ANDRZEJKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

„Andrzejki”  to stary ludowy zwyczaj. Wróżby, które czyniono miały  dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. W oddziale przedszkolnym, tradycją ubiegłych lat, również w tym roku świętowaliśmy „Andrzejki”. Wszystkie czarodziejki, czarownice, magicy, koty, nietoperze itp. z klasy 0B mogły zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. Do tego celu posłużyła, najbardziej znana andrzejkowa wróżba – lanie wosku, oraz inne wesołe zabawy – np. losowanie zawodów, przekłuwanie  serca z imieniem przyszłej wybranki/wybranka, wychodzenie butów za próg i wiele, wiele  innych . Oczywiście nie obyło się bez zabawy tanecznej oraz słodkiego poczęstunku. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

                                              Monika Czechowska