Oddział przedszkolny w ROGALOWYM MUZEUM

30 listopada br oddział przedszkolny wyjechał na wycieczkę do Muzeum Rogala w Poznaniu, aby w ramach projektu „Rogal”  zweryfikować swą dotychczasową wiedzę związaną zarówno z postacią świętego Marcina, którego imieniny obchodziliśmy całkiem niedawno, jak też z wypiekiem tradycyjnych rogali świętomarcińskich. Wcześniej dzieci miały okazję samodzielnie upiec rogale wg sprawdzonego przepisu, jednak, choć były pyszne, różniły się one od tradycyjnych – świętomarcińskich.

Podczas wycieczki poznały wiele słów w gwarze poznańskiej, co im się bardzo podobało. Tak więc wszystkie szczuny i mele przestały się chichrać i drzeć swoje kalafy, nastawiły klapioki, nałożyły cukiernicze czapki i wzięły się do roboty. Własnymi pazurami uklepały ciasto, zaś potem nałożyły nadzienie z białego maku zrobione i tak kręciły, aż ukręciły świętomarcińskie rogale. Potem się jeszcze kielczyły,gzuby jedne, bo mogły gotowych rogali, glancem posmarowanych spróbować. Przy okazji dowiedziały się, że Marcin został świętym, jako swoją szatę oddał tejgielejzie,która go zaczepiła a ubrania nie miała porządnego. Powiadają ludziska, że to sam Pan Jezus pod postacią żebraka rycerzowi Marcinowi się ukazał.

W Poznaniu nasze kejtry chodziły se po kamlotach na Starym Rynku i wystawiały ślipia, aby w południe koziołki trykające się na ratuszowej wieży zobaczyć. A wiary na rynku była cała wuchta!           

W trakcie tej przechadzki kejtry podziwiały wystawę „Wielkopolanie ku Niepodległej” – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku, a czekając na autokar koncert na ulicy dały, „Przybyli Ułani pod okienko” wyśpiewując. Dobrze, że wkrótce autobus nadjechał, bo już wszystkich giry bolały. I tak zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń gzuby nasze do szkoły powróciły.

                                                                        Krystyna Bednarczyk