Zespół Szkół w Paczkowie
Godło Orła Białego

Biblioteka

Biblioteka

ROK SZKOLNY 2018-2019

Godziny pracy biblioteki 2018-2019 II półrocze

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa- List Pani Ireny Koźmińskiej skierowany do rodziców  

Lektury na rok szkolny  2018-2019

ROK SZKOLNY 2017-2018

Godziny pracy biblioteki 2017- 2018

Lektury na rok szkolny 2017-2018. pdf 

Nowości biblioteczne – rok szkolny 2017-2018

ROK SZKOLNY 2016-2017

Lektury na rok szkolny 2016-2017.pdf

Nowości biblioteczne – rok szkolny 2016-2017.pdf

                                                                                     

   ROK SZKOLNY 2015- 2016

Lektury na rok szkolny 2015-2016.pdf

NOWOŚCI  BIBLIOTECZNE 2015/2016

    Szkoła Podstawowa

Lektury:
1.  Anna Onichimowska: Daleki rejs -3 sztuki
2.  Czesław Centkiewicz: Anaruk, chłopiec z Grenlandii -12 sztuk
3.  Dorota Terakowska: Władca Lewawu – 6 sztuk
4.  Roald Daht: Charlie i fabryka czekolady – 8 sztuk
5.  Roald Daht: Charlie i wielka szklana winda -2 sztuki

Gimnazjum

Lektury:
Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec -14  sztuk
Jan Parandowski: Przygody Odyseusza – 23 sztuki

ROK SZKOLNY 2014/2015

Lektury na rok szkolny 2014-2015.pdf

NOWOŚCI BIBLIOTECZNE 2014/2015

Szkoła Podstawowa

Lektury:
1.  Hugh Lofting: Doktor Dolittle i jego zwierzęta -5 sztuk
2.  Alina i Czesław Centkiewiczowie „ Anaruk, chłopiec z Grenlandii” – 13 sztuk
3.  Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” – 5 sztuk
4. Otfried Preussler: Malutka Czarownica – 7 sztuk

Inne nowości:
1. Mądra Mysz – zakupiono 10 pozycji z tej serii
Opis książki:
„Mądra Mysz” to edukacyjna seria kwadratowych książek dla dzieci, w skład której wchodzą obyczajowe opowiadania o przygodach Zuzi, przybliżające najróżniejsze zawody książki „ Mam przyjaciela…” oraz cykl pełen technicznych szczegółów „ Maszyny i pojazdy”.
2. Krowa Matylda – zakupiono 4 pozycje z tej serii
Opis książki:
Urocza krowa Matylda – jak to krowa – mieszka na wsi w sąsiedztwie świń i kur. Jej zawadiacka natura nie pozwala jej jednak wieść nudnego życia w oborze…Nieświadoma swych gabarytów, niezdarna Matylda. co rusz wpada na pomysły, które wywracają do góry nogami życie nie tylko mieszkańców zagrody, ale i całej wsi.
3. Pan Kuleczka – zakupiono 4 pozycje z tej serii
Opis książki:
Seria bajecznie kolorowych książek dla dzieci autorstwa Wojciecha Widłaka i Elżbiety Wasiuczyńskiej.
Pogodne i ciepłe opowiadania, w których tytułowy Pan Kuleczka opiekuje się trójką niezwykłych przyjaciół, od samego początku podbiły serca dzieci i ich rodziców.
Niesforna, rozbrykana kaczka Katastrofa, flegmatyczny i refleksyjny pies Pypeć i wyjątkowo małomówna mucha Bzyk-Bzyk to sympatyczna gromadka przeżywająca codzienne niecodzienne przygody.
4. Martynka – zakupiono 18 pozycji z tej serii
Opis książki:
Książki o Martynce to ciepły i zabawny tekst oraz znakomicie uzupełniające go piękne i realistyczne, pełne szczegółów, ale pobudzające wyobraźnię, ilustracje. Przede wszystkim jednak to seria o bezsprzecznych walorach edukacyjnych, niosąca mnóstwo pozytywnych emocji, idealna do wykorzystania w trudnej sztuce wychowania naszych pociech.

