Techniki relaksacyjne oraz metody radzenia sobie ze stresem – warsztaty dla uczniów klas ósmych

Egzamin ósmoklasisty tuż, tuż. Jest to wyzwanie dla młodego człowieka, który podczas wielogodzinnego skupienia oraz wysiłku poznawczego doświadcza silnego stresu oraz napięcia mięśni. Gdy nasilony, przedłużający się stres nie zostanie zredukowany – zaawansowane funkcje psychiczne, czyli m.in. planowanie, posługiwanie się językiem, logiczne myślenie-  wyłączą się. Uaktywni się tzw.” mózg gadzi”, który odpowiada za podstawowe funkcje życiowe i automatyczne procesy związane  m.in. z oddychaniem, metabolizmem czy regulowaniem pracy serca.

Co zrobić, żeby temu zapobiec? Poprosić o radę specjalistę, a najlepiej zaprosić go do szkoły w Paczkowie. Tak też się stało 11 stycznia br. Naszą szkołę odwiedziła pani Teresa Adamska-Handl – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Murowanej Goślinie. Pani Teresa od lat pracuje zarówno „z głową”, jak  i „z ciałem”. Podczas spotkania z dziewczętami z klas ósmych prężnie poprowadziła warsztaty relaksacyjne, podczas których dziewczęta oprócz wiedzy teoretycznej w postaci krótkiego wykładu, nauczyły się,  jak w praktyce osiągać stan odprężenia psychicznego oraz fizycznego za pomocą konkretnych metod i ćwiczeń. Nie obyło się bez strojów sportowych, piłek, muzyki oraz śmiechu i świetnej zabawy. Dziewczęta zmobilizowały organizm do pracy, aby uzyskać stan odprężenia, spowolnienia psychofizycznego oraz wewnętrznego spokoju. Efekt okazał się na tyle zadowalający, że pani Teresa ponownie odwiedzi naszą szkołę w maju. Czekamy z niecierpliwością!

Anna Dunaj-Czyżewska