“Co się kryje w śniadaniówce?”- czyli o ważnej roli drugiego śniadania w żywieniu dzieci.

Pani Danuta Szymaniak prezentuje w klasie na tablicy multimedialnej rysunek aktualnej piramidy żywienia- na samym jej dole znajduje się aktywność fizyczna (włączając w to również spacery), następnie w kolejności: owoce i warzywa, zboża, nabiał, mięso i na samym szczycie tłuszcze.Czy wiecie, jak ważna jest rola śniadania w diecie młodego człowieka? A może znacie odpowiedź na to, jak komponować śniadanie w zależności od pory roku? Nasi uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego mogą pochwalić się, że mają tę wiedzę w “małych paluszkach”! W ramach Projektu “Szkoła Promująca Zdrowie” mieli oni okazję wysłuchać prelekcji przeprowadzonej przez naszą szkolną pielęgniarkę- Panią Danutę Szymaniak, pod tytułem “Rola śniadania w żywieniu dzieci”.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda aktualna piramida żywienia, jakie składniki i w jakich ilościach powinny składać się na pożywne, zdrowe śniadanie oraz jak jeść by dostarczać organizmowi energii nie tylko do zabawy, ale i nauki. Na szczególną pochwałę zasługuje oddział zerówki- najmłodsi uczniowie wiedzieli tak dużo o zdrowym odżywianiu i piramidzie żywienia, że zaskoczyli samą Panią pielęgniarkę! W spotkaniu z zespołem 2b również uczestniczyła Pani Wicedyrektor- Dorota Jagielska- Ryszczyńska, której temat zdrowego odżywiania i trybu życia jest bardzo bliski.

Już kolejnego dnia wszyscy uczniowie przekonali się, że odpowiednio skomponowane i spożyte śniadanie (to pierwsze, jak i drugie) wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie oraz zdolność uczenia się. Jak to się stało? Ich śniadaniówki były pełne zdrowych produktów, nie tylko owoców i warzyw, ale również produktów bogatych w zdrowe węglowodany, tłuszcze, białka i inne ważne składniki mineralne. Po takich posiłkach dużo lepiej skupiali się na zadaniach, byli bardziej aktywni i weseli.

W imieniu wszystkich klas 0- 3 jeszcze raz dziękujemy Pani Danusi za ogrom przekazanej nam wiedzy i inspirację do przyjrzenia się temu, co znajduje się w uczniowskich śniadaniówkach.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.

Olga Ziębaczewska

ROLA ŚNIADANIA W ŻYWIENIU DZIECI

Uczniowie i uczennice z klasy 1 b słuchają wykładu. Wszyscy siedzą w swoich ławkach i patrzą w stronę Pani pielęgniarki. W pierwszej ławce uczennica zgłasza się.

Uczniowie i uczennice z klasy 2 b siedzą w klasie w ławkach i z uwagą słuchają wystąpienia. W ostatniej ławce widać Panią Wicedyrektor- Dorotę Jagielską- Ryszczyńską, której temat zdrowego odżywiania i trybu życia jest bardzo bliski.

Pani Danuta znajduje się w sali lekcyjnej i pokazuje na tablicy multimedialnej slajd zawierający diagram kołowy. Znajdują się na nim fotografie poszczególnych produktów z wyszczególnieniem w jakich ilościach powinniśmy je spożywać. Woda (na środku) bez ograniczeń; nad wodą tłuszcze- 1 do 2 razy dziennie; następnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara: produkty białkowe: mleko i przetwory mleczne 3 razy dziennie, mięso 1- 2 porcje dziennie; produkty zbożowe- 5 porcji; warzywa- 5 porcji i owoce- 4 porcje na dzień.Pani pielęgniarka stoi za biurkiem i prezentuje na rzutniku slajd o piramidzie żywienia. W ławkach siedzą uczniowie z klasy 1 a, słuchają z zainteresowaniem prelekcji.