Zieleń to życie

Od zawsze naszej szkole bliska jest przyroda. Przekazujemy dzieciom wiadomości o niej. Uczymy je ekologicznych zachowań. Zachęcamy do prac ogrodniczych. Dzieci co roku wysiewają nasiona aksamitek, hodują siewki, potem  sadzą je do donic, następnie zbierają nasiona a za rok cykl się powtarza. I tak już od wielu lat. Kwiaty zdobią otoczenie budynku i cieszą owady. Cały czas jednak mieliśmy „apetyt”, by pójść jeszcze dalej i założyć ogródek przy szkole. I…w tym roku startujemy. Zakładamy szkolny ogródek. Informujemy, że się zaczęło. Mamy już skrzynki, w których dzieci posadziły cebule: tulipanów, narcyzów i szafirków. Dzieci zbierają liście w celu wytworzenia ziemi liściowej. Planujemy hotel dla owadów. Będą też rabaty wyniesione, które obsadzimy warzywami i ziołami. Po co to wszystko? Bo chcemy nauczyć dzieci samodzielnie wytwarzać jedzenie. Chcemy im dać radość obserwowania rozwoju roślin. Chcemy dać im poczucie sprawczości i sukcesu. Chcemy je zarazić miłością do pracy w ogrodzie. Praca taka daje duże korzyści naszej psychice. My, nauczyciele, obserwujemy z jak wielką radością i zaangażowaniem dzieci podejmują prace ogrodowe. Jak wnikliwie obserwują rosnące rośliny. W naszym przedsięwzięciu mamy zamiar pokazywać też jak „robić” ogród korzystając z materiałów z recyklingu.

Teraz czas na podziękowania. Dziękuję wszystkim dzieciom i dorosłym, którzy już przyczynili się do pierwszych działań przy zakładaniu naszego ogródka.

Szczególnie dziękujemy: Panu Mateuszowi Kowalskiemu, Państwu Monice i Zbyszkowi Błaszczykom, Państwu Annie i Piotrowi Świta.

Maria Bestry, Małgorzata Felińska, Monika Czechowska, Małgorzata Parysek, Hanna Downar

Galeria