,,Razem tworzymy bezpieczną rzeczywistość” 

Spotkanie z Panem Maciejem Dobkowiczem 

Na zdjęciu pan Maciej ze swoi portretemDnia 7 lutego uczniowie klas V-VIII wzięli udział w niezwykłej lekcji. Zostali oni przywitani promiennym uśmiechem i młodzieżowym pozdrowieniem przez Pana Macieja Dobkowicza, kierownika produkcji filmowej oraz youtubera (6:45 by Maqoo), który już kilka razy wspierał działania naszych uczniów. Jego obecność nie była przypadkowa, gdyż od początku stycznia w naszej szkole odbywają się różne działania związane z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu.  

Mając świadomość jak ważnym tematem jest bezpieczeństwo młodego człowieka w wirtualnym świecie, pragnęliśmy przy udziale gościa, przyjaciela naszej szkoły wyposażyć naszą młodzież w wiedzę, poszerzyć horyzonty i umiejętności dotyczące bezpieczeństwa w sieci, czyli ,,cyfrowe ubranie na cebulkę.” 

Nasz gość wskazał ,,blaski i cienie” surfowania w Internecie, podkreślił ważność zabezpieczenia danych – hasłami dwuetapowo, świadomego publikowania informacji i wizerunku, ograniczonego zaufania. Na przykładach z własnego doświadczenia pokazał współczesne zagrożenia, wielowarstwowość problemów, na które trzeba zwrócić uwagę oraz tak ważną kwestię jak hejt – jak się na niego uodpornić i jak samemu go nie generować.   

Pan Maciej bardzo szybko zyskał sympatię młodej widowni dzięki profesjonalizmowi, barwnemu usposobieniu i ,,rozumieniu” młodzieży. Podkreślił jak ważna jest rozmowa, zaufanie do bliskich, nauczycieli itp., czyli czynniki będące pomostem w rozwijaniu dialogu międzypokoleniowego, prowadzącego do głównego celu, jakim jest wychowanie świadomych i odpowiedzialnych użytkowników Internetu (internautów). 

Pomimo napiętego grafiku Pan Maciej znalazł czas na indywidualne rozmowy, rozdawanie autografów, wspólne zdjęcie. Odpowiedział na pytania, które padły od młodej publiczności, nie odmówił nikomu konstruktywnego dialogu.  

Dziękujemy Panu Maciejowi za przyjęcie zaproszenia, stworzenie możliwości i inspiracji do zmiany na lepsze otaczającego nas świata (rzeczywistości realnej, jak i wirtualnej). 

Cóż! Niestety nadeszła nieunikniona chwila rozstania się z naszym gościem. Na pożegnanie otrzymał upominek oraz narysowany portret przez utalentowaną uczennicę Emilię Wieloch z klasy 6b. Jednakże mamy przekonanie, że Pan Maciej jeszcze nas odwiedzi. 

Zapraszamy do galerii na profilu Facebooka.

Organizatorzy: Beata Ruminkiewicz, Ewelina Staszak