Gimnazjum

Lektury:      
Aleksander Fredro „Zemsta” – 16 sztuk
Antoine de Saint-Exupery „Mały Książę” – 6 sztuk
Aleksander Kamiński – „Kamienie na szaniec” – 10 sztuk

 Inne nowości:
1. Barbara Kosmowska: Puszka
Opis książki:
Puszka dawno przestała być maminą „Pusią”. Czy tego żałuje? Czy żałujemy ukochanej zabawki, którą już nie wypada się bawić? Pewnie tak, bo wchodzenie w dorosłość wcale nie jest łatwe. Bohaterka Puszki o tym wie. Musi przejść przez mrok rodzinnych tajemnic, przeżyć gorycz pozornej przyjaźni, odkryć samą siebie. Musi też odpowiedzieć na pytania, których, poza własnym sumieniem, nikt jej nie zada.
To opowieść o wrażliwym poznawaniu świata, który jest tuż obok, ale aby go poznać, trzeba przebić mur. Nie głową. Sercem.
2. Barbara Kosmowska: Samotni.pl
Opis książki:
Joanny trudno nie zauważyć – burza rudych włosów, fioletowy szalik i wojskowe spodnie robią swoje. Kto by przypuszczał, że obok kolekcji rockowych płyt dziewczyna skrywa pudełko z nigdy niewysłanymi listami do mamy? Znak rozpoznawczy Wiktora to znoszony angielski sweter, jedyna pamiątka po matce, która wyjechała za granicę w poszukiwaniu szczęścia. Co może wyniknąć z przypadkowego spotkania tych dwojga młodych ludzi, których łączy…
3.Barbara Kosmowska: Niechciana
Opis książki:
Kasia to zwyczajna dziewczyna. Ma, jak każda nastolatka, swoje marzenia i plany. Ale pewnego dnia musi zmierzyć się z problemem tak bardzo własnym, że trudno jej liczyć na pomoc najbliższych czy przyjaciół. Zanim rozpocznie przyspieszone dojrzewanie, a jej tajemnica stanie się własnością wszystkich wokół, pozna gorycz samotności i smak przerażenia. Czy wystarczy powiedzieć: „Sama jesteś sobie winna”? Opowieść o niechcianej…
4. Barbara Kosmowska: Pozłacana rybka
Opis książki:
Z opinii znawcy literatury dziecięcej i młodzieżowej: Barbara Kosmowska, mistrzyni psychologicznych portretów, opowiada o materii ludzkiego życia, w którym rzeczy ważne splatają się z błahymi, o heroizmie codzienności. Choroba brata, pierwsza miłość, rozwód rodziców wymuszają na młodziutkiej bohaterce rewizję własnej postawy, skłaniają do stawiania pytań. Czytelnik znajdzie tu subtelną diagnozę dylematów młodości. To jedna z tych książek, o których pamięta się długo…
5. Barbara Kosmowska: Buba
Opis książki:
Kiedy ma się rodziców, dziadka, ukochaną parę dżinsów, martensy i własny pokój – życie wydaje się całkiem znośne i Buba o tym wie. Ale Buba to gracz, który walczy o najwyższą stawkę, jaką jest rodzinne szczęście. Bo Bubie do szczęścia potrzebne jest zawsze szczęście innych. Taka już jest. Powieść Barbary Kosmowskiej tętni ciepłem i życiem. Jej główna bohaterka jest postacią…
6. Barbara Kosmowska: Buba. Sezon ogórkowy
Opis książki:
„Mijał tydzień, odkąd drogi Buby i Miłosza całkiem się rozeszły. Wprawdzie kilka razy próbowała jakoś się zbliżyć do Miłoszowej ścieżki. Ale od dnia, gdy zobaczyła go z tą nową, z architektury, taką szczupłą i w fikuśnym berecie, od tego momentu martensy Buby przestały biegać ich dawną, wspólną ścieżką”. Drugi tom opowieści o sympatycznej nastolatce, Bubie, mistrzyni brydżowej, której życie nie..
7.Barbara Koskowska: Kolorowy szalik
Opis książki:
Do klasy dołączył Nowy. Ma dziwne ubrania, własne zdanie i zwyczaje. I wcale nie zabiega o przyjaźń. Jakby mu na nikim nie zależało. Bez wątpienia jest jakiś inny. W każdym razie nie swój… Ech, naprawdę niełatwo go rozgryźć… Zresztą, czy warto? Przecież od razu widać, że słodko nie będzie… A jednak aż korci, żeby do niego zagadać – Nowy jest…

