Zespół Szkół w Paczkowie
Godło Orła Białego

Aktualności

            Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 22 czerwca 2021 roku podsumowano czerwcową edycję konkursu czytelniczego  „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Jadwiga Świergiel z klasy Ib.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

MISTRZ CZYTELNICTWA

Dnia 22.06.2021 r. wybrano Mistrza Czytelnictwa, którym na rok szkolny 2020/21 została Hanna Grzesiak z klasy IIIb.                                                                                                                                            

Gratulujemy!!!           
                                                                                                          Jarosław Batkowski

 

            Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 8 czerwca 2021 roku podsumowano majową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym został Maksymilian Wieczorek z klasy Ib.

Gratulujemy  !!!

      Jarosław Batkowski

                     

Tydzień Bibliotek

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2021 jest „Znajdziesz mnie w bibliotece”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Z tej okazji polecam poradnik upowszechniania czytania  Supermoc książek, , objętego patronatem honorowym Biblioteki Narodowej, autorstwa prezeski Fundacji Powszechnego Czytania Marii Deskur. 

Supermoc_Ksiazek_Poradnik

                                

     Podsumowanie konkursu

Dnia 19.03.2021 r. podsumowano wyniki konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas 0 – III SP pod hasłem: „ Nie zaginaj rogów, czyli zrób sobie zakładkę do książki”. Komisja konkursowa  w składzie :  wychowawca świetlicy – Lucyna Wdowczyk, nauczyciel – Małgorzata Felińska oraz  bibliotekarz – Jarosław Batkowski przyznała następujące miejsca:

I miejsce Piotr Snela klasa IIIa

II miejsce Kacper Szwarc klasa Ib

III miejsce Wojtek Kędziora klasa „0”

Wyróżnienia:

– Miłosz Andryszak klasa IIa

Kacper Klimczak klasa Ib

Alicja Woda klasa IIIa

–  Urszula Krowicka klasa „0”

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

    Jarosław Batkowski

 

Pluszowy Miś – najlepszy przyjaciel dziecka

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzimy 25 listopada polecam prezentację:

Misiowe_urodziny

 

PAŹDZIERNIKOWA EDYCJA KONKURSU CZYTELNICZEGO

Dnia 4 listopada 2020 roku podsumowano październikową edycję konkursu czytelniczego „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym została Amelia Bartocha z klasy VIa.
Wręczenie nagrody nastąpi po powrocie do szkoły.
Gratulujemy !!!
Jarosław Batkowski

 

Bezpieczne wakacje

Na wolny czas od nauki, polecam prezentację omawiającą różne aspekty bezpieczeństwa w trakcie wakacji: nad wodą, w lesie, na rowerze itd.

Bezpieczne wakacje

 

MISTRZ CZYTELNICTWA

Dnia 25.06.2020 r. wybrano Mistrza Czytelnictwa, którym na rok szkolny 2019/20 została Maria Nowicka z klasy IIb.

                                                                                                                                             Gratulujemy!!!           

                                                                                                          Jarosław Batkowski

 

Podsumowanie konkursu czytelniczego

Dnia 29 maja 2020 roku podsumowano marcową edycję konkursu czytelniczego   „Książkowy szperacz”. Spośród wszystkich złożonych prawidłowych odpowiedzi został wylosowany jeden zwycięzca, którym został Miłosz Andryszak z klasy Ia.

Wręczenie nagrody nastąpi po powrocie do szkoły.

Gratulujemy  !!!

Jarosław Batkowski

 

Zwrot podręczników

HARMONOGRAM ZWROTU PODRĘCZNIKÓW

PROCEDURY – BIBLIOTEKA-COVID

 

Rok św. Jana Pawła II

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci, a 18 maja 100. rocznicę urodzin papieża. Z tej okazji polecam dwie prezentacje:

Jan Paweł II do młodzieży – prezentacja zawierająca podstawowe informacje na temat papieża oraz cytaty kilku przesłań dla młodych ludzi

Jan Paweł II – kalendarium– bardziej szczegółowy zapis życia

 

 

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci, dlatego warto przypomnieć, jak posługiwać się komputerem bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.

