Zamiast sprawdzianu

W naszej klasie w poprzednim tygodniu odbył się sprawdzian. Co najlepsze- dzieci nie były nawet świadome, że ich wiedza jest właśnie sprawdzana. Co było jego tematem? CENTYMETR! Każde dziecko dostało do obliczenia działanie, ale przede wszystkim miało za zadanie zwrócić uwagę na prawidłowy zapis wyniku- pamiętać o jednostce „cm”. Potem, na dużym arkuszu papieru, wszyscy po kolei odrysowywali (za pomocą linijki) dwie równoległe linie, które musiały być dokładnie tej długości, jaki był wynik na karteczce. Dlaczego dwie? Ponieważ łącząc wszystkie linie stworzyliśmy wspólnie ulice miasta, przy których później pojawiły się zrobione przez dzieci budynki i inne atrakcje! Powstała piękna i kreatywna makieta miasta, którą pierwszaki zrobiły współpracując ze sobą w zgodzie, dzieląc się zadaniami i pomysłami.
Olga Ziębaczewska