Zdrowe kanapki w 2b

„Łyżka i widelec”  tym pięknie wyrecytowanym wierszem, Kaper Szwarc wprowadził nas  w temat zdrowego odżywiania. Po wysłuchaniu utworu Tadeusza Kubiaka dowiedzieliśmy się, które pokarmy dostarczają organizmowi dużo energii oraz cenne witaminy. W kolejnych dniach zapoznaliśmy się z informacjami, że aby rosnąć i prawidłowo się rozwijać należy jak najwięcej się ruszać, zjadać urozmaicone posiłki i pić dużo wody. Poznaliśmy, które pokarmy powinniśmy jeść najczęściej, a jakich mamy unikać. Nie pierwszy raz usłyszeliśmy, że należy wystrzegać się jedzenia słodyczy i picia słodzonych napojów. Warto natomiast jeść kaszę, ryż i ciemne pieczywo, które dostarczają nam energii oraz produkty mleczne tj. mleko, sery, jogurty, maślanki i kefiry zawierające wapń, który potrzebny jest do budowy kości i zębów. Warzywa i owoce również są bardzo ważne w naszym odżywianiu, ponieważ zawierają witamy. Dowiedzieliśmy się, że to śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, gdyż daje nam siłę do pracy, nauki i zabawy. Jednak z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy na dzień, w którym sami mogliśmy przygotować zdrowe, pożywne, kolorowe i smaczne kanapki.  Tego dnia stołówka szkolna zamieniła się klasową kuchnię Junior MasterChefa. Zadaniem uczestników było przygotowanie zdrowych kanapek na drugie śniadanie. Uczniowie przynieśli ciemne pieczywo z ziarnami oraz ulubione wędliny i sery. Kanapki były urozmaicone poprzez zdrowe dodatki takie jak sałata, papryka, pomidory, ogórki i kiełki Dziękujemy Ci, Królowo Bono za wprowadzenie warzyw do polskiej kuchni. W towarzystwie naszych koleżanek i kolegów z klasy z wielkim apetytem zajadaliśmy kanapki i popijaliśmy ulubioną herbatkę. Przygotowanie śniadania oraz czytanka „Szkoła gotowania” zachęciła nas do uczestniczenia we wspólnym przygotowywaniu posiłków  w domu.

Każdego dnia pamiętamy o roli drugiego śniadania tym samym aktywnie uczestnicząc w projekcie „Szkoły Promującej Zdrowie”.

 

                                                                   W imieniu uczniów klasy 2b – Hanna Świerczyńska

               Ewelina Wdowiak