Świąteczne Kartki

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla wszystkich, i tych małych i tych dużych.
Jedną z tradycji bożonarodzeniowych jest wysłanie kartek świątecznych. Czy wiecie że, w Polsce tradycja składania życzeń w formie kartki świątecznej sięga już ponad 100 lat!
Na samym początku wysyłano czarno-białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. Następnie, zaraz po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i zyskały sobie od razu dużą popularność. Ważną rolę odgrywały w okresie II wojny światowej, ponieważ za ich pośrednictwem ludzie dodawali sobie otuchy
i ostrzegali przed zagrożeniem.
W dzisiejszych czasach jednym ze sposobów stało się zastępowanie tradycyjnych kartek świątecznych kartkami w formie elektronicznej, smsami czy e-mailami z życzeniami, często życzenia przesyłamy sobie na różnych portalach społecznościowych.
Nawiązując to tej pięknej tradycji uczniowie naszej szkoły, wspierając działania Organizacji Dobroczynnej LIONS CLUB POZNAŃ NEW DESIGN, na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu, wykonali własnoręcznie ponad 90 kartek bożonarodzeniowych!
Barwne kartki wykonane przy pomocy różnorodnych materiałów, pomysłowość i estetyka sprawiły, że ten czas stał się dla nas wszystkich szczególnym świątecznym przesłaniem.

Kartka świąteczna wysłana w jakiejkolwiek formie jest wyrazem naszej pamięci, a także pamiątką do której zawsze można powracać.

Wesołych Świat!

Iwona Kubiak