Szkolny Dzień Świętego Mikołaja

Od epoki, w której żył św. Mikołaj, dzieli nas siedemnaście stuleci. To wystarczająco długi czas, by wiele wydarzeń z życia Świętego uległo zapomnieniu. Dziś wiedza o nim jest mieszaniną faktów historycznych i licznych legend. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że nawet w fantastycznie brzmiących opowieściach o św. Mikołaju tkwi ziarno prawdy. Wszystkim z nas Święty Mikołaj kojarzy się z czerwonym strojem i czapką oraz z tym, że lata on z prezentami na wielkich saniach zaprzęgniętych przez renifery. Jego obecność zwiastuje zawsze radość i uśmiech. Święty Mikołaj nieustannie przekazuje nam także jedną, zawsze aktualną ideę – przypomina o potrzebie ofiarności wobec drugiego człowieka. Aby umilić braci uczniowskiej radosne celebrowanie „Mikołajków”, Samorząd Uczniowski zorganizował ogólnoszkolną akcję pod hasłem „Szkolny Dzień Świętego Mikołaja”. Każdy uczeń, który przybył w tym dniu do szkoły z czerwonym elementem ubioru, został zwolniony z niezapowiedzianych prac pisemnych oraz odpowiedzi ustnych. Podczas przerw między lekcjami na korytarzach szkolnych rozbrzmiewały świąteczne piosenki, a dzieci mogły się posilić pierniczkami przygotowanymi przez szkolnych cukierników. Uczniowie mogli także zakupić kartki świąteczne – tzw. „świąteczne kartki dobroczynne” by wesprzeć podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda „W górę serca”, które opiekuje się osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Ponadto po szkole krzątał się wysłannik św. Mikołaja wraz z pomocnicami – śnieżynkami, który zadawał dzieciom, tym młodszym i tym nieco starszym, zagadki świąteczne oraz rozdawał ku uciesze każdego drobne słodkości. Finalnym wydarzeniem radosnego świętowania był występ szkolnej grupy tanecznej, która pod opieką Pani Eweliny Staszak przygotowała specjalny układ w rytm świątecznych przebojów. Zgromadzeni w holu szkoły, zauroczeni odświętną atmosferą, zaśpiewaliśmy także wspólnie piosenkę „Jingle Bells”.
Z całą pewnością Szkolny Dzień Świętego Mikołaja był dla uczniów wydarzeniem radosnym, gdyż wprowadził każdego z nas w sielankowy, rodzinny, świąteczny nastrój zwiastujący zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
Samorząd Uczniowski