Spotkanie Noworoczne w 3b

Młodzi artyści z klasy 3b śpiewają swoją pierwszą piosenkę „Dziewczynka z zapałkami”. Dzieci ubrane są w stroje postaci, które grają. W dłoniach trzymają równe, złote lampiony.Dnia 24 stycznia 2023 roku w holu SP w Paczkowie miało miejsce nie lada wydarzenie. Otóż na ten dzień, My rodzice i nasi rodzice, czyli dziadkowie dzieci z klasy IIIb, wszyscy zostaliśmy zaproszeni przez wychowawcę klasy panią Ewelinę Wdowiak i uczniów na Spotkanie Noworoczne do szkoły. Przed godziną 17- stą zasiedliśmy na przygotowanej w auli widowni i z niecierpliwością czekaliśmy na występ naszych dzieci.
I zaczęło się! W przepięknej grudniowej scenerii, w półmroku panującym na scenie, kolejno zaczęli pojawiać się mali aktorzy. Dzieci, dzierżąc w dłoniach zapalone lampiony i nadając tym samym magiczny klimat sztuce, rozpoczęły spektakl, wykonując niezwykle przejmujący i wzruszający utwór Marcina Saktury pt.: „Dziewczynka z zapałkami”. To nadzwyczaj smutna opowieść, na kanwie baśni Hansa Christiana Andersena, o małej, biednej sierotce, która w sylwestrowy, mroźny wieczór próbowała sprzedać zapałki. Niestety, nikt tego dnia nie zwracał uwagi na tę małą zziębniętą do szpiku kości dziewczynkę. Nieczułość ludzi sprawiła, że tytułowa bohaterka zmarła z zimna i wyczerpania. Odeszła na zawsze zasilając niebiańskie grono…W sztuce, w której w główną rolę wcieliła się jedna z uczennic, pojawiły się też inne postaci. Na drodze ku jej niebiańskiej wędrówce stanęły: Gwiazdka spełniająca życzenia, Pastuszkowie; Maryja, Józef dający jej chwilę ciepła i ukojenia, Aniołowie prowadzący do niebios i czekająca, z utęsknieniem tam w przestworzach, Babcia dziewczynki.
Przedstawienie ubarwione zostało przepięknym, także solowym śpiewem kolęd przy akompaniamencie gitary, perkusji i keybord’a . Dźwiękami tych instrumentów zauroczyły nas nie tylko dzieci, ale tata jednego z uczniów. Zachęceni przez Panią Ewelinę, zaśpiewaliśmy wspólnie jeden z chyba najbardziej magicznych utworów Czerwonych Gitar pt. „Dzień jeden w roku”. Widowisko kończył optymistyczny utwór Ludwika Jerzego Kerna o kolorowym śniegu, a podczas jego wykonywania z balkonu nad holem spadały, rzucane przez Aniołki kolorowe piórka, w kolorze płatków śniegu, przedstawianych w wierszu. Dzieci nie zapomniały też o przybyłych na tę uroczystość najbliższych seniorach i złożyły swoim Babciom i Dziadkom życzenia w związku z niedawnym ich świętem.
Młodzi aktorzy w niezwykle wymowny sposób odegrali swe role. Dzieci poradziły sobie znakomicie! Odtwórcy ról i reżyser w osobie Pani Eweliny Wdowiak zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a owacjom na stojąco nie było końca. Przekaz był jasny i dobitny. Przestańmy myśleć tylko o sobie, stańmy się bardziej empatyczni i wrażliwi na krzywdę drugiego człowieka, tak jak głoszą słowa utworu rozpoczynającego przedstawienie „Nie bądźmy obojętni, bo zostaniemy sami, i wszyscy się staniemy dziewczynką z zapałkami. Zwolnijmy więc na chwilę i wyciągnijmy ręce. Niech miłość dziś zwycięży, wypełni nasze serce…”
Karteczkę ze znamienitym cytatem utworu o „Dziewczynce z zapałkami” na koniec spektaklu otrzymał każdy z nas. Miejmy nadzieje, że sztuka ta wielu skłoni do refleksji i zatrzyma choć na chwilę w gonitwie codzienności…
Po spektaklu wszyscy zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek. Razem, jak jedna rodzina około 80 osób zasiadło do, wydawać by się mogło, niemającego końca, pięknie nakrytego, bogato zastawionego smakołykami, stołu.
To było piękne, niezwykłe, niosące ze sobą ogrom wzruszeń doświadczenie. Cudownie spędzony wspólnie czas, który na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Pani Ewelino, Dzieciaczki … jeszcze raz ogromnie Wam gratulujemy i dziękujemy.

W imieniu Rodziców uczniów kl III b
Anna Łaszkiewicz