Z Białą Damą w arboretum

 

10 maja 2016 r. uczniowie klas Ia i Ib wzięli udział w wycieczce autokarowej do Zamku i Arboretum w Kórniku. Pani przewodnik poprosiła nas o założenie filcowych kapci i oprowadziła po zamkowych komnatach. Oglądaliśmy przepiękne posadzki i zabytkowe meble oraz portrety rodzinne Działyńskich i Zamoyskich. Najwięcej emocji wzbudził jednak portret Białej Damy, przy którym dzieci wysłuchały legendy i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Dodatkową atrakcją wycieczki był spacer z panią dendrolog po Kórnickim Arboretum. Zobaczyliśmy gatunki rodzimych drzew, takich jak: brzozy, lipy, buki i dęby oraz egzotyczne, rosnące w Ameryce Północnej i Azji. Każde drzewo lub krzew posiadało tabliczkę z informacjami botanicznymi. Mieliśmy okazję podziwiać kwitnące jeszcze magnolie. Wysłuchaliśmy ciekawostki o grujeczniku japońskim, którego żółknące liście, podobno wydzielają „ słodkawy” zapach, dlatego nazywa się go „ciasteczkowym drzewem”. Podziwialiśmy również cisy, platany i okazałe bukszpany. Najbardziej zaskakujące okazały się jednak pneumatofory, czyli nadziemne korzenie oddechowe cypryśnika błotnego.

Wycieczka do Arboretum Kórnickiego odbyła się w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Drzewa”. Uczniowie z klas Ia i Ib mieli okazję poznać różnorodność drzew pod względem ich pokroju koron, budowy liści i wyglądu kory.

 

U. Maćkowiak