Spotkanie autorskie

 

17 października w Zespole Szkół w Paczkowie gościł Arkadiusz Niemirski – dziennikarz, satyryk, autor książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kontynuator znanego cyklu powieści  Z. Nienackiego „Pan Samochodzik …”.

W 2000 zadebiutował powieścią “Pan Samochodzik i skarby wikingów”. Do 2006 wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów. W lipcu 2003 nakładem wydawnictwa OSSOLINEUM ukazała się jego pierwsza “oryginalna” powieść detektywistyczna dla młodzieży “Pojedynek detektywów”, a na jesieni tego samego roku zbiór opowiadań kryminalnych “Zbrodnia prawie doskonała”.

“Prowokator” (Wydawnictwo Wołoszański, 2014) to jego ostatnia powieść. Na jesieni 2015 na rynku księgarskim pojawiły się wznowienia dwóch starszych powieści: “Pojedynek detektywów” i “Testament bibliofila” z nowym zakończeniem (Wydawnictwo “Skrzat”).      W październiku 2016 ukaże się kolejny tom dla młodzieży i dorosłych “Dziennik grzesznika”.
Na spotkanie z autorem przyszły klasy: IVa, V i I gim.

Pan Niemirski w formie nowoczesnej prezentacji multimedialnej przedstawił swoją drogę artystyczną, którą rozpoczął od działalności kabaretowej, w której były też okresy aktywności dziennikarskiej, w tym publicystycznej. Autor niezwykle barwnie, cząsto żartobliwie mówił   o sobie i swoich zainteresowaniach. Przybliżył uczestnikom spotkania postacie najsłynniejszych detektywów z literatury i filmów oraz twórców tych postaci. Mówił              o wyjątkowości Pana Samochodzika, kultowego polskiego detektywa oraz o jego słynnym wehikule – niepozornym aucie, ale mającym nieprzeciętne możliwości. Pisarz przekonywał uczestników spotkania do wielu ważnych i wartościowych postaw życiowych. Apelował by mieli marzenia, cel życia i pasje, zachęcał do czytania wartościowych książek.
Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość kupienia książek, które autor z przyjemnością podpisał.

Jarosław Batkowski