SPOTKANIE W PRZEDSZKOLU „JARZĘBINKA”

 Gość w dom – Bóg w dom! – Tak głosi tradycyjne polskie przysłowie. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem dzieci z klasy 0 gościły w Przedszkolu „Jarzębinka”, gdzie najstarsza grupa „Sowy” pokazała nam piękne Jasełka. Obie grupy mogły się zintegrować podczas wspólnego poczęstunku. Dlatego w poniedziałek 7 stycznia z wielką radością powitaliśmy kolegów z przedszkola, którzy wraz z wychowawczyniami przyszli do naszej szkoły z rewizytą. Było świątecznie, kolorowo i słodko, gdyż przebrani w kolędnicze stroje „Zerówkowicze” przedstawili miłym gościom staropolską tradycję „chodzenia z gwiazdą” oraz „Szopkę szkolną’’, opowiadającą o różnych charakterach dzieci w naszej klasie.Niespodzianką dla wszystkich okazała się tradycyjna „szopka krakowska”, którą pokazałam dzieciom. To świąteczne przedstawienie lalkowe, z wieloma postaciami, które przy pomocy oryginalnych tekstów, przyśpiewek i przygrywek na harmonijce ustnej opowiada o perypetiach pastuszków, Króla Heroda,  górala z owieczką itp. Tę szopkę dawno temu wraz z moimi braćmi przedstawialiśmy rodzinie i sąsiadom i był to niezbędny element Świąt Bożego Narodzenia w naszym domu. 

W dalszej części spotkania poczęstowaliśmy kolegów własnoręcznie upieczonymi oraz udekorowanymi pierniczkami. W wesołych nastrojach pożegnaliśmy naszych gości z nadzieją na kolejne spotkanie.

Za kolędę dziękujemy, zdrowia, szczęścia Wam życzymy na ten Nowy Rok.

Krystyna Bednarczyk