Wycieczka klas czwartych do Biskupina

Uczniowie pozują w bramie do osady w BiskupinieDnia 9 maja uczniowie klas IV a i IV b brali udział w wycieczce do Rezerwatu archeologicznego w Biskupinie. Miejsca, gdzie znajdują się drewniane konstrukcje wielkiej osady obronnej. Uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje i życie ludzi sprzed 2700 lat. Rezerwat ten jest jednym z największych w Europie. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa z czasów epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Uczniowie mogli zobaczyć rekonstrukcje:

  • obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja),
  • osady pierwszych rolników,
  • osady obronnej na półwyspie,
  • grobów skrzynkowych,
  • wioski piastowskiej,

oraz Chaty Pałuckiej – obiektu etnograficznego, wpisanego do rejestru zabytków.

Dodatkową atrakcją stał się przejazd kolejką wąskotorową ze Żnina przez Wenecję do Biskupina. Mogliśmy podziwiać piękne widoki Ziemi Pałuckiej, krajobrazy z licznymi polami, wzniesieniami i jeziorem Biskupskim.

Podczas zwiedzania uczniowie brali też udział w licznych kwizach wiedzy na temat poznanego miejsca. Wszyscy wróciliśmy pełni wspaniałych wrażeń.

Klaudia Czerniak

Robert Dopta