Wycieczka do „Starej Chaty u Kowala” w Kluczewie

Zdjęcie przedstawia uczniów klas drugich w pracowni kowala. W dniu 25 września 2023 uczniowie klas drugich wzięli udziały w fascynującej wycieczce do „Starej Chaty u Kowala” w Kluczewie. To wyjątkowe gospodarstwo, którego właścicielem jest „wujek” Krzysztof, jest skarbem wiedzy i tradycyjnego wiejskiego życia. Nasze odwiedziny pozwoliły nam zapoznać się z dawnym rzemiosłem oraz zwyczajami wiejskimi.

Zwiedziliśmy starą chatę, w której mieliśmy okazję zobaczyć zabawki, jakimi bawili się nasi dziadkowie.

Potem udaliśmy się do kuźni, gdzie odbył się fascynujący pokaz pracy kowalskiej. „Wujek” Krzysztof wyjaśnił nam, na czym polega  proces tworzenia podkowy oraz objaśnił znaczenia przysłowia „kuć żelazo póki gorące”.

Po części warsztatowej przyszedł czas na rozrywkę. Uczestnicy wycieczki odbyli podróż traktorem, by następnie delektować się ogniskiem z kiełbaskami. Mogliśmy również zobaczyć proces powstawania masła, a następnie je skosztować. Było wiele okazji do radości i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.

Nie można też zapomnieć o zwierzętach gospodarskich, jakie mieliśmy okazję zobaczyć: krowę, kozę, koty i króliki.

Katarzyna Markiewicz