„Zielono nam” – czyli klasy II w Poznańskiej Palmiarni

Fotografia przedstawia uczestników z 2b pozujących w wyznaczonym kąciku Poznańskiej Palmiarni. Uśmiechnięte dzieci spoglądają w kierunku swojej wychowawczyni. W tle widać zieloną, różnorodną roślinność. Co wspólnego ma palma z rybą, a paproć z łosiem? No i co to takiego wdzięczna smaczliwka? Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedź uczniowie klas II podczas wizyty w Poznańskiej Palmiarni 17 maja 2022r. Spacerując alejkami podziwialiśmy bujną roślinność z różnych zakątków świata. Zobaczyliśmy tam różne palmy i wiele egzotycznych roślin. Były tam palmy o liściach w kształcie rybiego ogona, paprocie – łopaty łosia, ogromne kaktusy, baobab i rośliny owadożerne. Dowiedzieliśmy się, że bambus jest trawą, a korek i cynamon pozyskuje się z kory drzew. Spróbowaliśmy nawet ziaren kakaowca. Podziwialiśmy piękne motyle, kolorowe ryby, papugi i żółwie. Paprocie drzewiaste, które przed tysiącami lat dawały cień dinozaurom, niebotyczny bananowiec dumnie prezentujący ogromną kiść dojrzewających owoców oraz rośliny żywiące się owadami stanowiły nie lada ciekawostkę. Wśród zarośli dostrzegliśmy liany i wyobrażaliśmy sobie jak przemieszczał się po nich legendarny Tarzan. Zdumienie wywołały ogromne liście wodnych lilii, które mogłyby utrzymać ciężar dziecka oraz wspaniałe, kolczaste kaktusy. Zaskoczyły nas zwłaszcza te, które, by przetrwać w trudnych warunkach, upodobniły się do kamieni. Pełni wrażeń powróciliśmy do Paczkowa, a wspaniałe rośliny i zwierzęta Poznańskiej Palmiarni na długo pozostaną w naszych sercach. To była bardzo
interesująca wycieczka.

Krystyna Bednarczyk z klasą IIa