Musical Footloose – Teatr Muzyczny w Poznaniu

W czwartek, 31 stycznia 2019 roku, uczniowie klasy III gimnazjum wraz z opiekunami udali się do Teatru Muzycznego w Poznaniu, by obejrzeć musical Footloose, którego fabuła nawiązuje do jednego z najpopularniejszych filmów z lat 80 – główny bohater, po rozwodzie rodziców, wraz z matką przeprowadza się z wielkomiejskiego Chicago do małej, teksańskiej miejscowości, w której pastor wprowadził zakaz tańca po tym, jak jego syn z grupą przyjaciół zginęli w wypadku samochodowym podczas powrotu z imprezy. Główny bohater – nowy mieszkaniec miejscowości – postanawia się zbuntować i udowodnić wszystkim, że życie oparte wyłącznie na zakazach nie ma sensu.
Temat przewodni musicalu, dotyczący konfliktu pokoleń czy też innego języka, którym posługują się dzieci i rodzice, nie jest nowy i był poruszany w światowej literaturze, teatrze i filmie niejednokrotnie. Musical Footloose jest jednak spektaklem, który od ponad trzydziestu lat rozpala umysły, serca i… nogi widzów na całym świecie, gdyż to właśnie taniec – jako źródła wszelkiego zła – jest zarzewiem konfliktu zawartego w tym wyjątkowym musicalu. Gimnazjaliści na własnej skórze przekonali się, że czasami rozwiązać spór między rodzicami a dziećmi można, rozwiązując i uszy…. i nogi.
                                                                             Mateusz Radomski