06.12.2018 – Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” – biblioteka szkolna przygotowała  spotkanie z Łukaszem Wierzbickim – autorem książek dla dzieci i młodzieży, redaktorem oraz podróżnikiem. Na spotkanie z pisarzem zostali zaproszeni uczniowie klasy VIII SP oraz III Gimnazjum . 

Łukasz Wierzbicki  w 2000 roku zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Wydał je w opatrzonej własnym wstępem książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. W książce „Afryka Kazika” przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, a w książce „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa” opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa.                           

Łukasz Wierzbicki jest redaktorem książki „Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936”, w której zebrał fragmenty pamiętników Haliny Korolec-Bujakowskiej z wyprawy motocyklowej do Chin. Tę samą historię opowiedział dzieciom w książce „Machiną przez Chiny”. Wydał również książkę „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”. Jego kolejna książka przygodowa „Ocean to pikuś” ukazała się w lutym 2018 roku i  opowiada o transatlantyckiej wyprawie kajakowej Aleksandra Doby.

Spotkanie odbywało się w przemiłej, radosnej atmosferze, pełne salw śmiechu, pan Łukasz swoją opowieść ubarwił humorem i talentem aktorskim. Autor zachęcał młodzież do poszukiwania przygód oraz poznawania historii poprzez czytanie książek, a nade wszystko do realizacji swych marzeń, nawet tych, które w danym momencie wydają się być bardzo odległe lub wręcz niemożliwe do spełnienia. Temu niezwykłemu wydarzeniu towarzyszyło motto ,,Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego…’’ – tymi słowami Łukasz Wierzbicki gorąco zachęcał do podróżowania, nie koniecznie na koniec świata ale chociażby po bliskiej okolicy. Zachęcał jednak również do podróży, które można odbyć za pomocą książek – bo to właśnie dzięki nim można dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi.

http://www.lukaszwierzbicki.pl/

                                                           Jarosław Batkowski