Wycieczka klasy VIII do Parku Linowego „Cascader” w Kobylnicy

Dnia 19.09.2019r. odbyła się nasza pierwsza wycieczka w tym roku szkolnym. Nasza przygoda rozpoczęła się krótko przed dzwonkiem na drugą przerwę kiedy rozentuzjazmowani wybiegliśmy z klasy biologicznej. Po ustawieniu się przed wyjściem szkoły i dokładnym przeliczeniu nas przez nauczycieli poszliśmy na przystanek autobusowy. Po wejściu do tłocznego autobusu rozpoczęliśmy naszą podróż. Kiedy dotarliśmy na nasz ostatni przystanek, jedyne co dzieliło nas od Parku to 10 minutowy spacer. Po dotarciu do celu podróży i wyjaśnieniu przez pracownika Parku zasad BHP oraz wybrania trasy zaczęliśmy się ubierać w czepki, kaski oraz specjalne uprzęże, które w razie wypadku miały nas uchronić przed upadkiem. Ustawiliśmy się przed wejściem i na trasę zaczęli wchodzić pierwsi śmiałkowie. Patrząc z perspektywy czasu tor nie był wcale taki trudny, ale trzeba wziąć pod uwagę, że pokonywaliśmy go 7 merów nad ziemią. Pokonując pierwsze przeszkody, przyszło nam się zmierzyć nie tylko z torem, lecz również z własnymi słabościami. Motywacją do ukończeniu trasy oprócz ogromnej satysfakcji z pokonania własnego strachu była też ocena celująca z W-fu co dodatkowo podnosiło nas na duchu podczas chwil trudności. Wszyscy szczęśliwie ukończyliśmy trasę. Niestety czas przejścia toru wyniósł troszeczkę więcej niż planowaliśmy, dlatego zamiast iść musieliśmy biec, aby zdążyć na autobus, który miał odjechać za 10 minut. Na szczęście zdążyliśmy minutę przed jego przyjazdem. Po jednej przesiadce dotarliśmy na końcowy przystanek, z którego zmęczeni lecz zadowoleni z wycieczki rozeszliśmy się do domów.

                                                                                              uczennica klasy VIII

                                                                                              Antonina Zamiara

Wychowanie fizyczne w terenie – klasa VIII w parku linowym

W czwartek, 19 września 2019 roku, uczniowie klasy VIII wraz z opiekunami wyjechali w ramach lekcji wychowania fizycznego do parku linowego Cascader Park  w Kobylnicy. Celem zajęć terenowych była nie tylko nauka współdziałania w grupie  i integracja uczniów, ale przede wszystkim kształtowanie wytrzymałości, wytrwałości  w dążeniu do celu, odwagi, oraz umiejętności pokonywania własnym słabości. Na uczniów czekały cztery trasy do wyboru o różnym stopniu trudności. Każdy z uczestników mógł samodzielnie wybrać przeszkody, które pokonywał pod czujnym okiem instruktorów. Ku zdumieniu nauczycieli, wszyscy ósmoklasiści wybrali trasę Lhotse – jest to najdłuższa trasa   o wysokości od 5 do 10 metrów, składająca się z 17 przeszkód (m. in. trawers po sieci, huśtawki, sieć rybacka, trapez, zjazd tyrolski) i wymagająca bardzo dobrej sprawności fizycznej. Nie ulega wątpliwości, iż wspinaczka linowa na świeżym powietrzu dostarczyła uczniom nietuzinkowych wrażeń oraz przyczyniła się do integracji zespołu klasowego.  

Mateusz Radomski