ROK SZKOLNY 2013/2014

Lektury  na  rok  szkolny  2013.pdf        

NOWOŚCI BIBLIOTECZNE 2013/2014

Szkoła Podstawowa
Lektury:
1.Anna Onichimowska: Daleki rejs – 5 sztuk
2. Astrid Lindgren: Bracia lwie serce – 13 sztuk
3. Maria Krüger: Karolcia – 11 sztuk
4. Joanna Olech – Dynastia Miziołków – 15 sztuk
5. J.R.R. Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem – 5 sztuk
Inne nowości:
1. Mądra Mysz – zakupiono 17 pozycji z tej serii
Opis książki:
„Mądra Mysz” to edukacyjna seria kwadratowych książek dla dzieci, w skład której wchodzą obyczajowe opowiadania o przygodach Zuzi, przybliżające najróżniejsze zawody książki „ Mam przyjaciela…” oraz cykl pełen technicznych szczegółów „ Maszyny i pojazdy”.
2. Elvira Lindo: Mateuszek – zakupiono 2 pozycje z tej serii
Opis książki:
Nazywam się Mateuszek Garcia Moreno, ale z imienia i nazwiska nie zna mnie nawet najlepszy przyjaciel. Wszyscy mówią na mnie Mateuszek Okularnik, co nie jest specjalnie oryginalne, zważywszy że od piątego roku życia noszę okulary. Mieszkam z rodzicami, dziadkiem, który jest niesamowicie fajny i z Głupkiem. To mój młodszy brat ( tak naprawdę ma inne imię, ale nikt nie pamięta jakie). Uwielbiam…
3. Helena Bechlerowa i inni : Poczytaj mi, mamo. Księga druga
Opis książki:
Po entuzjastycznym przyjęciu  „ Księgi pierwszej „ cza na „ Księgę drugą” : tym razem wraz z Piotrusiem będziemy czekać na złotego konia, z kaczuszką, która przemoczyła nóżki, zwiedzimy Wronią, Szczyglą, Pawią i inne ptasie ulice, poznamy bliższych i dalszych krewnych zarozumiałej łyżeczki, z babcią i jej kurką – złotopiórą polecimy aeroplanem. A to dopiero początek…
4. Małgorzata Strękowska – Zaręba: Okropny Maciuś – zakupiono 4 pozycje z tej serii
Opis książki:
Maciuś ma niebieskie oczy, kręcone włosy i zadarty nos. Wygląda jak aniołek, ale jest naprawdę okropny… Tymczasem w domu Okropnego Maciusia pojawia się Namolna Niania, trucicielka moli, która twierdzi, że nazbyt żywego chłopca trzeba utemperować! O, nie! Maciuś na to nie pozwoli! Udowodni niani, że naprawdę jest okropny!
5.Miczał Rusinek: Wierszyki rodzinne
Opis książki:
Postanowiłem na kilka tygodni zdziecinnieć i napisać wierszyki oparte dość swobodnie na życiorysach członków mojej rodziny […]. A właściwie naszej, bo i przecież rodziny mojej siostry, która tę książkę ilustrowała. Wydaje mi się, że mamy przodków dość zwyczajnych. Ale i jestem przekonany, że nawet na bardzo zwyczajną rodzinę można spojrzeć z niezwyczajnej perspektywy…
6. Michał Rusinek: Wierszyki domowe
Opis książki:
Próg ciągle podkłada ci nogę? Wyprowadzasz klucz na smyczy? Lubisz śpiewać do prysznica? Nasze domowe przedmioty prowadzą w ukryciu podwójne życie. Sprawdź, co robią, kiedy na nie nie patrzysz.
7.Cecylka Knedelek – zakupiono 4 pozycje z tej serii
Opis książki:
Cecylka Knedelek zaprasza wszystkie dzieci do poznania idei wolontariatu, zachęca je do czynienia dobrych uczynków. Książka jest częścią programu społecznego „ Mały Wolontariat”. Program ten uczy dzieci i młodzież wrażliwości społecznej oraz pomagania innym.

