„Dzień Pyry”

W dniu 6 października 2017r. obchodziliśmy „Dzień Pyry”. Przez ponad dwa tygodnie uczniowie klas od 4 do 7 szkoły podstawowej pod kierunkiem wychowawców przygotowywali się do tej imprezy. Wybrane drużyny klasowe brały udział w konkurencjach sportowych: w biegu z siatką z pyrami; wyścigu z pyrą na łyżce; obieraniu ziemniaków na czas; rzutu do celu; na najdłuższą obierkę. Do konkursów matematycznych przystąpił kolejny, 4-osobowy zespół – uczniowie doskonale poradzili sobie z obliczeniem ile ważyły obierki od ziemniaków; jak kaloryczne były frytki; ile worków ziemniaków zebrano z pola i w jakim czasie; jak długo gotowały się ziemniaki, itp.) Była też i gwara poznańska – uczniowie zaprezentowali wierszyk lub własną wymyślona bajkę z użyciem słów gwarowych. Słuchacze mieli za zadanie przetłumaczyć wybrane słowa z gwary na język polski. Uczniowie klasy 5a i 6 włożyli szczególnie dużo pracy w przygotowanie inscenizacji. W czasie naszego spotkania zespoły artystyczne wykonywały plakaty przedstawiające pochodzenie ziemniaków oraz jak wygląda ich uprawa, jakie są gatunki ziemniaka – ich zastosowanie w przemyśle spożywczym i innym, oraz dowiedzieliśmy się jakie są wartości odżywcze ziemniaków, ile w nich witamin. Plakaty były bardzo ciekawie i pomysłowe, otrzymały najwyższe noty. Klasy również przygotowały przepisy i potrawy z ziemniaków, degustacja była dla wszystkich smakowitym zakończeniem imprezy. Były upominki i słodycze. Największą liczbę punktów zdobyła klasa 5b – uczniowie byli doskonale zorganizowani i każdy z wielkim zapałem i starannością wywiązał się z przydzielonego zadania. Dziękuję tym wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy.

Anna Prządak