Praga oraz Broumov oczami uczniów klasy 6 oraz 1 gimnazjum

W dniach 7. 06. 2017 – 9. 06. 2017 uczniowie klasy 6 oraz 1 gimnazjum wraz z opiekunami udali się na niezwykle ciekawą, aktywną i nietypową wycieczkę do Czech pod hasłem przewodnim „Kamienne miasto i miejska sztuka”. Pierwszego dnia pojechaliśmy do czeskiego Arspachu, gdzie w pierwszej kolejności poszliśmy na Krzyżową Górę, a następnie odbyliśmy spacer w przepięknym skalnym labiryncie, by finalnie uczestniczyć w pełnym wrażeń spływie łodziami po Skalnym Jeziorku. Nocleg spędziliśmy w pobliskim byłym opactwie benedyktyńskim w Broumovie, który jest perłą europejskiego baroku, a nocne zwiedzanie klasztornych zakamarków pozwoliło poczuć uczniom niepowtarzalną atmosferę klasztoru. Następnie udaliśmy się do Pragi na Stachow, gdzie mogliśmy podziwiać z Ogrodów Premonstratensów jedyną w swym rodzaju panoramę Starego Miasta, kolebkę czeskiej tożsamości. Zwiedziliśmy Katedrę św. Wita i Wojciecha, zobaczyliśmy grób Patrona Europy, przeszliśmy się Złotą Uliczką oraz do ogrodów generalissimusa A. W. Valdsteina księcia Frydland, a późnym wieczorem poszliśmy na wieżę widokową na Żiżkowie, tzw. „wiertarkę”, by rozkoszować się widokiem magicznej i pełnej iluzji Pragi, nazywanej klejnotem Europy. Ostatniego dnia udaliśmy się czeskim metrem na Stare Miasto, przeszliśmy się Mostem Karola, przystanęliśmy przed najstarszą synagogą w Europie, podziwialiśmy urok handlowej uliczki Havelskie Trzisii oraz Plac Wacława, po czym mieliśmy okazję zasmakować tradycyjną czeską kuchnię – knedliki.  Nie ulega wątpliwości, iż trzy dni spędzone w kraju za miedzą, ukazały uczniom miejsca prawdziwie zaczarowane, magiczne, niepowtarzalne. Młodzież podziwiała potęgę sztuki przyprawiającą o zdumienie i podziw dla dawnych artystów. Wyjazd okazał się praktyczną lekcją niezwykłej historii, piękna przyrody oraz zdumiewającej sztuki, a wspólnie spędzony intensywnie czas szkołą życia.
                                           M. Radomski, M. Gronowska, K. Wątor, R. Dopta