Mobilne planetarium w naszej szkole

8 czerwca 2015r. w Zespole Szkół w Paczkowie gościliśmy przedstawicieli Planetarium Nieba Północnego. W ramach zajęć z wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, uczniowie z klas 0-III wzięli udział w prelekcjach dydaktycznych popularyzujących wiedzę o Wszechświecie. Pokazy odbywały się w nadmuchiwanej,  półsferycznej kopule, wiernie naśladującej rzeczywisty nieboskłon i zapewniającej niezbędne tło dla obrazów. Dzięki systemowi projektorów i rzutników, dzieci miały możliwość zapoznania się z budową Układu Słonecznego i prawami rządzącymi w kosmosie.

W przystępny i atrakcyjny sposób zademonstrowano ruch wirowy i obiegowy Ziemi oraz jego następstwa. Odbyliśmy również niezwykłą podróż na Księżyc.

Pod „niebem” mobilnego planetarium Wszechświat stał się dla dzieci  bardziej przyjazny i dostępny. Można pokusić  się o stwierdzenie, że choć przez chwilę byliśmy bliżej gwiazd.

 

Urszula Maćkowiak