Dzień Drzewa

 Dwie dziewczynki uśmiechnięte stoją koło drzewaPomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. i przypada ono zawsze na dzień 10 października.

O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, czy też  dostarczają cennego surowca.

Ciekawostką jest, że każdego roku jedno drzewo produkuje tlen wystarczający 10 osobom.

Niestety, drzewostany znikają w znacznie szybszym tempie niż są odtwarzane. Zajmują, co prawda, 30% powierzchni planety, ale w ramach rabunkowej gospodarki leśnej co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. 

Tymczasem korzyści z obecności drzew w ekosystemie czerpie długa lista odbiorców. Gnieżdżą się na nich ptaki, gryzonie, owady, porosty, grzyby, a nawet glony. Dla wielu gatunków drzewa są schronieniem, miejscem rozrodu, żerowania i wspomagania codziennych zadań na bardzo rozmaite sposoby.

Dlatego szanujmy otaczającą nas przyrodę. W świetlicy szkolnej Pani Marysia chcąc uczcić ten dzień wykonała z dziećmi pracę plastyczną oraz za pomocą czerwonych wstążek podziękowała drzewom za to, ile pożytku za sobą niosą.

Anna Księżopolska

gazetka przedstawiająca drzewo, w której dzieci dziękują drzewom za różne rzeczyJedna dziewczynka wiąże czerwoną wstążkę na drzewie, na znak wdzięczności