Gimnazjum
Lektury:
1. Jacek Dukaj: Wroniec – 11 sztuk
Inne nowości:
1. Słownik ortograficzny PWN z wymową – 13 sztuk
Wiarygodny i aktualny słownik, przydatny w rozwiązywaniu problemów ortograficznych! Zawiera 100 000 wyrazów, w tym bogaty wybór nazw własnych, skrótów i skrótowców oraz formy odmiany wyrazów.
2. Słownik poprawnej polszczyzny PWN – 5 sztuk
Nowoczesny i wiarygodny przewodnik po dobrej polszczyźnie! Zawiera 12 000 haseł, 2 normy językowe – wzorcową i potoczną, komentarze normatywne poświęcone trudniejszym kwestiom językowym.
3.Słownik frazeologiczny PWN – 5 sztuki
Słownik zawiera 16 000 związków wyrazowych oraz 7000 przykładów z tekstów literackich i prasowych
4. Słownik wyrazów bliskoznacznych PWN – 5 sztuk
Grupuje wyrazy według znaczenia i pomaga znaleźć słowo, które najlepiej oddaje zamierzony sens wypowiedzi.
5. Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny w 50 tomach.

ROK  SZKOLNY  2012/2013

Nowości biblioteczne:
Szkoła Podstawowa
Lektury:
Sempe, Goscinny: Wakacje Mikołajka  – 12 sztuk
Jan Grabowski: Czarna owieczka  –  12 sztuk
Maria Kownacka: Plastusiowy pamiętnik  – 12 sztuk
Janina Porazińska: Szewczyk Dratewka  –  10 sztuk
Anna Onichimowska : Daleki rejs  – 11 sztuk
Małgorzata Musierowicz : Kwiat kalafiora – 12 sztuk
Stanisław Lem: Opowieści o pilocie Pirxie – 5 sztuk
Dorota Terakowska: Władca Lewawu – 15 sztuk
Lucy Maud Montgomery: Ania z Zielonego Wzgórza  –  15 sztuk
William Golding: Władca Much  – 15 sztuk
Alan Aleksander Milne: Kubuś Puczatek  -10 sztuk
Roald Dehl : Charli i fabryka czekolady – 15 sztuk
Zbigniew Nienacki; Księga strachów – 6 sztuk
Clive Staples Levis: Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa  – 7 sztuk

Inne nowości:
Janusz Korczak: Bankructwo małego Dżeka.
Opis książki
Dżek Fulton, uczeń trzeciej klasy szkoły powszechnej, podejmuje się bardzo ryzykownego zadania: prowadzenia szkolnej kooperatywy, mimo że taką działalność prowadzą zazwyczaj starsi. Jego sukcesy i porażki, opisane z punktu widzenia dziecka poznającego świat ekonomii, to uniwersalna, przystępna lekcja praktycznych zasad przedsiębiorczości.

Joanna Olczak- Ronikier: Korczak. Próba biografii.
Opis książki
To barwny portret bohatera na tle jego epoki, bogate dziedzictwo, które go ukształtowało, i okrutne czasy, w jakich przyszło mu żyć. To znakomita biografia i zarazem porywająca opowieść.

Iwona Chmielewska: Pamiętnik Blumki.
Opis książki
Warszawa – ul. Krochmalna 92 – Dom Sierot.
Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci.
Z „Pamiętnika Blumki” czytelnik dowie się nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym, jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach.

Mariusz Wollny: Jak Lolek został papieżem.
Opis książki
„Jak Lolek został papieżem” to bogato zilustrowana biografia bł. Jana Pawła II, napisana z myślą o najmłodszych.
Znajdziecie w niej historie z czasów dzieciństwa i młodości papieża, fragmenty jego poezji i najpiękniejszych przemówień, poznacie także jego upodobania i zwyczaje oraz miejsca, w których najchętniej przebywał.

Gimnazjum
Lektury:
1. John Ronala Reuel Tolkien: Władca Pierścieni. Tom 1. Drużyna Pierścienia – 10 sztuk

Inne nowości
Dorota Terakowska: Poczwarka  – 5 sztuk
Dorota Sumińska: Świat według psa.
Opis książki
Wzruszająca historia psa, który „miał nosa” do ludzi.
Jak wyglądałby człowiek w oczach psa, gdyby pies mógł podzielić się swoimi refleksjami?
Najprawdopodobniej tak, jak widzi to jamnik Bolek, który po dziesięciu latach wspólnego życia został wyrzucony z domu przez swoich opiekunów. Zrozpaczony pies nie wie jeszcze, że czeka na niego nowa, kochająca pani i nowy rozdział życia…

ROK  SZKOLNY  2011/2012
Nowości biblioteczne
Szkoła  Podstawowa

Seria „Mądra Mysz” to ciekawe opowieści dla dzieci od lat trzech.
Seria Mądra mysz – Maszyny i pojazdy
Zakupiono 2 tytuły z tej serii.
Seria Mądra mysz – Zuzia
Zakupiono 13 tytułów z tej serii.
Seria Mądra mysz – Zawody
Zakupiono 9 tytułów z tej serii.

