Park Narodowy, bunkry, kajaki

W dniach 16 i 17 czerwca 2014r odbyła się wycieczka klasy IV do Nadwarcianskiego Parku Narodowego.

Około godziny 7.00 wyjechaliśmy z pod szkoły w Paczkowie, a na miejscu byliśmy około południa. Wpierw zwiedziliśmy Muzeum Łąk, gdzie jeden pracownik opowiadał nam o nich, po czym oprowadził nas, po okolicznych wzgórzach. Następnym punktem wycieczki był Kostrzyn nad Odrą. W trakcie zwiedzania kostrzyński przewodnik opowiedział nam bardzo długą i ciekawą historię miasta, zupełnie zbombardowanego. Olbrzymie wrażenie zrobiły na nas pozostające do teraz ruiny. Potem zwiedziliśmy Bastion Filip, w którym mieści się muzeum. Następnie wyruszyliśmy do Niesulic, gdyż tam była nasza baza noclegowa. Około godziny 18.00 poszliśmy na obiadokolację. I w końcu nastapiło to, na co wszyscy czekali – nauka pływania kajakiem. Po zajęciach niektórzy zdali sobie sprawę jak trudne zadanie czekało nas następnego dnia – spływ rzeczką Paklicą – lewym dopływem Obry. Po śniadaniu dano nam kilkadziesiąt minut na spakowanie walizek i plecaków. I pojechaliśmy w tereny, na których znajdowały się poniemieckie bunkry. Spacer w podziemiach nawet na najtwardszych zrobił duże wrażenie.W jednym z bunkrów w 1938 przebywał Adolf Hitler. Umocnienia rozciągały się na paśmie 32 km, po ich zwiedzeniu pojechaliśmy nad Paklicę. Łączna długość spływu to 10km. Byliśmy dzielni i daliśmy radę z niesfornymi kajakami, które nie zawsze chciały nas słuchać. Czasem płynęły do tyłu lub ustawiały się w poprzek, co uniemozliwiało poruszanie się innym kajakarzom. Po spływie wszyscy byli bardzo głodni i zmęczeni. Zjedliśmy pyszną grochówkę. Nawet ci, którzy jak wcześniej twierdzili, nie lubili tego wojskowego przysmaku. Po przebraniu się w suche ubrania wyruszyliśmy w drogę powrotną do Paczkowa. Wróciliśmy bogatsi o nowe umiejętności i doswiadczenie. To była niezapomniana wyprawa.

 

Michał Olczak, Tomasz Jarząbek, kacper Gawarecki i Bartek Jóźwiak