Mele i szczóny zez Paczkowa wew Rogalowym Muzeum Poznanio, tej

W poniedziałek, 30 września 2019 roku, uczniowie klasy 5a wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Rogalowego Muzeum w Poznaniu, które uchodzi za żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Jest to miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich – symbolu regionu.

Uczniowie wzięli udział w pokazie prowadzonym przez Rogalowego Mistrza oraz najprawdziwszego Poznaniaka – Wuja Binia. Podczas warsztatów wychowankowie zaznajomili się z elementami gwary poznańskiej, wysłuchali legendy o Świętym Marcinie, poznali recepturę i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich, wspólnie przygotowywali ciasto przy użyciu tradycyjnych narzędzi oraz obejrzeli multimedialną prezentację o historii Poznania, podczas której degustowali przepyszne wypieki poznańskie. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał certyfikat czeladnika – Rogalowego Mistrza.

 

A teraz, wiaruchna, godómy po naszemu – „Łejery, ale dobre rogole, spucnijcie tej!” – rzekły mele i szczóny zez Paczkowa.

 

Izabela Poźlewicz, Mateusz Radomski