Niecodzienna wizyta w Paczkowie

W poniedziałek 3 października 2011 roku w Zespole Szkół w Paczkowie odbyło się interesujące spotkanie. W naszym zabytkowym dworku gościliśmy wnuka byłego właściciela ww. budynku pana Ernesta-Jurgena Lode wraz z żoną i wnuczką. Państwo Lode obecnie mieszkają w Niemczech. Pewien czas temu poprosili o możliwość złożenia wizyty w naszej szkole. Pierwsze odwiedziny miały miejsce w 2002 roku. Od tego czasu utrzymujemy kontakt z sympatycznym starszym Panem, który żywo interesuje się losami naszej szkoły. Nie tylko koresponduje z nami, ale też z zaangażowaniem śledzi nasze szkolne działania na stronie internetowej szkoły. Naszym gościom pokazaliśmy szkołę i sale lekcyjne, w których odbywały się jeszcze zajęcia. Ich zdaniem od ostatniego spotkania zaszło wiele pozytywnych zmian. Podobały się im kolorowe sale lekcyjne, z zainteresowaniem oglądali prace dzieci, byli pod wrażeniem ładu i porządku jaki panuje w szkole. Podziwiali też nasze zaplecze sportowe – salę gimnastyczną i boisko Orlik. Cieszyła nas ta wizyta, więc podjęliśmy naszych gości serdecznie i zgodnie zasadami staropolskiej gościnności, zaprosiliśmy na kawę i ciasto do wspólnego stołu. W rozmowie jaka się wywiązała przenieśliśmy się do przeszłości. Pan Lode spędził w majątku swego dziadka pięć lat życia i zachował w pamięci te pierwsze, dla niego najcenniejsze, wspomnienia o mamie, dziadkach, rodzeństwie, przyjaciołach Polakach, atmosferze Bożego Narodzenia, o których opowiadał barwnie i ze łzami wzruszenia w oczach. Z żalem pożegnaliśmy sympatycznych gości, zachowując w pamięci refleksję pana Ernesta Lode: „ …Wspomnień jest wiele, łączy je jedno – pragnienie, aby Polacy i Niemcy byli dobrymi sąsiadami w nowej Europie. Wszyscy musimy dołożyć starań, aby tak było”.

 

                                                                                             Hanna Owoc-Kulczyńska