23.05.2017 – Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim

W ramach „Tygodnia Bibliotek” – biblioteka szkolna przygotowała  spotkanie z Łukaszem Wierzbickim – autorem książek dla dzieci, redaktorem oraz podróżnikiem. Na spotkanie z pisarzem zostali zaproszeni uczniowie klas I – II SP. Łukasz Wierzbicki  w 2000 roku zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Wydał je w opatrzonej własnym wstępem książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. W książce Afryka Kazika przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, a w książce Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Obie książki znalazły się na liście lektur rekomendowanych przez Radę Literacką fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W 2011 roku zebrał i zredagował reportaże Haliny Korolec-Bujakowskiej z jej pionierskiej wyprawy motocyklowej do Chin z lat 1934-1936Ij. Od 2009 roku członek Związku Literatów Polskich. W 2010 roku został współzałożycielem Fundacji im. Kazimierza Nowaka. Mieszka w Borówcu pod Poznaniem.

Spotkanie odbywało się w przemiłej, radosnej atmosferze, pełne salw śmiechu, pan Łukasz swoją opowieść ubarwił humorem i talentem aktorskim. Autor zachęcał dzieci do poszukiwania przygód oraz poznawania historii poprzez czytanie książek, a nade wszystko do realizacji swych marzeń, nawet tych, które w danym momencie wydają się być bardzo odległe lub wręcz niemożliwe do spełnienia. Temu niezwykłemu wydarzeniu towarzyszyło motto ,,Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego…’’ – tymi słowami Łukasz Wierzbicki gorąco zachęcał do podróżowania, nie koniecznie na koniec świata ale chociażby po bliskiej okolicy. Zachęcał jednak również do podróży, które można odbyć za pomocą książek – bo to właśnie dzięki nim można dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi.

                                                           Jarosław Batkowski