Języki obce aktywnie i twórczo: NIEMIECKO – WĘGIERSKO – POLSKIE życzenia Bożonarodzeniowe

W ramach realizacji językowej innowacji pedagogicznej „Języki obce aktywnie i twórczo” w listopadzie bieżącego roku szkolnego nawiązaliśmy kontakt z Gimnazjum w Budapeszcie  (Friedrich Schiller Gimnázium Pilisvörösvár) i podjęliśmy owocną współpracę  w celu wzbudzania u uczniów zainteresowania innymi językami, motywowania do uczenia się języków obcych, poznawania zwyczajów i kultury innych narodów, a przede wszystkich nawiązywania nowych znajomości, a być może i przyjaźni na całe życie.

W międzynarodowy projekt językowy zaangażowali się uczniowie klasy 8a. Nasza współpraca polegać ma na poznawaniu się nawzajem, a więc podjęciu konwersacji w języku angielskim bądź niemieckim. 

Z racji zbliżającym się Świąt Bożego Narodzenia nasz nauczyciel języka niemieckiego oraz germanista naszych nowych węgierskich przyjaciół zaplanowali pierwszy wspólny projekt pod hasłem: „Życzymy sobie Wesołych Świąt”. Zadanie polegało na „połamaniu” naszych języków – mieliśmy złożyć życzenia naszym nowym znajomym w ich języku ojczystym, a oni w języku polskim. Nasi nauczyciele w tajemnicy przed nami przesłali sobie teksty piosenek świątecznych, a naszym zadaniem było ich odczytanie i nagranie świątecznego filmiku.

Jako pierwsi otrzymaliśmy filmik z życzeniami od naszych węgierskich przyjaciół – początkowo nie mogliśmy rozpoznać wymawianych przez nich słów w języku polskim, jednak szybko rozpoznaliśmy tekst piosenki ”Z kopyta kulig rwie”. Pośpiesznie przesłaliśmy nagrane przez nas węgierskie życzenia do Bupadesztu, gdyż nasze nowe koleżanki i koledzy z niecierpliwością i ciekawością zastanawiali się, jak sobie poradziliśmy z ich, niewątpliwie niełatwym, językiem węgierskim. Z relacji nauczycieli wynikło, że nasze życzenia sprawiły Węgrom sporo radości – a język węgierski w naszym wykonaniu okazała się całkiem zrozumiały.

Efekty naszej pracy można obejrzeć w poniżej:

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne polsko – węgierskie zadanie. Bo uczenie się języków i nawiązywanie ciekawych znajomości jest fajne!

Wesołych Świąt – Boldog Karácsonyt – Merry ChristmasFrohe Weihnachten

Uczniowie klasy 8a

Nauczyciel języka niemieckiego Mateusz Radomski

.