Gimnazjum
Życie Pi.
Yann Martel
Nowa, pięknie ilustrowana edycja międzynarodowego bestsellera! Zebra ze złamaną nogą, orangutan z Borneo, ważący czterysta pięćdziesiąt funtów tygrys bengalski i szesnastoletni Pi Patel – wyznawca hinduizmu, chrześcijaństwa, a także islamu – wychodzą cało z katastrofy statku płynącego z Indii do Kanady. Co naprawdę wydarzyło się w szalupie dryfującej gdzieś po Pacyfiku? W czym tkwi tajemnica przetrwania? Jak odkryć zdolności pozwalające stawić czoło sytuacjom bez wyjścia?
Heban.
Ryszard Kapuściński
Heban (bestseller 1998 i 1999 roku) to złożona z wielu wątków fascynujących, nowoczesna powieść-relacja z „ekspedycji” w głąb Czarnego Kontynentu, ukazująca Afrykę u progu XXI wieku, Afrykę rozdzieraną wojnami, głodem, epidemiami i korupcją.
Jabłko Apolejki.
Beata Wróblewska
Rodzina głównej bohaterki, Kasi, i jej sześcioletniej siostry Oli – pozostawiona przez ojca bez środków do życia i niepokojona przez jego wierzycieli – opuszcza dom i przenosi się do małego miasteczka. Dziewczęta walczą o akceptację i zrozumienie w nowym środowisku. Książka umiejętnie dotyka spraw trudnych. Stawia pytania o wartość poświęcenia dla innych i możliwość przełamywania barier dzielących ludzi.
W dżungli życia.
Beata Pawlikowska
Marzec 2011 – Szukałam w życiu szczęścia. Wyruszałam w podróż po drogach dobrze oznakowanych i prowadzących – jak mi się wydawało – we właściwym kierunku. Kiedy okazywało się, że te wydeptane trakty w rzeczywistości są bezdusznym pustkowiem, zaczęłam szukać dziewiczych ścieżek, przez które przedzierałam się…
Dla najmłodszych
Seria Rosnę i poznaję.
opracowanie zbiorowe
Posiadamy pięć tytułów z tej serii.
Seria kolorowych książeczek idealna dla najmłodszych dzieci – kolorowe ilustracje oraz krótkie teksty zachęcą dzieci do oglądania. Dzięki tym książeczkom dzieci poznają nowe słowa, nauczą się rozpoznawać nowe przedmioty, zwierzęta, kształty i kolory, dowiedzą się, do czego służą różne przedmioty w ich otoczeniu.

ROK  SZKOLNY  2010/2011

W naszym księgozbiorze pojawiły się nowe pozycje. Zachęcamy do czytania.

Szkoła Podstawowa
1. Scooby – Doo! i Ty:
Jommes Gelsey
Zakupiliśmy 16 tytułów   poczytnej serii Wydawnictwa Siedmioróg.

Opis książki
Na czym polega sekret Obozu na Tajemniczym Wierchu? W ciemnym lesie rozbrzmiewają straszliwe dźwięki. Scooby i jego przyjaciele spotykają przerażającą istotę – jest to pół człowiek, pół drzewo. Przyłącz się do Tajemniczej Spółki podczas wysokogórskiej wspinaczki i pomóż detektywom zgłębić tę tajemnicę. Jest to ekscytująca przygoda, a i Ty sam możesz rozwiązać zagadkę Leśnych Upiorów, uważnie obserwując wskazówki.
ATUTY KSIĄŻKI
• Scooby-Doo, najpopularniejszy bohater dziecięcy świata.
• Pasjonująca historia, opowiedziana wciągającym, wartkim stylem.
• Atrakcyjna i dopracowana szata graficzna.

