Amerykański folk

11 grudnia 2015 r. uczniowie z klas 0-III  wzięli udział w kolejnym „Spotkaniu ze sztuką”. Tym razem w murach naszej szkoły zabrzmiała amerykańska muzyka folkowa. Spotkanie współtworzyli znakomici muzycy: Grzegorz Sykała oraz Andrzej Baranowski. Dzięki naszym gościom mogliśmy poznać gitarę akustyczną oraz rzadko spotykaną gitarę dobro. Wraz z amerykańskim brzmieniem gitar przemierzaliśmy Stany Zjednoczone. W tę wyjątkową podróż zabrał nas pan Grzegorz Sykała, który jako jeden z niewielu wokalistów w Polsce, wykonuje utwór z repertuaru Johnny’ego Cash’a pt. „I’ve been everywhere”, w trakcie którego wymienia aż 91 miejsc znajdujących się w Ameryce. Nasi goście zaskoczyli nas również umiejętnościami gry na harmonijce ustnej, która obok gitar, spotykana jest często w amerykańskiej muzyce folkowej. Wspólnie nauczyliśmy się także jednego z amerykańskich tańców tradycyjnych – line dance. Poza stroną muzyczną, istotnym elementem spotkania była scenografia, którą tworzyła flaga Stanów Zjednoczonych.

Dzięki grudniowemu „Spotkaniu ze sztuką” mieliśmy okazję poczuć klimat wspólnego muzykowania, z którego zrodził się amerykański folk.

U. Maćkowiak