Kórnik/Konarskie – przedświąteczna wycieczka oddziałów przedszkolnych

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, na który czekają wszyscy, a zwłaszcza dzieci. Aby i w tym roku dzieci mogły cieszyć się i przeżywać tę świąteczną atmosferę wybraliśmy się na wycieczkę do Konarskich koło Kórnika na zajęcia edukacyjno – rekreacyjne na terenie starej szkoły wiejskiej. Zwiedziliśmy zakątki Kórnika, poznając m.in. historię Białej Damy, obserwując dworek Wisławy Szymborskiej a także koguta na ratuszowej wieży. Dzięki przesympatycznemu panu przewodnikowi, w zabytkowej szkole we wsi Konarskie  mogliśmy poznać dawne zwyczaje bożonarodzeniowe, uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których przyozdabialiśmy tradycyjne podłaźniki (stroiki) oraz dekorowaliśmy pierniczki. Zobaczyliśmy dawne narzędzia gospodarskie w zabytkowej stodole, karmiliśmy zwierzęta; świnkę Lolę, króliki, kury i kaczki. Mogliśmy też spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw, a na końcu naszej wyprawy spotkaliśmy Świętego Mikołaja, który obdarował nas wspaniałymi prezentami. By dopełnić magii świąt za oknami przywitał nas biały, puszysty śnieg. Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe już poznaliśmy, teraz pozostaje nam tylko czekać na prawdziwe Święta Bożego Narodzenia w gronie najbliższych.

                                     Monika Czechowska