2.Batman. Odwilż
Jesse Leon McCann
Opis książki
Pierwsza część serii książek o Batmanie. Cała seria liczy 8 części. Książki są przygotowywane z myślą o dzieciach uczących się czytać – duża, czytelna czcionka ma je zachęcić do nauki samodzielnego czytania. Kolejne części mają ukazywać się co miesiąc. Tym razem Mroczny Rycerz musi zmierzyć się z panem Freeze’em – swoim odwiecznym wrogiem!
Wspaniały prezent dla młodych wielbicieli kreskówek emitowanych na kanale Cartoon Network.
Pozostałe książki z tej serii w bibliotece:
Batman. Szalony Kapelusznik
Batman. Urodziny Jokera
Batman. Odgapiona zbrodnia

3.Liga Sprawiedliwych. Lustro
Jason Hernandez Rosenblatt
Opis książki
Trzecia z serii bajecznie kolorowych książek o przygodach członków Ligi Sprawiedliwych, którzy walczą z wszelkimi przejawami zła na świecie.
Central City zostało zaatakowane przez dwóch największych wrogów Flasha. Kapitan Cold i Kapitan Bumerang podejmują kolejną próbę pokonania Ligi Sprawiedliwych, ale czy to możliwe?
Pozostałe książki z tej serii w bibliotece:
Liga Sprawiedliwych. Rój
Liga Sprawiedliwych. Batman kontra Eclipso
Jednoosobowa Liga Sprawiedliwych
Liga Sprawiedliwych. U źródeł tajemnicy
Liga Sprawiedliwych. Czerwona sprawiedliwość

4.Mam przyjaciela kierowcę autobusu
Raft Butschkow
Seria Mądra mysz – Zawody
Zakupiliśmy 6 tytułów z tej serii
Opis książki
Andrzej musi sobie świetnie radzić z różnymi sprawami — jest przecież kierowcą autobusu.
Skąd pasażerowie wiedzą, kiedy przyjedzie następny autobus? Skąd wiedzą, jaką jedzie trasą?
Są różne typy autobusów. I wszystkie potrzebują specjalnej myjni!

5. Zuzia i jej kotek
Liane Schneider
Seria Mądra mysz – Zuzia
Zakupiliśmy 5 tytułów z tej serii
Opis książki
Zuzia rysuje kota. Zuzia uwielbia koty! Pewnego dnia na zewnątrz gwałtownie hamuje samochód. Okazuje się, że to tata, który omal nie potrącił małego kociaka. Zuzia nie wie jeszcze, że już wkrótce ten zwierzak zostanie Mruczkiem i jej najlepszym przyjacielem!

6. Pan Kuleczka
Wojciech Widłak
Opis książki
Krótkie, barwnie ilustrowane opowiadania dla dzieci w każdym wieku, doskonale znane już czytelnikom magazynu . Pana Kuleczkę chciałby znać każdy. Zapewnia bezpieczeństwo i dyskretnie …

Gimnazjum

1.Oskar i Pani Róża
Eric- Emmanuel Schmitt
Opis książki

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar nie wierzył, że to możliwe, aż do spotkania z tajemniczą panią Różą, która ma za sobą karierę zapaśniczki i umie znaleźć wyjście z każdej sytuacji…

Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia.

Ta książka da Wam siłę i nadzieję, a kto wie?, może nawet zmieni Wasze życie…
2. Ulisses z Bagdadu
Eric- Emmanuel Schmitt
Opis książki
Kiedy traci się wszystko, pozostaje jedno – nadzieja.
Saad Saad jest młodym, wykształconym człowiekiem. Ma kochającą rodzinę, czułe siostry i wspaniałego ojca – który z mądrością i wyczuciem prowadzi go przez świat literatury i sztuki. Kiedy młodzieniec poznaje piękną Leilę, zdaje się, że nic nie może zniszczyć ich wspaniale zapowiadającej się przyszłości.
Nic oprócz wojny.
3.Poczwarka
Dorota Terakowska
Opis książki
Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci. Ewa – poprzez instynktowne poświęcenie – uczy się akceptować córkę, choć nie jest w stanie dotrzeć do jej świata. Adam, którego zawiedzione nadzieje zamieniły się w odrzucenie, coraz bardziej oddala się od rodziny…