na Stadionie Miejskim w Swarzędzu w Mistrzostwach Miasta i Gminy w Czwórboju Lekkoatletycznym.

Każdy z zawodników startował w biegu na 60m, na 600m (dziewczęta) i 1000m (chłopcy), w skoku w dal oraz w rzucie piłeczką palantową.

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy z naszej szkoły wywalczyli miejsca na podium zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Najlepszym indywidualnie zawodnikiem został uczeń naszej szkoły Piotr Pośpieszny, a Antonina Morawska w klasyfikacji indywidualnej zajęła trzecie miejsce.

Marek Kierzek

Nagrodzeni uczniowie stoja przed sztalugami, na których prezentowane są ich praceW dniu 26 marca 2024r w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny pod hasłem „Moje życie – moja pasja”. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje pasje i zainteresowania poprzez zdjęcia, które zostały wykonane samodzielnie.

Gościem specjalnym konkursu była fotografka pani Monika Kapałczyńska ze studia „Z bliska fotografia”, która miała przyjemność oceniać prace uczestników i wyłonić zwycięzców. Nasza jurorka podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami, opowiadając o swojej pracy i udzielając cennych wskazówek dotyczących fotografii.

W konkursie wzięło udział 11 uczniów z różnych klas, którzy zaprezentowali swoje pasje w różnych dziedzinach, takich jak sport, sztuka, zwierzęta czy podróże. Zdjęcia były bardzo różnorodne i kreatywne, co świadczyło o zaangażowaniu młodych artystów oraz ich talentach artystycznych.

Jury miało trudne zadanie wyłonienia zwycięzców, ponieważ poziom prezentowanych prac był naprawdę wysoki. Po długich obradach wybrano trzech laureatów:

  1. Gabriela Pawlicka – kl. VIIa
  2. Kaja Biedermann – kl. VIIb
  3. Aleksander Hartman – kl. VIIa

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów, a następnie wzięli udział w warsztatach fotograficznych poprowadzonych przez panią fotografkę, dzięki którym wzbogacili swój warsztat pracy, wiedzę i doświadczenie w dziedzinie fotografii.

Całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej, a uczniowie byli zachwyceni możliwością zaprezentowania swoich pasji przez fotografię. Dzięki gościowi specjalnemu konkurs nabrał dodatkowego, profesjonalnego charakteru i był dla uczniów niezapomnianym doświadczeniem.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Monice Kapałczyńskiej za przyjęcie zaproszenia i udział w konkursie oraz podzielenie się swoją wiedzą i inspiracjami z uczniami. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich pasji poprzez fotografię!

Monika Czechowska, Ewelina Staszak

Następna strona »