Drugoklasiści śladami ginących zawodów

Fotografia przedstawia wszystkich uczniów klasy 2a oraz panią Krystynę Bednarczyk i panią Monikę Czechowską. Uczestnicy warsztatów z dumą prezentują swój wiklinowy pojazd. Na twarzach widać radość ze wspólnego wyjazdu.W poniedziałkowy poranek 8 listopada wraz rówieśnikami z klasy 2a i z opiekunami wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Można śmiało powiedzieć, że odbyliśmy podróż w czasie. Już po zajęciu miejsca w autokarze rozpoczęliśmy niezapomnianą przygodę. Pan Rafał, nasz przewodnik umilał nam drogę zagadkami i wspólnym śpiewaniem ulubionych piosenek.

W wyremontowanych budynkach folwarcznych mieliśmy okazję zobaczyć najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego oraz mogliśmy aktywnie uczestniczyć w pokazowych warsztatach ginących zawodów, m. in. kowala, szewca, garncarza czy bednarza. Odwiedziliśmy również skład pana Józefa Adamczaka i zobaczyliśmy produkty oraz wyposażenie dawniejszych sklepów. Szczególne zainteresowanie wzbudziła sala w dawnej wiejskiej szkole.  Dużą atrakcją tego dnia były także zajęcia praktyczne z wikliniarstwa. Na twarzach każdego z nas pojawił się uśmiech i zadowolenie po wykonaniu swojego wózka.

 Miło było na chwilę przysiąść w kuchni i przygotować gofry dla naszych Pań, to była podróż do czasów ich dzieciństwa i spotkań u ukochanej babci w kuchni.

To fantastyczne miejsce na lekcję historii poprzez zabawę.

Przygoda w Mniszkach zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy ognisku, a wspólnie spędzone godziny sprzyjały umacnianiu więzi koleżeńskich.

Do domu wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie.

                       

      W imieniu uczniów klas: 2a i 2b Natasza Gronowska- uczennica klasy 2b

Ewelina Wdowiak

Fotografia przedstawia uczniów klasy 2a, siedzących w drewnianych ławkach w dawnej szkole. Dzieci z zaciekawieniem słuchały pani przewodnik na temat wyposażenia klasy           i pomocy dydaktycznych. Ochotnicy podejmowali próbę pisania za pomocą pióra i atramentu.

Fotografia przedstawia uczniów klasy 2b podczas warsztatów wikliniarskich. Dzieci             z ogromnym zaangażowaniem wyplatają swoje wózki. Wszyscy uczestnicy ubrani są w kurtki i czapki. Starają się pięknie wypleść swój pojazd, który zabiorą ze sobą do domu.

Fotografia przedstawia uczniów znajdujących się kuchni. Wszyscy siedzą przy długim, drewnianym stole. Ściany pomieszczenia pomalowane są na kolor żółty. Nad stołem zwisa duża lampa. Uczestnicy z uwagą spoglądają na przewodnika wycieczki. Z zaciekawieniem słuchają nazw przedmiotów wykorzystywanych w kuchni przez nasze babcie. W tle widać panią Joannę Szulc, opiekuna szkolnego.Fotografia przedstawia uczniów klasy 2b, którzy siedzą w drewnianych ławkach. Pomieszczenie przypomina szkołę z dawnych lat. Dzieci ze zdziwieniem spoglądają na znajdujące się pomoce dydaktyczne. Ochotnicy próbują swoich sił pisząc piórem po kartce papieru.Fotografia przedstawia uczniów klasy 2a, którzy znajdują się w składzie. Z zainteresowaniem spoglądają na znajdujące się tam produkty, wyposażenie, asortyment oraz wyposażenie. Dzieci ubrane są w kolorowe kurtki i czapki.