Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską w Paczkowie

Dnia 5 października 2014 roku gościliśmy w Zespole Szkół w Paczkowie Barbarę Kosmowską. Pisarka spotkała się z naszymi gimnazjalistami. Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Było okazją do porozmawiania z pisarką oraz do zdobycia autografu. 

Barbara Kosmowska jest osobą niezwykle otwartą, pełną ciepła, optymizmu i poczucia humoru. Podczas spotkania opowiadała o swoim życiu prywatnym i zawodowym. Mówiła o nowych pomysłach na powieści, różnicach pomiędzy pisaniem książek dla młodzieży i dorosłych. W swoich książkach pisarka podejmuje tematy trudne, problemy, które niejednokrotnie towarzyszą współczesnemu czytelnikowi. Autorka chce, aby czytelnik w jej książkach odnalazł zrozumienie, wsparcie i ukojenie. Pisarka nawiązała znakomity kontakt     z publicznością przybyłą na spotkanie i z uśmiechem odpowiadała na pytania. Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość kupienia książek, które autorka z przyjemnością podpisała.

Barbara Kosmowska debiutowała jako licealistka w latach 70. XX w. na łamach nieistniejącego już czasopisma „Na przełaj”; w latach 80. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich. Jej pierwsza powieść Głodna kotka wydana została w roku 2000.  Książka „Teren prywatny” (wydana w 2001 roku) wygrała konkurs literacki pod nazwą „Dziennik polskiej Bridget Jones” zorganizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Ta powieść przyniosła autorce sławę i trafiła na Listę Bestsellerów A. Rostockiego drukowaną przez dziennik Rzeczpospolita. Z kolei powieść „Buba” zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uwierz w siłę wyobraźni”, zorganizowanym przez wydawnictwa Muza i Media Rodzina. Książka Pozłacana rybka zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Barbara Kosmowska jest także autorką słuchowisk dla dzieci i młodzieży.

                                                                                  Jarosław Batkowski