Bezpieczny internet

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja proponuje materiały promujące czytelnictwo w domach – prezentację oraz grę dla całej rodziny.

1.     Prezentacja dla uczniów – Dlaczego warto czytać?

Zawiera kilkanaście argumentów, które są w stanie przekonać młodego człowieka do czytania, porusza kwestie interesujące nastolatków, jak atrakcyjność, pewność siebie, relaks, stres czy lektury.

2.     Gra dla całej rodziny – Literackie bingo

Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana wersja jest nieco przerobiona i rozbudowana. W załączniku znajduje się plansza, którą można wydrukować lub wyświetlić na tabletach lub smartfonach.

Zasady:

1.     Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.

2.     W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.

3.     Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.

4.     Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.

 

 

Święta majowe

Z okazji  majowych świąt przedstawiam dwie prezentacje.

Pierwsza prezentacja Majowe święta zawiera informacje na temat Święta Pracy, Dnia Flagi RP oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

Majowe swieta

Druga prezentacja  poświęcona jest  w całości Konstytucji 3 maja. Prezentacja zawiera informacje na temat tła historycznego, uchwalenia, autorów, obchodów i znaczenia.

Swieto Narodowe 3 maja

 

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Poniżej znajduje się prezentacja z okazji Światowego Dnia Książek i Praw Autorskich zawierająca cytaty słynnych pisarzy na temat książek.

Slynni_pisarze_o_ksiazkach

 

Czytanie książek

Szanowni Rodzice!

Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.

Z wyrazami szacunku

Jarosław Batkowski

Czytanie

 

Podsumowanie konkursu

Dnia 11.03.2020 r. podsumowano wyniki konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną  dla klas 0 – III SP pod hasłem: „ Nie zaginaj rogów, czyli zrób sobie zakładkę do książki”. Komisja konkursowa  w składzie :  wychowawca świetlicy – Lucyna Wdowczyk, nauczyciel – Małgorzata Felińska oraz  bibliotekarz – Jarosław Batkowski przyznała następujące miejsca:

I miejsce Michalina Stasiak klasa Ia

II miejsce Ignacy Krowicki klasa Ib

III miejsce Julka Kowalska klasa Ia

Wyróżnienia:

– Zuzanna Krupka klasa Ia

– Natalia Dudzińska klasa IIa

– Antonina Kurp klasa IIIb

Wręczenie nagród nastąpi po powrocie do szkoły.

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

    Jarosław Batkowski

 

Poznańskie Targi Książki  – Spotkania z wyobraźnią

 

Dnia 6 marca 2020 r. uczniowie klas IIIa i IIIb wyruszyli  na Poznańskie Targi Książki.

Targi Książki to największe w kraju wydarzenie poświęcone promocji książek dla najmłodszych i dorastających czytelników. To ważne spotkanie kulturalne łączy zabawę  z popularyzacją czytelnictwa kształtującego dziecięcą wyobraźnię, rozwój intelektualny  i wrażliwość.

Celem Poznańskich Spotkań Targowych jest promocja książek i czytelnictwa wśród najmłodszych oraz pokazanie, jak obecność dobrych i mądrych lektur jest ważna w życiu. Adresatami targów są więc przede wszystkim dzieci, młodzież. Targi te są również ważnym miejscem spotkań dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, środowisk naukowych.

Targi Książki w Poznaniu odwiedzają największe sławy polskiej literatury dziecięcej, wybitni ilustratorzy oraz znani przyjaciele dzieci. Miłośnicy czytelnictwa mogą spotkać się z ulubionymi pisarzami i ilustratorami.

Na targach mieliśmy okazję zapoznać się z aktualną ofertą i nowościami wydawniczymi oraz dokonaliśmy samodzielnych zakupów.

                                                                                                          Jarosław Batkowski

 

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc – ebook o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale

YouTube.
Polskie Radio Dzieciom
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.

 

 

Rozmiar czcionki
Kontrast