Śladami Mikołaja Kopernika

klasa IIIa z opiekunami pozuje pod pomnikiem KopernikaW tym roku minęła 550 rocznica urodzin naszego wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika, dlatego uczniowie klasy III a i III b tuż przed zakończeniem roku szkolnego wybrali się do Torunia, aby spacerując uliczkami tego urokliwego miasta odkrywać ślady tego, który „Wstrzymał Słońce- ruszył Ziemię”.  

Naszym wędrówkom sprzyjała piękna pogoda. Na początek sprawdziliśmy, czy krzywa wieża w Toruniu jest naprawdę krzywa. Od Pana Rafała – naszego przewodnika, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia toruńskich mieszczan.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem seansu w toruńskim Planetarium, a niektórzy już zaczęli zastanawiać się, czy może w przyszłości zajmą się gwiazdami i wszechświatem. Podobno na milion mieszkańców Ziemi przypada tylko jeden astronom. Może warto rozważyć taką możliwość?

Pobyt w mieście Kopernika był też wspaniałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w pieczeniu pierników, które udało nam się przygotować pod okiem samego mistrza sztuki piernikowej. Przy okazji poznaliśmy skomplikowane nazwy przypraw i historię słynnych toruńskich „Katarzynek”.

Spoglądając na pomnik  Mikołaja Kopernika z przyjemnością raczyliśmy się pysznymi lodami.

Jeszcze tylko zakupowe co nieco na pamiątkę i już mogliśmy wracać do domu. W czasie podróży mieliśmy okazję sprawdzić swą wiedzę w licznych konkursach z nagrodami oraz zagraliśmy w Bingo z naszym przewodnikiem. Zmęczeni, lecz szczęśliwi wróciliśmy do Paczkowa, a toruńska przygoda na długo zostanie w naszej pamięci.                            

                                                                                      Krystyna Bednarczyk