W krainie polskiej historii

Dnia 7 grudnia klasa IV b udała się do Gniezna. Podczas pobytu odwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego, miejsca narodzin państwowości polskiej, dziedzictwa kultury oraz historii okresu początków Państwa Polskiego. Uczniowie mogli zobaczyć kolekcję zabytków archeologicznych, historycznych oraz sztuki, związanych z okresem wczesnego średniowiecza lub historią Gniezna i ziemi gnieźnieńskiej. Najcenniejszą częścią kolekcji okazały się między innymi kafle piecowe z okresu od XV do XIX wieku. Ich kolekcja stanowi jedną z najliczniejszych w Europie. Następnie udaliśmy się do Katedry, szczególnego miejsca, gdzie  odbyła się pierwsza koronacja króla Polski i znajdują się szczątki św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie z XII wieku.

Uwieńczeniem naszego pobytu w Gnieźnie stała się fabryka bombek. Podczas wizyty w krainie wspaniałych dekoracji Bożonarodzeniowych dzieci miały możliwość zobaczenia procesu powstawania bombek choinkowych. Dowiedzieliśmy się, że specjalne szklane rurki, zwane odciągami, to element niezbędny do produkcji bombek. To do nich wdmuchuje się powietrze i to właśnie z tych rurek powstają bombki choinkowe. Rozgrzewa się je nad gazowymi palnikami do wysokich temperatur, a następnie wdmuchuje w nie powietrze. Na koniec każdy uczestnik otrzymał ślicznie ozdobioną bombkę z własnym imieniem.

W czasie podróży uczniowie uczestniczyli w kwizie, na temat zdobytej podczas wycieczki wiedzy. Nie obyło się bez słodkich nagród.

Wszyscy czekamy z utęsknieniem na kolejne ciekawe miejsca.

 

Klaudia Czerniak z klasą IV b