Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

DBI jest międzynarodowym świętem promującym bezpieczne i pozytywne korzystanie z technologii cyfrowej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży

W ramach tego programu pod hasłem „Bezpieczeństwo w sieci” w naszej szkole w drugim semestrze odbyło się szereg inicjatyw na godzinach wychowawczych i na lekcjach Informatyki.

W klasach I – III odbyły się pogadanki o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu z wykorzystaniem filmów z serii „Sieciaki”. Dzieci ustalały jakich informacji o sobie nie należy podawać nieznajomym. Została zwrócona uwaga na to, że dziecko powinno korzystać z Internetu pod kierunkiem rodziców. Na zajęciach informatycznych zostały utworzone mapy myśli na temat „Bezpieczeństwa w Internecie”.

W klasach IV – VIII zostały zorganizowane warsztaty dotyczące „Hejtu w Internecie”. Odbyło się również spotkanie z policjantem na temat odpowiedzialności karnej za hejt. Na lekcjach zostały omówione zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, również z wykorzystaniem filmów i klipów z serii „Sieciaki”. Omówiono netykietę – czyli „Sieciowe prawa i obyczaje”, zwracając szczególne uwagę na temat: prywatności w sieci (ustawieniach widoczności), konsekwencjach umieszczania zdjęć oraz treści w mediach społecznościowych, rozróżnienia rzeczywistości od zdjęć umieszczanych na Instagramie oraz praw autorskich, czyli własności intelektualnej i manipulacji informacją w sieci czyli tzw. fake newsów.

Został również przeprowadzony konkurs na plakat na temat „Bezpieczeństwa w sieci”. W maju rozstrzygnięto wyżej wymieniony konkurs. Zwycięzcami okazali się uczniowie:

I miejsce – Maria Świerczyńska – klasa 6a    6a – Świerczyńska Maria

II miejsce – Helena Stasiak – klasa 7a          7a – Stasiak Helena

III miejsce – Alan Korejwo – klasa 7b      7b – Korejwo Alan

Wyróżnienie – Kacper Bestyński – klasa 5b    5b – Bestyński Kacper

Gratulujemy!

Koordynatorzy projektu:

Maria Rydel-Nowak

Beata Ruminkiewicz