1b i jej “CZAD-owa” nagroda

W poniedziałek 16 maja klasa 1b odebrała swoją nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca w “CZAD- owym konkursie”-  wizytę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Chyba nikt nie spodziewał się, że czeka ich tyle atrakcji, dzięki którym uczniowie będą mogli poznać zawód strażaka “od kuchni”. Na początku zostali zaproszeni do gabinetu samego Komendanta! Dowiedzieli się nie tylko na czym polegają Jego zadania, ale mogli posiedzieć też w Jego fotelu. Następnie na własne oczy mogli zobaczyć miejsce, w którym strażacy przyjmują wszystkie zlecenia. Są tam nie tylko telefony i ekrany z mapą całego Poznania, ale i miejsce do odpoczynku, telewizor, siłownia do ćwiczeń, a nawet sypialnie i kuchnia- strażacy są na służbie czasami wiele godzin! Potem mogli poznać, obejrzeć i dotknąć wszystkie sprzęty, które są schowane w wozie strażackim- naprawdę nikt nie spodziewał się, że tak wiele jest w stanie pomieścić! Mieli też okazję wziąć udział w małych poszukiwaniach z użyciem prawdziwych krótkofalówek oraz zajęciach z pierwszej pomocy. Kolejną atrakcją były zajęcia w sali “Ognik”, gdzie dzięki interaktywnemu domkowi mogli zobaczyć, jakie zagrożenia mogą spotkać każdego we własnym domu. Byli świadkami prawdziwego pożaru, który wybuchł w kuchni i przećwiczyli ewakuację. Te zajęcia były nie tylko fascynujące, ale i bardzo pouczające, ponieważ poznali różne zagrożenia, które mogą spowodować pożar nie tylko w domu, ale i w lesie czy nad jeziorem. Następnie wzięli udział w strażackich wyścigach rzędów, gdzie zadaniem było podłączenie węży do hydrantu i “zbicie” strumieniem wody pachołków. Ostatnią atrakcją były tor przeszkód sprawdzający sprawność i zwinność oraz tor, podczas którego musieli ubrać się w strażacki strój. Bieg w prawdziwych strażackich butach jest nie lada wyzwaniem! Na sam koniec wizyty mogli zobaczyć prawdziwą akcję strażaków- rozcinali samochód, który został zgnieciony w wyniku wypadku!

Ta nagroda pozwoliła pierwszakom poznać zawód strażaka od podszewki oraz powtórzyć wiele wiadomości z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Na pewno pozostanie na długo w pamięci, a dla niektórych uczniów może będzie początkiem marzeń o zawodzie strażaka? Serdecznie dziękujemy całej Komendzie za ten dzień pełen wrażeń!

Wychowawczyni klasy 1b

Olga Ziębaczewska