„Czy lód może być suchy?”

Na te i wiele innych pytań mieli okazję poszukać odpowiedzi uczniowie klas trzecich podczas warsztatów chemicznych przeprowadzonych przez pracownię „Wiatrak” z Poznania, które odbyły się w marcu.

Nasi młodzi naukowcy uzbrojeni w okulary ochronne i białe kitle pod czujnym okiem specjalistów, przeprowadzili szereg chemicznych doświadczeń. Przy okazji dowiedzieli się, że suchy lód  to nic innego jak dwutlenek węgla w postaci stałej. Ma on bardzo niską temperaturę. Poznali też znaczenie ciekawego słowa „sublimacja”, a przede wszystkim mieli okazję na własne oczy obserwować to zjawisko przechodzenia z formy stałej w gazową. Przekonali się, że przy pomocy zwykłej nitki można podnieść kostkę lodu, a także sprawdzili, że dwutlenek węgla można zamknąć w bańce mydlanej. Przy pomocy suchego lodu wyprodukowali morze piany, a także bawili się bańkami napełnionymi dwutlenkiem węgla. Warsztaty były bardzo ciekawe i wzbudziły wiele emocji u naszych uczniów. Mam nadzieję, że przy okazji rozbudziły ciekawość poznawczą oraz zainteresowanie dzieci zjawiskami chemicznymi, a przy okazji sprawiły, że dzieci wiele się nauczyły w trakcie świetnej zabawy.

                                              Krystyna Bednarczyk