Dawne zabawki i zabawy

Przedstawienie „W poszukiwaniu dawnego czasu” autorstwa Piotra Rogalińskiego – aktora i reżysera teatralnego, przeniosło dzieci z klas 0-III w minione czasy, kiedy to ręcznie robione zabawki cieszyły najmłodszych. Przybliżyło piękno i różnorodność, nie tylko ludowych zabawek, ale  i zabaw. Zobaczyliśmy dziobiące ziarno kurki oraz schodzące po równi pochyłej gąski. Obejrzeliśmy walkę drewnianych żołnierzyków ze smokiem. Podziwialiśmy kominiarza schodzącego z drabiny w rytm ludowej rymowanki. Wiele emocji wywołał klepak na kółkach i wijący się  drewniany wąż. Spektakl dowiódł, że ludowe zabawki, bez baterii i prądu, poruszają się i są niezawodne. Działają pomimo upływu czasu i rzadko się psują, a ponad stuletni pilarze, byli najstarszym elementem widowiska. Zabawom towarzyszyły ludowe przyśpiewki, rymowanki i dźwięki burczybasu, zwanego też brumbasem.

 

                                                                       U. Maćkowiak